Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Görlitz: Nad jeziorem Berzdorfer See powstaje nowe miejsce wypoczynku dla turystów

Katarzyna Tunia
Michał Moryl
Na południu Görlitz nad jeziorem Berzdorfer See powstaje imponujący teren rekreacyjny. Dawna kopalnia węgla brunatnego zmienia się w eldorado dla miłośników sportów wodnych.

W 1835 r. na południe od Görlitz, w Berzdorf, rozpoczęto wydobycie węgla brunatnego. W 2005 pierwsza łódź wypłynęła w rejs po nowo utworzonym jeziorze Berzdorfer. Przez 170 lat dzielących te wydarzenia zmienił się charakter tego miejsca z obszaru wydobycia na atrakcyjny teren turystyczny.
Wydobycie węgla w tej strefie przybrało na sile w 1946 r. Intensywna eksploatacja w kolejnych latach spowodowała degradację środowiska. Zwiększone zapotrzebowanie na węgiel brunatny w latach 60. doprowadziło do przesiedleń ludności. W czasach byłej NRD w kompleksie przemysłowym Berzdorf pracowało 7 tys. osób. Kolejnym przełomem dla okolicy był rok 1997, kiedy zamknięto kopalnię. Wówczas rozpoczęła się intensywna rekultywacja, mająca na celu stworzenie miejsca, które będzie oferowało możliwości wypoczynku i stwarzało warunki do uprawiania sportu. Pokopalniany teren sukcesywnie zalewano wodą, a okolicę intensywnie zagospodarowywano. Obecnie przygotowywana jest baza noclegowa, punkty gastronomiczne oraztereny sportowe i rekreacyjne. Po zakończeniu prac jezioro Berzdorfer będzie oferowało zróżnicowane zaplecze sportowo-rekreacyjne, które w dużej mierze dostępne jestjuż dziś.

Okolica jeziora stanie się miejscem wypoczynku dla mieszkańców Niemiec i Polski ze względu na bliskość przejścia granicznego Görlitz. Wśród zaplanowanych atrakcji znajdują się miejsca kąpielowe z wodą o doskonałej jakości, ścieżki spacerowe i rowerowe, punkty widokowe. W kompleksie znajduje się też 18- dołkowe pole golfowe i sieć szlaków do jazdy konnej. W sąsiedztwie jeziora można podziwiać pozostałości po kopalni węgla w postaci monumentalnych maszyn wydobywczych, niegdyś tam pracujących.

Jezioro Berzdorfer znajduje się we wschodniej Saksonii, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Görlitz-Zgorzelec. Tylko rzut kamieniem dzieli to miejsce od innych
okolicznych atrakcji turystycznych - w tym Gór Zittau i Gór Izerskich i Sudetów. Warto odwiedzić to miejsce, aby przekonać się, jak poprzemysłowy i zdegradowany
teren ponownie służy ludziom.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto