Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowity Dolny Śląsk! Tajemniczy Zamek Czocha wciąż przyciąga turystów z całej Europy (ZDJĘCIA)

MAK
Coraz więcej zamków, pałaców i dworków na Dolnym Śląsku przechodzi w ręce prywatnych inwestorów. Ze zdewastowanych ruin, w ciągu kilku lat, zmieniają się w piękne hotele, ośrodki spa i wellness, restauracje czy miejsca agroturystyki. Poniesione koszty na doprowadzenie zabytkowego miejsca do stanu używalności należy liczyć w milionach. Z czasem dla jednych prowadzenie takiego obiektu to lukratywny biznes dla innych pasja. Tym pierwszym na pewno jest Zamek Czocha znajdujący się w miejscowości Sucha w powiecie lubańskim. To prawdziwa perła regionu, która przez cały rok przyciąga mnóstwo turystów.

Z Zamkiem Czocha wiąże się wiele tajemnic, które przyciągają nie tylko turystów ale też poszukiwaczy złota. Mówiono, że to właśnie tu może znajdować się zaginiona Bursztynowa Komnata. W zamku wciąż nie zbadano całkowicie piwnic co podsyca wyobraźnię. W latach powojennych zamek wielokrotnie był okradany i dewastowany. Sensację wzbudzała też teza, że największej kradzieży dopuścił się 1 lutego 1946 roku ówczesny burmistrz Leśnej Kazimierz Lech, wspólnie z Krystyną von Saurma - bibliotekarką, która odkryła zamkowy schowek. Para miała wywieźć pełną ciężarówkę mienia zamkowego: insygnia koronacyjne Romanowów, 60 popiersi carów rosyjskich, 100 ikon, zastawy porcelanowe, biżuterię, obrazy. Ostatecznie teza ta została obalona. Na jaw wyszło, że ikony zostały zabrane do składnicy rewindykacyjnej w Jeleniej Górze, a stamtąd trafiły do Warszawy. Dzieje historycznego miejsca były burzliwe aż do 1996 roku. To wówczas zamek został otwarty dla turystów. Obecnie właścicielem obiektu jest Grupa Hoteli WAM Sp. z o.o. należąca do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, a funkcję dyrektora pełni Jarosław Kuczyński.

Pysznie, przytulnie i tajemniczo

Zamek jest obiektem historycznym, oferującym całą gammę atrakcji wdrażających w jego ciekawe i pełne tajemnic zakamarki. Z biznesowego punktu widzenia - to skarbnica możliwości. Zamek to nie tylko zwiedzanie, ale także hotel, centrum SPA(siłownia, sauna, masaże), restauracja, miejsce imprez okolicznościowych, biznesowych, to muzeum, wystawy, konferencje, teatr i inne formy rozrywki. Dla turystów Zamek Czocha oferuje dzienne zwiedzanie z przewodnikiem w języku polskim, niemieckim i angielskim, multimedialne sale tortur, degustacje miodów pitnych w zamkowej winiarni, nocne zwiedzanie zamku, imprezy plenerowe na dziedzińcu. W zamkowych murach odbywają się wesela, imprezy biznesowe, bankiety, uczty średniowieczne, bale czy usługi związane z rozrywkową dla klientów korporacyjnych: począwszy od wycieczek po okolicy, zabawach z rycerzami czy nocnych pokazach kuglarskich. W zamkowych zasobach jest także wypożyczalnia rowerów. A w pogodne wieczory organizowane są ogniska przy fosie. Możliwości i potencjał tego miejsca są naprawdę ogromne.

Z racji, że mamy tu do czynienia z obiektem historycznym to hotel nie do końca jest skategoryzowany pod kątem standardów. W zamku znajduje się 45 pokoi, czyli 108 miejsc noclegowych. Pokoje dzielą się na cztery kategorie: apartamenty, pokoje tematyczne: w stylu rycerskim, myśliwskim czy ostatniego rekonstruktora zamku - Bodo Ebharda, pokoje standardowe, czyli z typowo nowoczesnym wyposażeniem i pokoje ekonomiczne, gdzie łazienki znajdują się poza pokojem. Ceny kształtują się od 130 zł/os do 980 zł/os (komnata książęca).

Utrzymanie zamku to rząd kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie w zależności od sezonu. Największe koszta generują wynagrodzenia. Obecnie na zamku pracują 34 osoby w tym sprzątaczki, kucharki, recepcjoniści, konserwator i przewodnicy plus pracownicy sezonowi.
Zamek z pewnością jest zyskowny z racji całego wachlarzu atrakcji. Hotelarstwo, zwłaszcza umiejscowione w takim obiekcie, jest ciągłym wychodzeniem naprzeciw potrzebom gości


mówi Jarosław Kuczyński, dyrektor Zamku Czocha.

Zamek jest specyficzny z uwagi na to, że jest to obiekt zabytkowy, który jest pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków. Dodatkowo jako spółka skarbu państwa obowiązuje go prawo zamówień publicznych, procedury, które są ustalone przez zarząd spółki.

To nie Zamek Czocha to Hogwart

Zamek Czocha stał się znany na całym świecie również dzięki książce J.K. Rowling o przygodach młodego czarodzieja Harrego Pottera, a właściwie dzięki fanom serii. To tutaj spotykają się od 2014 roku zarówno dorośli jak i dzieci by wcielić się w postaci z książek.

Najpierw pojawiły się dzieci na letniej kolonii, którą zorganizowało stowarzyszenie Liveform.

Nikogo nie dziwiły dzieci w kapeluszach i pelerynach biegające z magicznymi różdżkami w rękach

- wspomina Jarosław Kuczyński, dyrektor Zamku Czocha. 

W listopadzie tego samego roku pojawili się tutaj dorośli miłośnicy serii o Harrym Potterze, którzy zgłosili się do College of Wizardry. Przez trzy dni 130 uczestników szkoły magii prowadziło życie jak w Hogwardzie. Był Podział na klany, walka na różdżki, lekcje quidditcha, uzdrawiania, łamania klątw. Tak właśnie uczestnicy spędzali czas na Zamku Czocha. 
Poubierani w długie szaty, kapelusze, garnitury i sukienki z lat 30. ubiegłego wieku i inne stylowe rzeczy, przemierzali komnaty zamku, spacerowali parku, mieli zajęcia z magii i walki z czarnymi mocami. Odgrywali sceny według scenariuszy przygotowanych przez członków College of Wizardry. Dostali podręczniki, różdżki, płaszcze i krawaty i na 3 dni zapomnieli o realnym świecie. Kolejne spotkanie odbyło się również następnego roku, a do Zamku Czocha zjechali fani książki J.K. Rowling z całego świata. Zdjęcia z tego wydarzenia rozeszły się po internecie promując również zamek z Suchej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto