Dolina Pereł Kwisy. Dwa zamki, stare sztolnie i dwa malownicze jeziora na wyciągnięcie ręki

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Jezioro Złotnickie wraz z zaporą i tunelami wydrążonymi w skałach tworzy niepowtarzalny klimat. Zapora jest jedną z najstarszych w Polsce, a przy jej konstruowaniu pracowało 325 robotników.
Jezioro Złotnickie wraz z zaporą i tunelami wydrążonymi w skałach tworzy niepowtarzalny klimat. Zapora jest jedną z najstarszych w Polsce, a przy jej konstruowaniu pracowało 325 robotników. Justyna Orlik
Jeśli szukacie pomysłu na wycieczkę w czerwcu, to Dolina Pereł powinna wpaść wam w oko, bo ona sama, ale i teren wokół są niesamowicie malownicze. Powstała z miłości Adolfa von Bissinga do Marii, a turyści, spacerujący po szlaku, znajdą tam mnóstwo dowodów miłości umieszczonych wzdłuż rzeki, gdzie na co dzień mieszkają bobry. W połączeniu z jeziorem Leśniańskim i Złotnickim ten zakątek tworzy niesamowity klimat do zwiedzania również zimną. Jest uroczo! Zobaczcie na zdjęciach i poznajcie historię największych atrakcji turystycznych w okolicy Leśnej. Warto przyjrzeć się im bliżej, bo zaskakują!

Spis treści

Dolina Pereł Kwisy to szlak turystyczny dla zakochanych. Historia miłości hrabiego i jego ukochanej Włoszki

Adolf von Bissing był inicjatorem budowy szlaku wędrownego w hołdzie swoim przyjaciołom, ale i największej miłości, którą w jego życiu była Maria Gotti. Baron zadedykował jej skałę - centralny punkt szlaku - na której wyryto datę otwarcia parku spacerowego. Inskrypcje MARIEN FELS zostały wykute rękoma Adolfa. Szlak został udostępniony 17 września 1832 roku. Wtedy też Maria po raz pierwszy pojawiła się w tym miejscu, a czekał na nią wiwatujący tłum. Przez kolejne lata starano się zrobić wiele, żeby uatrakcyjnić to miejsce. To między innymi dlatego powstała grota Erwina, ale i Plac Królewski oraz punkt widokowy na Orlich Skałach. Adolf von Bissing zmarł w 1880 roku, ale jego synowie oraz wnukowie kontynuowali dzieło barona. To również dzięki nim to miejsce przetrwało do dziś w tak dobrze zachowanej formie.

Warto tu odwiedzić:

  • "Königs Platz"
  • "Marien Platz"
  • Grotę Erwina
  • Punkt widokowy "Orle Skały"
Skała widniejącą datą 1866, która upamiętnia bitwę pod Hradec Kralove. Na jej szczycie znajdował się kiedyś orzeł odlany z brązu. Dziś w jego miejscu
Skała widniejącą datą 1866, która upamiętnia bitwę pod Hradec Kralove. Na jej szczycie znajdował się kiedyś orzeł odlany z brązu. Dziś w jego miejscu stoi dużo mniejsza replika. Paulina Gadomska

Wycieczka w cieniu pereł z Kwisy. Ich już nie zobaczymy

Dziś wiemy, że w Kwisie żyły skójki perłorodne i wzmiankowano o nich już 1595 roku. Wówczas Rudolf II Habsburg wydał zezwolenie, dzięki któremu bez przeszkód można było wyławiać skarby z wody. Perły przez lata wysyłano na saski dwór, a pozostałą część sprzedawano w Niemczech oraz Czechach. Największa popularnością cieszyły się jednak w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Szlifiernia, która istniała tutaj "w złotych czasach" została przekształcona w romantyczną gospodę jeszcze za panowania Niemców. Powód był prozaiczny. Po prostu w którymś momencie zabrakło w wodach skójek. Do ich zaniku przyczynili się rabusie, którzy mimo zakazów wydanych przez Augusta II Mocnego, plądrowali rzeki w poszukiwaniu małż. Swoją cegiełkę dołożyli też okoliczni chłopi. Ci z kolei dokarmiali skorupiakami trzodę chlewną. Ostatnie wzmianki o czynnych stanowiskach perłoródki pochodzą z 1894 roku.

Najstarsza w Polsce zapora to Zapora Leśniańska. Kiedy powstała? Będziecie zaskoczeni

Dolinom - dla ochrony
Falom - dla przekory
Wszystkim - na pożytek

Spacer w Dolinie Pereł obfituje w rożne atrakcje turystyczne, w tym Zaporę Leśniańską, która powstała na początku XX wieku. Jej budowę rozpoczęto dokładnie 5 października 1901 roku po wielkiej powodzi, do której doszło w 1897 roku. Ogromny obiekt powstał wg projektu Otto Inzego, a do jego stworzenia użyto m.in. ponad 30 ton dynamitu, 20 tyś. m³ piasku, a także 460 ton stali. Robotnicy pracowali przez niemal cztery lata. Uroczystego otwarcia dokonano w lipcu 1905 roku. Wtedy zdecydowano o budowie elektrowni wodnej, która istnieje w tym miejscu i działa do dziś. Jest to zarazem najstarsza zawodowa elektrownia wodna w Polce o wysokości 45 metrów.

Jezioro Leśniańskie, czyli magia zaklęta w wodzie z widokiem na zamek Czocha w Suchej. Czy da się piękniej?

Dzięki najstarszej zaporze w Polsce powstało Jezioro Leśniańskie, które gwarantuje malownicze widoki, odpoczynek latem, ale i widok na jeden z najstarszych zamków Dolnego Śląska. Polski Hogwart to miejsce niezwykłe, które co roku odwiedzają tysiące turystów, a artyści czerpią z niego inspiracje. To tutaj kręcono polską wersję Wiedźmina i co roku odbywa się tutaj, co najmniej kilkanaście dużych wydarzeń. Do wspólnego uczestnictwa zaprasza festiwal „Zbrodnia i Zamek”, przyciągający miłośników kryminałów, „Dni Rzemiosła” propagujące kulturę słowiańską, „Husycka Zawierucha”, która pozwala posmakować średniowiecza, a także „Twierdza Smaków”, umożliwiająca poznanie rozmaitych kuchni.

Średniowieczna budowla od lat cieszy się popularnością tysięcy zwiedzających. Stanowi tez inspirację dla artystów. To tutaj powstała polska wersja &
Średniowieczna budowla od lat cieszy się popularnością tysięcy zwiedzających. Stanowi tez inspirację dla artystów. To tutaj powstała polska wersja "Wiedźmina" Justyna Orlik

Zamek powstał w 1241–1247 z inicjatywy Wacława I Przemyślidy, czeskiego króla. W1319 roku władał nim Henryk I jaworski, a po nim Bolko II Mały. Jego ostatnim właścicielem był Ernst Gütschow, który kupił zjawiskowy obiekt za 1,5 miliona marek. Zdecydował też o jego przebudowie i urządzeniu zwierzyńca. Gütschow mieszkał w nim niemal do końca II wojny światowej. Po 1945 roku zamek padał ofiarą złodziejaszków, alei Sowietów, którzy wywozili z niego zabytkowe meble. Dziś właścicielem obiektu jest firma AMW REWITA Sp. z o.o., która wchodzi w skład Agencji Mienia Wojskowego.

Jak dojechać do zamku Czocha? Mapa

Atrakcje Jeziora Złotnickiego: Zapora Złotnicka, szubienica i gorączka złota

Ten zbiornik zaporowy na Kwisie powstał kilkanaście lat po skończeniu budowy zapory na Jeziorze Leśniańskim. Budowę zapory o wysokości 36 metrów i pojemności 12,4 mln m³ rozpoczęto w 1918 roku, a skończono w 1924 roku. W tym samym czasie trwały intensywne prace nad projektem elektrowni, która została oddana do użytku w tym samym czasie. Architektem przedsięwzięcia był Curt Bachmann. Zbiornik do dziś wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej. Przy jego budowie pracowało ponad 300 robotników. Tama jest niemal 10 metrów niższa niż jej starsza siostra.

Przed wejściem na zaporę, po lewej stronie od ośrodka wypoczynkowego, mieści się zabytkowa szubienica, wybudowana z granitu. Egzekucje wykonywano w tym miejscu wielokrotnie od 1707 roku, o czym świadczą kości znalezione nieopodal podestu. Najbardziej kontrowersyjny, ale tylko z perspektywy dzisiejszych czasów był jednak pomysł hrabiego Edgarda Otto von Uechtritza, jednego z właścicieli Czochy. Zlecił ekshumację ciał powieszonych i umieścił je w zajeździe w Złotnikach Lubańskich. Mieszkańcy i turyści mogli je oglądać, a lokalna "atrakcja" przyciągała rzesze gapiów.

Wiadomo, że w tym miejscu wieszano przestępców już z początkiem XVIII wieku, o czym mówią kości znalezione nieopodal podestu egzekucyjnego. Wiele lat
Wiadomo, że w tym miejscu wieszano przestępców już z początkiem XVIII wieku, o czym mówią kości znalezione nieopodal podestu egzekucyjnego. Wiele lat później do granitowej budowli dobudowano wieże, żeby obiekt bardziej przypominał zamek rycerski. Justyna Orlik

Jak dotrzeć do szubienicy nieopodal Jeziora Złotnickiego? Mapa dojazdu

Do Leśnej można dojechać ze Świeradowa Zdroju oraz z Lubania Śląskiego. Droga z izerskiego kurortu zajmie nam niecałą godzinę. Odległość to nieco ponad 50 km.

Tu znajduje się złotnicka szubienica. Mapa dojazdu

Gorączka złota nie tylko na Alasce. Na Dolnym Śląsku również poszukiwano szlachetnego metalu

Złotniki Lubańskie i Złoty Potok to nazwy, które wprost nawiązują do tradycji tego regionu. Kilkanaście wieków temu szukano i pozyskiwano stąd samorodki oraz ziarna metalu. Gorączka złota rozpoczęła się w 1677 roku i trwała niecałe trzydzieści lat. Musiały być jednak niezwykle intensywne, bo nazwy wielu miejscowości i atrakcji turystycznych są z nimi związane. Ciekawostką może by też fakt, że na Złotnickiej Czubie, w latach wpływów Związku Radzieckiego, żołnierze dokonywali odwiertów w poszukiwaniu złóż uranu.

Sztolnie w czasach II wojny światowej. Dramat jeńców wojennych, którzy wykuwali podziemne tunele

U podnóża Leśnej Góry do dziś możemy zobaczyć kilka wejść do sztolni, wykutych przez jeńców radzieckich i więźniów obozów koncentracyjnych z filii Gross-Rosen w czasie trwania II wojny światowej. Tunele w skałach zaczęto drążyć, bo planowano przenieść tu pobliską fabrykę zbrojeniową Luftfahrwerk, gdzie produkowano, m.in. silniki samolotowe i części do rakiet V-1. Przy drodze z Leśnej do Świecia znajduje się 6 sztolni. Niektóre są otwarte, a inne zabezpieczone kratą. Wszystkie miały prowadzić do jednego punktu, w którym znajdowałyby się hale produkcyjne. Projektu, który kosztował życie więźniów obozowych, nigdy nie ukończono.

Można sobie wyobrazić jak niewyobrażalnie ciężko w latach 1944-1945pracowali tu więźniowie obozu koncentracyjnego, tworząc sztolnie.
Można sobie wyobrazić jak niewyobrażalnie ciężko w latach 1944-1945pracowali tu więźniowie obozu koncentracyjnego, tworząc sztolnie. Justyna Orlik

Jak dotrzeć do sztolni z czasów II wojny światowej? Mapa dojazdu

Wejście do sztolni znajduje się od ulicy po drodze z Leśnej na Świecie. Większość jest łatwych do znalezienia, ale nie wszystkie są opisane.

Mapa: W tym miejscu znajduje się wejście do sztolni na drodze między Świeciem a Leśną

Ruiny średniowiecznego zamku w Świeciu na gnejsowej skale. Piękny obiekt

Ruiny Zamku Miecz, który znajduje się na gnejsowym wzgórzu niszczały do 2012 roku, kiedy obiekt trafił w prywatne ręce i przeszedł gruntowną metamorfozę. W 2019 roku zrekonstruowano mury obronne, a średniowieczny zabytek został oddany do użytku zwiedzających. Bilet wstępu kosztuje 10 zł i umożliwia wejście do środka, za drewnianą bramę, która zaprasza do czasów Bernarda świdnickiego, pierwszego właściciela zamku. Warownia powstała najprawdopodobniej w XIV wieku, a w XIX strawił ją pożar i nigdy nie zdecydowano o jej odbudowie. Po wojnie stała się własnością PGR-u i przez lata popadała w niełaskę. Dziś zamek na bazaltowej skale odzyskuje dawny blask.

Zamek na bazaltowej skale, jednej z najtwardszych na ziemi, robi piorunujące wrażenie. Mimo że dziś to tylko ruiny, to są sukcesywnie remontowane, a
Zamek na bazaltowej skale, jednej z najtwardszych na ziemi, robi piorunujące wrażenie. Mimo że dziś to tylko ruiny, to są sukcesywnie remontowane, a 4 lata temu udało się zrekonstruować mury obronne. Justyna Orlik

Jak na zdjęciach wygląda wycieczka po okolicach wokół Leśnej? Zobaczcie.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dolina Pereł Kwisy. Dwa zamki, stare sztolnie i dwa malownicze jeziora na wyciągnięcie ręki - Gazeta Wrocławska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie