Nasza Loteria

Artyści z Teatru Klinika Lalek zamienili nieczynną stację kolejową w Wolimierzu w magiczne miejsce. "Tu smoki latają nisko"

Alina Gierak
Alina Gierak
W budynku dawnej stacji kolejowej działa teatr, galeria oraz agroturystyka
W budynku dawnej stacji kolejowej działa teatr, galeria oraz agroturystyka Fotopolska.eu
Pociąg dojeżdżał do Wolimierza (stacja Pobiedna w gminie Leśna) 30 lat temu. Gdy linia została zlikwidowana, opuszczony budynek stacji kolejowej przejęli artyści. Stworzyli tu cudowny świat, pełen kolorów, niezwykłych wydarzeń i muzyki. Tu jest magicznie! Tylko tutaj przy wjeździe do wsi przeczytacie „Zwolnij! Smoki latają nisko”.
od 16 lat

Spis treści

Stacja Wolimierz - kolonia artystów

Stację odkryli artyści z wrocławskiego Teatru Klinika Lalek, który powstał w 1988 roku na Wydziale Lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. Trzy lata później, twórcy znani z ogromnych lalek, machin jeżdżących i instalacji grających, przenieśli się do Wolimierza.

Jesteśmy aktorami, twórcami lalek, rekwizytów, muzykami i obsługą techniczną. Te wielkie lale na zdjęciach są zrobione ze styropianu, pokryte warstwami
Jesteśmy aktorami, twórcami lalek, rekwizytów, muzykami i obsługą techniczną. Te wielkie lale na zdjęciach są zrobione ze styropianu, pokryte warstwami papieru z klejem - piszą o sobie artyści z Kliniki LalekFB Klinika Lalek

Od tej pory stali się teatrem wiejskim i wędrownym. Mieszkali i tworzyli razem. Powołali do życia _"Międzyplanetarne Królestwo Sztuki" _czyli kolonię artystyczną. Jest tu galeria sztuki ludowej i ekologicznej, pokoje noclegowe i pole namiotowe, pracownia teatralna sala widowiskowo-koncertowa. Dookoła lasy, łąki i góry.

Zobacz też:

Do Stacji Wolimierz przyjeżdżają ludzie spragnieni nietuzinkowych wrażeń, kontaktu ze sztuką wszelaką, uczestnictwa w tworzeniu dzieł z papieru, gliny i sznurka. Grający na bębnach, gotujący wegetariańsko, ćwiczący jogę. Ludzie barwni i niepospolici. Tak dzieje się od 30 lat. Kulminacją wydarzeń jest festiwal, który w Stacji Wolimierz organizują co roku w lipcu. Przez trzy dni spotykają się na nim artyści, rzemieślnicy, rolnicy ekologiczni, osoby z bardzo różnych środowisk i krajów.

Na łące trwa Jarmark Wiejski Izerski – kiermasz rękodzieła i zdrowej żywności. Jest Wioska Jogi i Tańca oraz Plaża Taneczna.

Nazwa festiwalu i jednocześnie myśl przewodnia jest co roku inna, ale idea pozostaje zawsze ta sama – spotykamy się w celu wymiany doświadczeń, energii i zabawy w duchu Miłości do Matki Natury - piszą o sobie.

Warto tu przyjechać nie tylko na Festiwal, ale po to, by pozwiedzać okolicę i zainspirować się artystycznym duchem.

Czytaj także

Co zwiedzać w okolicy Stacji Wolimierz

  • Stóg Izerski w Świeradowie-Zdroju, na który można wjechać koleją gondolową
  • Sky Walk - wieża widokowa w Świeradowie-Zdroju
  • Trzy kilometry od Stacji znajduje się przejście graniczne: Czerniawa – Nove Mesto pod Smrkem. Po czeskiej stronie są przepiękne trasy piesze i rowerowe, a tuż za granicą kąpielisko.
  • Zamek Czocha
  • Podziemną trasę turystyczną Kopalnia św. Jana w Krobicy
  • Domy przysłupowe na pograniczu polsko-czeskim
  • Izerski Park Ciemnego Nieba na Hali Izerskiej

Gdzie nocować w Wolimierzu?

Do Stacji Wolimierz można przyjechać na kilka dni. Nie ma problemów z nocowaniem, bo nawet jeśli nie ma miejsc w Stacji, to znajdą się w jednym z gospodarstw agroturystycznych. Jest ich w Wolimierzu sporo i oferują w sumie około 200 miejsc. Najczęściej są to wyremontowane dawne gospodarstwa z pięknymi ogrodami i widokiem na

Góry Izerskie.

Można także rozstawić namiot na polu namiotowym. Wszędzie stąd jest blisko, a tłumów nie ma.

Artyści zmienili Wolimierz

Przy wjeździe do wsi stoi tabliczka „Zwolnij! Smoki latają nisko”. Drogowskazy są tu kolorowe, a na dawnych semaforach wiszą barwne chorągiewki.

Napis nie pozostawia wątpliwości. W Wolimierzu rządzą artyści
Napis nie pozostawia wątpliwości. W Wolimierzu rządzą artyści FB Stacja Wolimierz

Artyści zmienili nie tylko starą stację kolejową, w tętniącą życiem kolonię, ale także całą wieś. Wolimierz przyjął ich 30 lat temu nieco nieufnie. Ale ludzie szybko się zaprzyjaźnili. Na festiwalu występują lokalne zespoły ludowe. Panie z koła gospodyń wiejskich przygotowują ciasta i inne smakołyki. W galerii można kupić rękodzieło od miejscowych, ludowych twórców.

Za Kliniką Lalek do Wolimierza przyjechali inni artyści. W Atelier Wolimierz, Fundacji, znajdującej się po sąsiedzku ze Stacją Wolimierz, często organizują ciekawe wydarzenia kulturalne. Tu także bardzo smacznie dają jeść.

Krótka historia Wolimierza

Wolimierz założyli w połowie XVII wieku uchodźcy ze Śląska i Czech o wyznaniu protestanckim, których przywiódł tu Grzegorz Meurer. Kolonia szybko się rozrastała, jeszcze w XVII wieku do Wolimierza dołączono osadę Nowy Wolimierz (obecnie Wola Sokołowska), a w 1935 roku także Nową i Starą Skibę. Głównym zajęciem mieszkańców było tkactwo, bielenie przędzy czy wyrób nici. Wieś przetrwała wojny, przemarsze wojsk, powodzie.

Kolej ruszyła tu na przełomie wieków XIX i XX. Pasażerowie mogli z Mirska dostać się czeskich do Jindřichovic pod Smrkem. Linią tą podróżowali kuracjusze do pobliskiego uzdrowiska Czerniawa-Zdrój (obecnie część Świeradowa-Zdrój). Po II wojnie światowej kolej została zlikwidowana. W latach 90. minionego wieku do stacji przybyli artyści. I znowu zrobił się ruch.

Sprawdź, jak dojechać do Stacji Wolimierz

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto