Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekran zagrzejnikowy – czy pomoże zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Sprawdź, bo może to być szansa na niemałe oszczędności

Redakcja
Ekrany zagrzejnikowe dostępne są najczęściej w kolorze srebrnym i białym, co może w niewielkim stopniu wpływać na estetykę pomieszczenia. Jednak korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie przewyższają drobne nielokalności wizualne.
Ekrany zagrzejnikowe dostępne są najczęściej w kolorze srebrnym i białym, co może w niewielkim stopniu wpływać na estetykę pomieszczenia. Jednak korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie przewyższają drobne nielokalności wizualne. 123RF/venakr
W okresie zimowym wszyscy szukamy sposobów na to, aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jednym z nich jest ekran zagrzejnikowy. Co to jest i w jaki sposób przyczynia się do zatrzymania ciepła w mieszkaniu? Wyjaśniamy to w artykule!

Spis treści

Ekran zagrzejnikowy – co to jest?

Ekran zagrzejnikowy, nazywany także matą zagrzejnikową, to rodzaj osłony, której zadaniem jest chronić pomieszczenie przed utratą ciepła. Montuje się ją między ścianą a kaloryferem w celu odbijania ciepła grzejnika w kierunku pomieszczenia. Bez tego zabezpieczeni część ciepła oddawanego przez grzejnik pochłaniane jest przez zimną ścianę. Według wyliczeń maty mogą odbijać nawet do 90 proc. promieniowania cieplnego emitowanego przez tylną ścianę grzejnika, dzięki czemu straty ciepła są mocno ograniczane. Ekrany zagrzejnikowe mogą mieć różną grubość i szerokość. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej polistyren EPS oraz polietylen. Po jednej stronie mata pokryta jest laminatem z folii aluminiowej.

grzejnik żeliwny
Ekrany zagrzejnikowe dostępne są najczęściej w kolorze srebrnym i białym, co może w niewielkim stopniu wpływać na estetykę pomieszczenia. Jednak korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie przewyższają drobne nielokalności wizualne. 123RF/venakr

Kiedy warto kupić matę zagrzejnikową?

Maty zagrzejnikowe zaleca się zamontować w mieszkaniach ogrzewanych kaloryferami żeliwnymi, bowiem nie realizują one procesu konwekcji, czyli wymiany ciepła. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego warto rozważyć zakup ekranów zagrzejnikowych. Świetnie sprawdzą się w mieszkaniach narożnych lub w budynkach, które są nieocieplone lub ocieplone na tyle słabo, że w murach powstają mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ucieka cenne ciepło. Maty zagrzejnikowe przydadzą się także właścicielom mieszkań w starych kamienicach, które nie są zbyt łatwe do ogrzania ze względu duży metraż lokali oraz wysokie sufity.

Rodzaje ekranów zagrzejnikowych. Jaki wybrać?

Dostępne w sprzedaży maty zagrzejnikowe różnią się od siebie m.in. materiałem, z którego są wykonane, wymiarami oraz sposobem montażu. Do najczęściej wybieranych ekranów należą:

  • refleksyjny ekran zagrzejnikowy – wykonany jest z połączenia styropianu z papierem i folią aluminiową. Styropian pełni funkcję izolacyjną – ściana za grzejnikiem nie nagrzewa się, a ciepło emitowane przez grzejnik odbija się od maty i nagrzewa powietrze w pomieszczeniu. Niestety, jest jeden mały haczyk. Folia może prowadzić do kilku procentowej redukcji grzejnika i tym samym osłabiać ich wydajność,
  • absorpcyjny ekran zagrzejnikowy – produkuje się go ze spienionego polietylenu, z którego tworzone są kanały o różnej grubości. Jedna strony maty pokryta jest folią aluminiową, a drugą stronę maluje się specjalną farbą ułatwiającą absorpcję ciepła – dzięki temu moc grzejnika zwiększa się o kilka procent.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu? Tych 8 wskazówek pomoże ci zatrzymać pieniądze w portfelu. Jak ogrzać mieszkanie i nie zbankrutować?

Na co przykleić ekran zagrzejnikowy? Montaż mat zagrzejnikowych

Maty zagrzejnikowe mają zwykle od 2 do 6 mm grubości. Im grubszy ekran, tym lepszej izolacyjności możemy się spodziewać. Co do szerokości, to najczęstsze wymiary mat wynoszą:

  • 60 cm
  • 70 cm
  • 1 m

Zwykle jednak kupuje się je w rolkach o długości 5 lub 10 m. Maty mogą być samoprzylepne lub mocowane na specjalny klej. Jak wygląda montaż ekranu zagrzejnikowego? Można go opisać w 3 krokach:

  1. Demontaż kaloryfera – zanim zdejmiesz grzejnik, za pomocą ołówka zrób jego obrys, aby wiedzieć, na jaki wymiar dociąć matę.
  2. Oczyszczanie ściany – miejsce za kaloryferem odkurz, najlepiej abyś nie mył ściany. Maty nie wolno naklejać na mokrą powierzchnię. Jeżeli już musisz oczyścić ścianę z tłustych plam za pomocą wody z detergentem, zaczekaj z montażem, aż ściana dobrze wyschnie.
  3. Montaż ekranu zagrzejnikowego – jeżeli mata jest samoprzylepna, odklejasz folię i przyklejasz matę do ściany. Jeżeli wymaga ona nałożenia kleju do wyrobów styropianowych, rozprowadzasz go za pomocą pędzla po właściwej stronie maty. Ważne, aby klej nałożyć równomiernie. Teraz pozostaje założyć z powrotem grzejnik.

Czy ekran za kaloryferem ma sens?

To pytanie bardzo często zadają sobie osoby, które przeczytały w internecie, że nie trzeba wydawać pieniędzy na specjalne maty, skoro taki sam efekt izolujący uzyskamy dzięki zwykłej folii aluminiowej. Nie do końca można zgodzić się z tą tezą. Po pierwsze sama folia nie poprawi skuteczności grzewczej kaloryfera tak dobrze, jak zrobi to ekran zagrzejnikowy. Folia aluminiowa to tylko jeden z elementów składowych maty zagrzejnikowej – posiada ona jeszcze inne cechy, które usprawniają absorpcje ciepła.

W tym momencie warto wspomnieć o cenie za ekran zagrzejnikowy. Nie jest to duży wydatek – 5 m maty o szerokości 3 mm kosztuje 30-35 zł. Według wyliczeń stosowanie ekranów zagrzejnikowych pozwala zaoszczędzić nawet do 5 proc. zażywanej energii i tym samym znacznie ograniczyć starty cieplne. Brzmi to już na tyle zachęcająco, aby przekonać się do pomysłu z montażem ekranów zagrzejnikowych. Maty zagrzejnikowe możemy zamontować nie tylko w salonie. Sprawdzą się też garażach oraz innych pomieszczeniach gospodarczych, które ogrzewamy zimą.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekran zagrzejnikowy – czy pomoże zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Sprawdź, bo może to być szansa na niemałe oszczędności - RegioDom.pl

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto