MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Apple stworzyło własną sztuczną inteligencję. Jak działa? Algorytm modyfikujący obrazy poprzez komendy tekstowe

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jak działa nowy model językowy udostępniony przez firmę Apple.
Zobacz, jak działa nowy model językowy udostępniony przez firmę Apple. Possessed Photography / Apple
Nowe algorytmy sztucznej inteligencji i modele językowe pojawiają się jak grzyby po deszczu. Każda duża firma chce mieć udział w tworzącej się właśnie przełomowej branży, co przekłada się na wysyp ulepszeń istniejących i pojawianie się nowych rozwiązań. Apple wypuściło właśnie model SI, który ma pozwolić na modyfikację grafik za pomocą komend tekstowych. Zobacz, jak to działa w tym momencie.

Spis treści

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja to popularna dziś technologia, która nabiera coraz większego rozpędu. Weszła ona już w zestaw narzędzi używanych przez ludzi podczas codziennej pracy. Mianem SI nazywamy algorytmy systemowe i modele językowe o dużej mocy obliczeniowej, które dzięki analizie danych potrafią zauważyć korelacje między poszczególnymi elementami i odtworzyć je w sposób zautomatyzowany. Od dłuższego czasu możemy już znaleźć w sieci różne ogólnodostępne algorytmy, które, „nakarmione” dziełami ludzi, tworzą nieprawdopodobnie wiarygodne obrazy i teksty.

Każda duża firma technologiczna pracuje nad rozwojem swoich rozwiązań oraz cały czas rozwijają nowe. Co ciekawe, do niedawna firma Apple wydawała się dość bierna w tym wyścigu. Pojawił się jednak pierwszy model ich autorstwa.

MGIE, czyli SI od Apple

Model o nazwie MLLM-Guided Image Editing (MGIE) wykorzystuje multimodalne duże modele językowe (MLLM) do interpretowania poleceń tekstowych podczas manipulowania obrazami. Innymi słowy, narzędzie ma możliwość modyfikowania zawartości obrazów na podstawie komend tekstowych wpisywanych przez użytkownika. Co więcej, algorytm może przekształcać proste lub niejednoznaczne komendy na bardziej szczegółowe i jasne instrukcje.

Modyfikacja obrazów poprzez SI
Tak wyglądają efekty działania modelu w dokumentach Apple. Apple

Jak mu to wychodzi w rzeczywistości? Bardzo różnie. Nowe rozwiązanie od Apple jest dostępne w sieci do przetestowania, dzięki czemu samemu można sprawdzić sposób i skuteczność jego działania. Wykonałem kilka prób i praktycznie podczas żadnej nie uzyskałem dokładnie takiego efektu, jakiego bym oczekiwał.

Mario w zielonych ogrodniczkach
Jak widać, model nie do końca zrozumiał intencje wynikające z polecenia. MLLM / Nintendo

Na początku po prostu chciałem, by czapka Mario, czyli znanej każdemu postaci z gier Nintendo, zmieniła kolor na zielony. Jak widać, model językowy od Apple niezbyt dobrze zrozumiał moje polecenie i przebarwieniu uległ niemal cały jego strój. Jednak jednym z lepszych podejść było żądanie, by coś zniknęło z załadowanego do modelu zdjęcia. Wtedy wykonywał on swoją pracę całkiem nieźle, choć również niedokładnie tak, jak bym sobie tego życzył.

Usuwanie zawartości ze zdjęcia za pomocą SI
Tutaj model poradził sobie dość dobrze, jednak chciałem, by zniknęło tylko wiaderko. MLLM / Canva

Jak widać, model wymaga jeszcze dużego dopracowania, jednak pomysł na niego jest bardzo interesujący. Niezwykle popularne są programy do tworzenia obrazów, jednak o takich do zmiany tych istniejących wedle swojej woli nie słychać zbyt wiele. Możliwe więc, że za jakiś czas to rozwiązanie ponownie zmieni sposób, w jaki postrzegamy obecnie sztuczną inteligencję.

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Apple stworzyło własną sztuczną inteligencję. Jak działa? Algorytm modyfikujący obrazy poprzez komendy tekstowe - GRA.PL

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto