Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy chcą studiować w Polsce. Każdego roku jest ich więcej. Jakie wybierają kierunki? Z jakich krajów pochodzą?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Polska jest atrakcyjnym kierunkiem akademickim dla osób z wielu krajów
Polska jest atrakcyjnym kierunkiem akademickim dla osób z wielu krajów pixabay
Obywatele wielu krajów chętnie wybierają polskie uczelnie. Dominują studenci z Ukrainy, ale cudzoziemcy przyjeżdżają także z dużo bardziej odległych państw. Najnowszy raport opublikowany przez OPI pokazuje skalę przyrostu studentów z zagranicy w Polsce, a także kierunki, jakie są przez cudzoziemców najbardziej oblegane. Wyjaśniamy też jakimi obszarami zajmuje się Ośrodek Przetwarzania Informacji, który cyklicznie przygotowuje m.in. omawiany raport.

Spis treści

Polskie uczelnie zyskują popularność

Ponad 102 000 studentów z zagranicy w naszym kraju! Wynika to z najnowszego raportu Ośrodka Przetwarzania Informacji pt. „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/23.

Po raz kolejny udostępniliśmy na naszym portalu RAD-on raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Wynika z niego, że polskie uczelnie z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Współczynnik umiędzynarodowienia studiów wyższych wynosił w naszym kraju odpowiednio 7,1 proc. w roku akademickim 2021/22 i 8,4 proc. w roku 2022/23 - wyjaśnia dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI

Procent obcokrajowców wśród studentów
OPI

W ciągu dwóch lat odnotowano wzrost studentów z zagranicy o ok. 16 000 tysięcy osób.

Te kierunki obcokrajowcy wybierają najchętniej

Na podium zdecydowanie króluje Zarządzanie, ale Informatyka stoi już na drugim miejscu. W pierwszej trójce najpopularniejszych kierunków studiów wśród cudzoziemców na uczeniach w Polsce jest też kierunek lekarski. Kolejno logistyka i stosunki międzynarodowe.

Jestem informatykiem, więc cieszy mnie fakt, że jednym z najpopularniejszych kierunków wśród cudzoziemców studiujących w Polsce jest informatyka. W przypadku tego kierunku wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania względem poprzedniego okresu – aż o 3 500 osób. Bardzo dobrze to świadczy o międzynarodowej renomie polskich uczelni kształcących przyszłych specjalistów z branży IT – dodaje dyrektor OPI.

To studiują obcokrajowcy w Polsce
OPI

Największą liczbę studentów zza granicy stanowią Ukraińcy

Studenci z Ukrainy są niezmiennie licznie reprezentowani na uczelniach w Polsce. Przez wiele lat prowadzono działania zachęcające młodzież z państw byłego Związku Radzieckiego do podejmowania studiów w Polsce.

Szczególną ofertę w postaci stypendiów czy możliwości nieodpłatnego studiowania kierowano do obcokrajowców pochodzenia polskiego. Tacy studenci rozpocząć mogli studia na dowolnych kierunkach, także tych prowadzonych w języku polskim.

W 2019 roku w Polsce było już ponad 39 000 studentów z Ukrainy, co stanowiło połowę wszystkich kształcących się na uczelniach cudzoziemców. Od tego momentu zarówno liczba, jak i udział studentów z Ukrainy wśród cudzoziemców stopniowo malały – mówi dr Aldona Tomczyńska, liderka Zespołu Data Science w Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI

Jak dodaje ekspertka, głównym powodem, dla którego znacząco wzrosła liczba studentów z Ukrainy był akt agresji Rosji wobec Ukrainy w lutym 2022 roku. Liczba studentów z tego państwa wzrosła do ponad 48 000 i stanowiła ok. 47 proc. ogółu studentów z zagranicy.

Tym samym w roku akademickim 2022/23 studenci z Ukrainy stanowili dominującą grupę zarówno na studiach pierwszego i drugiego stopnia, jak i na jednolitych studiach magisterskich. Największa ich liczba zdecydowała się podjąć studia niestacjonarne na uczelniach niepublicznych.

Liczba cudzoziemców na polskich uczelniach w roku 2022
OPI

Z kolei udział studentów z Ukrainy na studiach stacjonarnych wśród wszystkich studentów zagranicznych na uczelniach niepublicznych wynosił 34,1 proc. Nie jest zaskoczeniem, iż najwięcej studentów pochodzących z Ukrainy podejmuje studia w dużych miastach akademickich, takich jak Warszawa czy Kraków.

Na uczelniach zlokalizowanych w województwie mazowieckim studenci z Ukrainy stanowili 24 proc. wszystkich cudzoziemców, co w wartościach bezwzględnych wynosi 11 500 osób.

Różnica między województwem mazowieckim a kolejnym (małopolskim) wynosi 6 400 studentów. Powyżej 4 000 studentów pochodzących z Ukrainy mają także województwa dolnośląskie, lubelskie, wielkopolskie oraz łódzkie.

Zdecydowanie najwięcej podejmuje studia na pierwszym stopniu studiów. Znacznie mniej jest studentów na studiach drugiego stopnia i jednolitych magisterskich. W roku akademickim 2022/23 na studiach pierwszego stopnia kształciło się aż 75%, a na studiach drugiego stopnia 20%. Pozostałe 5% stanowili studenci jednolitych studiów magisterskich.

Nie tylko studenci z Ukrainy

W roku akademickim 2022/23 oprócz Ukraińców najbardziej wzrosła liczba studentów pochodzących z:

  • Zimbabwe (+1 175 osób),
  • oraz Turcji (+1 011 osób).

Z kolei największe spadki odnotowano w przypadku studentów z:

  • Nigerii (-451 osób),
  • Rosji (-273 osoby),
  • oraz Niemiec (-236 osób).

Najwięcej cudzoziemców w roku akademickim 2022/23 kształciła uczelnia niepubliczna- Akademia Finansów i Biznesu Vistula. Studia na niej podjęło niemal 6 000 osób urodzonych poza granicami naszego kraju. Liczba ta stanowiła ponad połowę wszystkich studentów tej uczelni (56 proc.).

Z tych krajów napływają do nas studenci
OPI

Czym jest OPI?

Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) to interdyscyplinarny instytut naukowy i lider w tworzeniu oprogramowania systemów informatycznych dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Posiada wiedzę o prawie każdym polskim naukowcu, jego projektach czy aparaturze badawczej.

Gromadzi, analizuje i tworzy informacje o sektorze badań i rozwoju, wpływając tym samym na kształt polskiej polityki naukowej. OPI PIB tworzy inteligentne systemy informatyczne dla sektora publicznego oraz wykorzystywane w celach komercyjnych.

Główne obszary badań prowadzonych w instytucie to: algorytmy uczenia maszynowego, algorytmy przetwarzania języka naturalnego, analiza sentymentu, sieci neuronowe, odkrywanie wiedzy z danych tekstowych, interakcja człowiek-komputer (HCI), systemy komputerowego wspomagania decyzji, sztuczna inteligencja.

Poza ekspertami od technologii informatycznych w zespole OPI PIB pracują ekonomiści, socjologowie, prawnicy, statystycy i psychologowie.

Źródło: Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI), Raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce” sfinansowany ze środków MEiN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cudzoziemcy chcą studiować w Polsce. Każdego roku jest ich więcej. Jakie wybierają kierunki? Z jakich krajów pochodzą? - Strefa Edukacji

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto