Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany w podejściu do jakości nawozów. W tle biogazownie rolnicze. Powstał projekt rozporządzenia

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wykonanie upoważnienia zawartego w art. 11a ustawy przewiduje szereg różnego rodzaju ułatwień dla biogazowni rolniczych, w tym m.in. w zakresie zagospodarowania nawozowego produktu pofermentacyjnego.
Wykonanie upoważnienia zawartego w art. 11a ustawy przewiduje szereg różnego rodzaju ułatwień dla biogazowni rolniczych, w tym m.in. w zakresie zagospodarowania nawozowego produktu pofermentacyjnego. pixabay.com/Pascvii
Przygotowywane są zmiany w zakresie nawozów i nawożenia. Uregulowane rozporządzeniem mają zostać kwestie rodzaju i wartości zanieczyszczeń w produktach nawozowych wytwarzanych z odpadów, jak również dla produktów pofermentacyjnych. Takie produkty pochodzą m.in. z biogazowni rolniczych.

Spis treści

Zmiana sytuacji na rynku nawozów wymaga zmiany przepisów

W Rządowym Centrum Legislacji 14 listopada 2023 r. pojawił się Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu.

Ma rozwiązać problem, który zdefiniowano jako trudności w zakresie zagospodarowania nawozowego produktu pofermentacyjnego oraz bezpieczeństwo wytwarzania produktów nawozowych z niebezpiecznych odpadów. Chodzi o nawóz, który pochodzi z biogazowni rolniczych. Tych ma przybywać, więc ministerstwo rolnictwa zabrało się za dostosowanie przepisów.

Obecnie istniejące rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożenia zostało wydane w 2008 r., w którym sytuacja na rynku nawozowym była znacząco różna od obecnych uwarunkowań, w szczególności w kontekście dużego wykorzystania odpadów i produktów odpadowych do wytwarzania nawozów. Oznacza to konieczność wydania nowego rozporządzenia.

Co zmieni się w podejściu do nawozów? Planowane nowości

Autorzy projektu wyjaśniają w uzasadnieniu, że zmiany obejmują kwestie badań produktów nawozowych dokumentacji, opinii, dokumentacji oraz dopuszczalnych rodzajów i wartości zanieczyszczeń występujących w nawozach i środkach wspomagających uprawę roślin oraz produktach pofermentacyjnych, aby zadbać o bezpieczeństwo ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego, co bezpośrednio związane jest z bezpieczeństwem żywnościowym.

Dostosowanie przepisów pozwoli zbadać poziom zanieczyszczeń w produktach pofermentacyjnych, które mogą być wprowadzane do obrotu bez pozwoleń, a są wytwarzane z substratów, które mieszczą się na liście określonej w rozporządzeniu, stanowiących

  • produkty rolne lub produkty uboczne rolnictwa,
  • produkty uboczne,
  • odpady lub pozostałości z przetwórstwa rolno-spożywczego,
  • biomasę roślinną zabraną z terenów innych niż zaewidencjonowane jako rolne,
  • a także odchody zwierzęce pozyskane z działalności innej niż działalność rolnicza.

Projekt rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu określa

  • jednostki upoważnione do przeprowadzania badań nawozów i środków wspomagających uprawę roślin,
  • szczegółowy zakres badań oraz dokumentacji dotyczącej nawozów i środków wspomagających uprawę roślin,
  • wymagania, jakie ma spełniać treść instrukcji stosowania i przechowywania nawozów, środków wspomagających uprawę roślin i stymulatorów wzrostu,
  • minimalne wymagania jakościowe dotyczące niektórych nawozów
  • oraz dopuszczalne rodzaje i wartości zanieczyszczeń występujących w nawozach, środkach wspomagających uprawę roślin oraz produktach pofermentacyjnych

Autorzy projektu uważają, że obecne rozporządzenie wymaga znaczących zmian w zakresie dopuszczalnych rodzajów i wartości zanieczyszczeń występujących w nawozach i środkach wspomagających uprawę roślin, aby zadbać o bezpieczeństwo ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego, co bezpośrednio związane jest z bezpieczeństwem żywnościowym. Zmiany te obejmują również inne kwestie dotyczące dokumentacji czy opinii wydawanych przez upoważnione do tego jednostki.

Nowe składniki w nawozach i środkach wspomagających pod kontrolą

W uzasadnieniu zaznaczono, ze istotną częścią projektowanego rozporządzenia są dopuszczalne wartości zanieczyszczeń w nawozach i środkach wspomagających uprawę roślin wytworzonych z surowców, (...) w których składzie chemicznym występuje substancja dotychczas nieznana lub niestosowana w rolnictwie lub stanowiąca zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska. Są to parametry obejmujące: promieniotwórczość naturalną i chlorowane węglowodory.

W projektowanych przepisach określono również nowe parametry dla nawozów, środków wspomagających uprawę roślin i produktów pofermentacyjnych wytworzonych z odpadów lub z udziałem odpadów pochodzących z procesów kompostowania, tj.: szkło, metal lub tworzywa oraz folia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będą zmiany w podejściu do jakości nawozów. W tle biogazownie rolnicze. Powstał projekt rozporządzenia - Strefa Agro

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto