Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: niezwykła atrakcja klasztoru na Jasnej Górze. Krypty pod Kaplicą Matki Bożej można zwiedzać tylko w listopadzie

Emil Hoff
Emil Hoff
W listopadzie 2022 w klasztorze paulinów na Jasnej Górze chętni mogą zwiedzić niezwykłą atrakcję. Dlaczego warto odwiedzić zabytkowe krypty, kto jest w nich pochowany?
W listopadzie 2022 w klasztorze paulinów na Jasnej Górze chętni mogą zwiedzić niezwykłą atrakcję. Dlaczego warto odwiedzić zabytkowe krypty, kto jest w nich pochowany? Adam Wojnar/Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Częstochowa słynie ze swych zabytków i miejsc kultu, przede wszystkim klasztoru na Jasnej Górze. W listopadzie 2022 miasto zyskało nową atrakcję: chętni mogą zwiedzać historyczne krypty pod Kaplicą Matki Bożej. Zgodnie z tradycją, można je jednak zobaczyć tylko w ciągu miesiąca po Wszystkich Świętych. Kto jest pochowany w tym niezwykłym miejscu i czemu warto je odwiedzić?

Spis treści

Częstochowa ma nową atrakcję. W listopadzie można zwiedzać niezwykłe krypty

Przez cały listopad 2022 w klasztorze zakonu paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie chętni mogą zwiedzić wyjątkową atrakcję: krypty, w których chowani byli zasłużeni mnisi, generałowie zakonu i przeorzy klasztoru.

Otwieranie krypt dla zwiedzających to tradycja. Niezwykłe miejsce pochówku będzie można zwiedzać tylko przez miesiąc, zaczynając od 2 listopada 2022.

Krypty znajdują się w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. To jedno z najstarszych miejsc w całym jasnogórskim sanktuarium. 36 wnęk grobowych wykuto jeszcze w XVII w.

We wnękach składano zwłoki mnichów w tradycyjny sposób, z kamieniami ułożonymi pod głowami. Kiedy ciała mnichów obracały się w proch, wnęki otwierano, a prochy przesypywano do urn, które dziś stoją wokół umieszczonego w krypcie ołtarza. Właśnie przy tym ołtarzu w krypcie pod Kaplicą Matki Bożej odprawiane są w listopadzie nabożeństwa za zmarłych.

Krypty opowiadają historię klasztoru na Jasnej Górze

W kryptach pod Kaplicą Matki Bożej pochowanych jest 36 osób, w tym czterech przeorów klasztoru i trzech generałów zakonu paulinów. Z ważniejszych postaci warto wymienić np.:

  • o. Pius Przeździecki, generał zakonu paulinów, prześladowany przez carat,
  • o. Norbert Motylewski, przeor klasztoru na jasnej Górze z czasów II wojny światowej,
  • o. dr Piotr Markiewicz, kaznodzieja i działacz społeczny,
  • o. Alojzy Wrzalik, który kierował zakonem w trudnych czasach stalinowskich i bronił prześladowanego przez system komunistyczny prymasa Wyszyńskiego,
  • o. Kajetan Raczyński, obrońca kościoła i wiernych przed stalinowskimi prześladowaniami.

W kryptach znajduje się także wspólny grób, w którym w 1836 r. złożono ciała przeniesione z miejsc spoczynku rozsianych wcześniej po różnych miejscach jasnogórskiego sanktuarium.

Krypty pod Kaplicą Matki Bożej mają charakter zabytkowy i pamiątkowy. Od 1968 r. paulini z klasztoru jasnogórskiego chowani są w innym miejscu – na miejskim cmentarzu św. Rocha.

Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze to jeden z głównych ośrodków katolickiej duchowości w Polsce.
Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze to jeden z głównych ośrodków katolickiej duchowości w Polsce. Adam Wojnar/Polska Press
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Częstochowa ma więcej niezwykłych grobowców

W klasztorze na Jasnej Górze znajduje się wiele ciekawych pochówków, relikwiarzy i kaplic grobowych.

Na przykład w tylnej ścianie ołtarza w kryptach pod Kaplicą Matki Bożej, znajduje się relikwiarz ze szczątkami bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. Faustyny Kowalskiej.

Jeśli chodzi o pochówki osób świeckich, w sanktuarium warto obejrzeć Kaplicę Aniołów Stróżów, przebudowaną w XVIII w. na mauzoleum Stanisława Jabłonowskiego, wojewody rawskiego. Kaplica św. Pawła I Pustelnika to z kolei miejsce pochówku członków możnego rodu Denhoffów. W samej Kaplicy Matki Bożej także stoi szereg ciekawych nagrobków, m.in. Jana Klemensa Branickiego, podkomorzego krakowskiego, a także Stanisława Warszyckiego, wojewody mazowieckiego.

Nagrobki podkomorzego, mauzoleum wojewody i kaplica rodowa świadczą o tym, jaką pozycję w polskim społeczeństwie odgrywał klasztor na Jasnej Górze w minionych wiekach – interesowali się nim nie tylko zakonnicy i pielgrzymi, ale też ważne postacie świata świeckiego i reprezentacji władzy.

Tylko w listopadzie można zwiedzać kryptę pod Kaplicą Matki Bożej.
Tylko w listopadzie można zwiedzać kryptę pod Kaplicą Matki Bożej. Janusz Strzelczyk / Polska Press

Czytaj też: Cmentarz na nastrojowy spacer listopadzie 2022. 15 niezwykłych polskich nekropolii: piramidy, mizary, groby choleryków i inne

Częstochowski klasztor to niezwykła atrakcja

Zwiedzając Jasną Górę, możemy podziwiać wiele słynnych zabytków, skarbów dawnej sztuki sakralnej, miejsc o wyjątkowym znaczeniu dla historii Polski. Należy jednak pamiętać, że klasztor nie jest zwykłym muzeum i należy zachowywać się na jego terenie odpowiednio. Dotyczy to także krypty pod Kaplicą Matki Bożej.

- Krypta jest atrakcją turystyczną, ale trzeba też pamiętać o tym, że to miejsce pochówku zmarłych i modlitwy żywych – mówi rzecznik Jasnej Góry, o. Michał Bortnik.

Przy ołtarzu odprawiane są w listopadzie msze za zmarłych.
Przy ołtarzu odprawiane są w listopadzie msze za zmarłych. Janusz Strzelczyk / Polska Press

Krypta pod Kaplicą Matki Bożej - czy wstęp jest płatny?

Nie, wstęp do Kaplicy Matki Bożej i krypt paulinów jest bezpłatny.

Kaplica i krypta nie są objęte oprowadzaniem z przewodnikiem po najciekawszych zakątkach klasztoru, które jest płatne (75 zł dla grupy do 5 osób).

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto