Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Basen za miliony w Bogatyni stoi odłogiem. Na dworze skwar, a mieszkańcy mogą tylko popatrzeć...

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Kąpielisko w Bogatyni od czterech lat jest nieużytkowane, mimo że kosztowało 20 mln złotych. Trawa na placu sięga kolan, a nowoczesny sprzęt się marnuje. Nie można korzystać ani z basenu, ani z placu zabaw, który znajduje się wewnątrz. Decyzje o budowie podjął Andrzej G., były burmistrz Bogatyni. Później kwestią samowoli budowlanej zajmował się Wojciech Błasiak, a dziś basen jest na głowie Wojciecha Dobrołowicza. Co w tej sprawie ma do powiedzenia magistrat?

Już od 4 lat basen w Bogatyni jest nieczynny. Nigdy nie doszło do jego otwarcia

Kąpielisko miało zostać uruchomione w 2018 roku. Wiele kwestii, również formalnych załatwiano w pośpiechu, bo w tle zbliżały się wielkimi krokami wybory samorządowe. Basen napełniono nawet woda, ale do jego otwarcia nigdy nie doszło. Dlaczego? Basen został wybudowany nielegalnie. Inwestycję rozpoczęto bez żadnych pozwoleń... i bez dokumentacji projektowej.

Wojciech Błasiak, który zastąpił poprzedniego burmistrza na stanowisku próbował podejmować kroki w kwestii możliwości otwarcia basenu, ale sam zrezygnował z pełnionej funkcji i dziś za basen odpowiedzialny jest Wojciech Dobrołowicz. Lipiec to początek sezonu wakacyjnego, więc mieszkańcy z utęsknieniem czekają na możliwość korzystania z obiektu. Nie tylko oni. Z kąpieliska na pewno chętnie korzystaliby również Czesi, ale przecięcie czerwonej wstęgi na pewno nie nastąpi w tym roku.

- Gmina wniosła opłatę legalizacyjną za samowolę budowlaną na basenie, uzyskała pozwolenie od Powiatowego Inwestora Nadzoru Budowlanego na wznowienie prac budowlanych zgodnie z dokumentacją naprawczą i zleciła projektantowi aktualizację kosztorysu, na podstawie którego będzie można wyłonić w przetargu wykonawcę prac. - poinformowała Monika Sawicka, rzeczniczka urzędu miasta w Bogatyni.

Sprawą samowoli budowlanej, ale też innymi nadużyciami w Bogatyni zajmuje się Prokuratura Krajowa, więc decyzja o wznowieniu prac na basenie musi zostać wydana w porozumieniu z nią.

- Kąpielisko nie nadaje się do użytkowania, ponieważ w obecnym stanie zagraża życiu i zdrowiu ludzi. Jeszcze w czerwcu trwały prace eksperckie służb na tym obiekcie. Gmina obecnie oczekuje na stanowisko Prokuratury Krajowej we Wrocławiu w zakresie możliwości podjęcia prac na terenie basenu. - dodaje Sawicka.

Pump Truck w bliskim sąsiedztwie basenu

- Jako inwestycja niezależna od basenu, w jego bezpośrednim sąsiedztwie - na terenie Zalewu w Bogatyni, powstanie w tym roku tor rowerowy - pumptrack - informuje Sawicka.

W ramach projektu Rowerowo aktywni – budowa toru pumptrack na terenie kompleksu rekreacyjnego Zalew w Bogatyni przewidziano m.in.:

  • Budowę toru rowerowego dla najmłodszych o długości 50 mb.
  • Budowę toru rowerowego dla średnio i zaawansowanych o długości 240 mb.
  • Budowę placu odpoczynku o powierzchni 100 m2
  • Wyposażenie obiektu w elementy małej architektury oraz oświetlenie.
  • Budowę siłowni zewnętrznej dla seniorów.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 1 131 857,00 zł.

To dobra informacja, szczególnie że obok znajduje się nieużytkowany od lat Zalew, ale czy budowa toru rowerowego może zastąpić mieszkańcom basen? Mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego nie mają na swoim terenie żadnego odkrytego kąpieliska. Korzystają z atrakcji, które zapewniają im czescy i niemieccy sąsiedzi.

Jak aktualnie wygląda kąpielisko w Bogatyni? Zobaczcie na zdjęciach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Basen za miliony w Bogatyni stoi odłogiem. Na dworze skwar, a mieszkańcy mogą tylko popatrzeć... - Zgorzelec Nasze Miasto

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto