MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

10 lat temu głaz wyjawił tajemnicę, gdzie rósł dąb herbowy - drzewo z herbu Wałbrzycha! Rośnie tam jego następca - pomnik przyrody!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Jedni uważali, że istnienie tego drzewa jest jedynie legendą. Inni zaś wiedzieli, że dąb szypułkowy z wałbrzyskiego herbu rósł naprawdę i co więcej, w tym samym miejscu rośnie dziś jego następca - dąb miejski - od niedawna pomnik przyrody. Prawdę odkryto przypadkiem podczas rewitalizacji parku, gdy odkopano pewien głaz... Przypominamy tę historię i podpowiadamy jak odnaleźć następcę / "syna" dębu herbowego z Wałbrzycha.

Spis treści

Dąb herbowy w Wałbrzychu - historia zapisana na pewnym głazie

W 2014 roku podczas kompleksowej rewitalizacji Parku im Jana III Sobieskiego w Śródmieściu Wałbrzycha na wzniesieniu pomiędzy ul. Kunickiego a Inwalidów Wojennych (dawna Karpacka) odnaleziono zasypany ziemią, niemal niewidoczny, głaz z wyrytą inskrypcją: „Stadteiche gapflanzt 1933 antstelle der Wappeneiche”, czyli „Dąb miejski posadzony w 1933 roku w miejscu dębu herbowego”.

Wiecie gdzie w Wałbrzychu rósł dąb herbowy - drzewo z miejskiego herbu? Rośnie tam jego następca - pomnik przyrody!
Pod drzewem znaleziono głaz z inskrypcją.Elżbieta Węgrzyn

Kamień ten wniósł do historii Wałbrzycha trzy istotne twierdzenia:

  1. przypuszczenie: dzięki temu odkryciu można domniemywać, że to kamień pamiątkowy ustawiony przy "dębie miejskim" posadzonym tu 1933 roku;
  2. stwierdzenie ze wskazaniem, gdzie dokładnie rósł dąb, który trafił do wałbrzyskiego herbu - stał się symbolem Wałbrzycha.

Dąb herbowy, pierwowzór godła herbowego miasta Wałbrzycha z 1764 roku rósł zatem na skarpie w okolicy dawnej ul. Karpackiej. Unieśmiertelnione w herbie drzewo żyło jeszcze 168 lat, aż obumarło. Do momentu rewitalizacji Parku Sobieskiego uważano, że istnienie tego drzewa było prawdopodobnie tylko lokalną legendą.

Wiecie gdzie w Wałbrzychu rósł dąb herbowy - drzewo z miejskiego herbu? Rośnie tam jego następca - pomnik przyrody!
Tak wyglądał pierwowzór dębu herbowego w WałbrzychuDawny Wałbrzych w ikonografii Ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu. , Urząd Miejski i Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu , Wałbrzych 1991

W 1932 roku miał spróchnieć w takim stopniu i pochylać się, że zagrażał bezpieczeństwu i zdecydowano o jego wycięciu. W tym miejscu, w kolejnym roku posadzono jego następcę, też dąb. Spekulować można, czy drzewa te są ze sobą spokrewnione - czy dąb miejski wyrósł z żołędzia dębu herbowego. Niestety nie potwierdzono tej tezy do tej pory.

Dąb miejski - następca dębu herbowego - to pomnik przyrody

Odkąd w połowie maja 2014 roku podczas prac na terenie parku u stup młodego dębu szypułkowego odnaleziono pamiątkowy kamień z inskrypcją zaświadczającą o tym, że jest to istotny miejski dąb zastanawiano się w jaki sposób to odkrycie wyeksponować. W ramach prac odtworzono schody prowadzące do drzewa, odsłonięto też pamiątkowy głaz. W ten sposób powstał punkt widokowy, niestety jedynie z widokiem na plac zabaw, fontannę i powstałą niedawno tężnie solankową. Widok na Śródmieście zasłaniają ogrody działkowe.

88-letni dąb szypułkowy, następca a może i "syn" dębu herbowego podczas sesji Rady Miejskiej 4 marca 2021 zyskał status pomnika. Do rozłożystego, drzewa prowadzą kamienne schody, a na wzniesieniu w 2022 roku ustawiono tabliczkę informującą o pochodzeniu tego drzewa. Podniesiono też pamiątkowy głaz, dzięki któremu mieszkańcy Wałbrzycha poznali prawdziwą historię ich dębu herbowego, a także potrafią odnaleźć miejsce, gdzie staruszek rósł.

Wiecie gdzie w Wałbrzychu rósł dąb herbowy - drzewo z miejskiego herbu? Rośnie tam jego następca - pomnik przyrody!
Elżbieta Węgrzyn

Dąb miejski - następca dębu herbowego - gdzie go szukać?

Następcę, być może nawet "syna" wałbrzyskiego dębu herbowego znajdziecie niedaleko tężni solankowej w Parku Sobieskiego - zobaczcie mapę

Z cyklu "Wiecie, gdzie w Wałbrzychu..."?

Wałbrzyskie ciekawostki i zakamarki

Inne wałbrzyskie pomniki przyrody

Polecamy inne nasze galerie dotyczące Wałbrzycha

10 lat temu głaz wyjawił tajemnicę, gdzie rósł dąb herbowy -...

Niedaleko dębu powstała pierwsza w Wałbrzychu tężnia solankowa. Działa od wiosny do jesieni. Powstała też druga mała tężnia - przypominamy gdzie jej szukać.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto