Bezpieczeństwo i sojusze kluczowymi tematami jesiennej odsłony 7. edycji Kongresu 590 w Rzeszowie

Materiał informacyjny Kongresu 590
Materiały prasowe Kongres 590
Materiały prasowe Kongres 590
W centrum uwagi ekspertów jesiennej odsłony 7. edycji Kongresu 590 znalazły się tematy dotyczące bezpieczeństwa Polski i rejonu Trójmorza, w tym bezpieczeństwa energetycznego. Nie mogło także zabraknąć dyskusji na temat gotowości bojowej obywateli, czyli stanu powszechnej obrony cywilnej.

Agresja Rosji na Ukrainę była przedmiotem rozmowy „Koniec świata, jaki znaliśmy przez 30 lat” dr Jacka Bartosiaka, stratega i geopolityka, Strategy & Future z Ołeksijem Arestowyczem, doradcą Prezydenta Zełeńskiego.

- Upadek Rosji jest nieuchronny. Musimy natomiast uniknąć niekontrolowanego rozpadu Rosji – powiedział Arestowycz. - Federacja Rosyjska, mimo że jest w kryzysie, szuka sposobu na odbudowę imperium. Musimy stworzyć silny sojusz – dodał podkreślając znaczenie sojuszu krajów inicjatywy Trójmorza.

Arestowycz z całym przekonaniem powiedział również, że Ukraina wygra toczącą się wojnę. Podziękował także polskiemu rządowi oraz całemu społeczeństwu za wsparcie, jakiego Polacy udzielili obywatelom Ukrainy, którzy tak licznie przybyli do Polski od momentu rozpoczęcia wojny.

Jednym z kluczowych pytań zadawanych podczas tej edycji Kongresu 590 było bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wojna na Ukrainie i ataki Rosji na strategiczne cele sprawiły, że miliony ludzi u naszych wschodnich sąsiadów zostały bez dostępu do prądu, a nadchodząca zima tylko utrudni przywrócenie infrastruktury do stanu używalności.

Polska jest bezpieczna pod względem energetycznym, a nasze spółki wytwarzają wystarczające dla naszej gospodarki i gospodarstw domowych ilości energii elektrycznej – zapewnił Marek Suski, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polski, Przewodniczący Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Paweł Sałek – Doradca Prezydenta RP wyjaśnił: – Dzisiaj sytuacja, z którą mamy do czynienia jest zupełnie wyjątkowa. Jeśli spojrzymy na otoczenie biznesowe, inflację czy gospodarkę surowcową okazuje się, że oparcie się tylko i wyłącznie o własne zasoby surowcowe daje możliwość utrzymania i funkcjonowania systemu elektroenergetycznego w układzie wytwarzania, a także dostaw. Ważne jest też, by biznes miał dostarczoną energię w trybie ciągłym po cenach akceptowalnych. Oczywiście występują pewne trudności i rzeczywiście sytuacja jest bardzo złożona, aczkolwiek polskie spółki dystrybucyjne oraz polskie spółki wytwarzania spełniają swoją rolę bardzo pozytywnie, a jeśli spojrzymy na sektor ciepłownictwa, to i tam bezpieczeństwo dostaw i wytwarzania jest realizowane, choć faktycznie występują problemy z zapewnieniem ciągłości dostaw surowców do produkcji prądu. Obserwujemy je na poziomie całej Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo to także gotowość obywateli do obrony swego kraju. Dlatego jednym z tematów poruszanych podczas tej edycji Kongresu była powszechna obrona cywilna, zasadność funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej i zmiany ich postrzegania w obliczu wojny w Ukrainie.

Wojciech Skurkiewicz, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Obrony Narodowej mówił o tym, że przed wybuchem wojny w Ukrainie wszyscy zakładali, że potencjalny konflikt będzie się toczył się jedynie w przestrzeni wirtualnej, a okazał się on wyniszczający i agresywny.

Generał broni Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej mówił o perspektywach rozwoju WOT-u i o tym, że wierzy w koncepcję obrony powszechnej.

– Bronię swoich rodaków i swojej ojczyzny i zabiję każdego, kto spróbuje zrobić im krzywdę - to jest misja żołnierza
– powiedział generał.

Dowódca WOT mówił również o działaniach niezbrojnych, w których WOT dowiódł swojej siły, takich jak działania antypowodziowe, działania związane ze zwalczaniem skutków COVID, operacje na granicy czy wsparcie uchodźców. Jednak główny nacisk kładzie na budowanie zdolności zbrojnych.

90% aktywności WOT jest ukierunkowane na budowanie zdolności zbrojnych – podkreślił generał.

Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki, mówił z kolei o kwestiach związanych z reformą edukacji, która objęła wprowadzenie przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa. Ma on uczyć radzenia sobie w trudnych sytuacjach kryzysowych. Porusza też kwestie umiejętności posługiwania się bronią palną i innymi typami broni, a w szkole ponadpodstawowej przewiduje praktyczne zajęcia na strzelnicy.

Krzysztof Papadis ze Smart Defence opowiedział jak według niego powinien wygadać model obrony powszechnej. – Moim marzeniem jest, żeby nie było 50 tys. tylko 500 tys. żołnierzy WOT-u i trzymam kciuki, że pójdziemy w tym kierunku. Zresztą wspieram wszystkie inicjatywy, które to wzmacniają – powiedział podczas panelu.

W czasie panelu zwrócono również uwagę na potencjał młodzieży, którą należy traktować poważnie. Za kilkadziesiąt lat to ona będzie brała odpowiedzialność za przyszłość swojej ojczyzny.

Wszystkie panele można obejrzeć na kanale YouTube Kongresu 590: https://www.youtube.com/@Kongres590PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpieczeństwo i sojusze kluczowymi tematami jesiennej odsłony 7. edycji Kongresu 590 w Rzeszowie - Portal i.pl

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie