Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak odszukać zmarłych na cmentarzu w Zgorzelcu? 1 listopada warto uczcić pamięć nie tylko o bliskich

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Archiwum Polska Press
Odszukanie zmarłych na cmentarzu w Zgorzelcu nie zawsze jest łatwym zadaniem. Szczególnie, gdy chcemy znaleźć grób kogoś, kogo nie odwiedzamy regularnie. Dzięki wyszukiwarce grobonet.com, gdzie zamieszczone są również zdjęcia nagrobków, powinno stać się to łatwiejsze. Jak ją obsłużyć i o kim warto pamiętać 1 listopada poza najbliższymi?

Wyszukiwarka grobów Zgorzelec

Na stronie internetowej zgorzelec.grobotet.com znajduje się wyszukiwarka. Dzięki niej, po wpisaniu imienia i nazwiska osoby, której poszukujemy, a następnie kliknięciu w zdjęcie, pojawi się informacja o sektorze, rzędzie oraz nr grobu. Możemy skorzystać z aplikacji, która umożliwi nam dotarcie do miejsca spoczynku zmarłego. Dzięki wirtualnej mapie zostanie wyznaczona odległość do miejsca docelowego. Możemy też zapalić wirtualny znicz, jeśli nie uda nam się dotrzeć na miejsce 1 listopada. Ta usługa jest nieodpłatna.

Tu znajdziesz wyszukiwarkę grobów: SPRADŹ MIEJSCE POCHÓWKU BLISKICH

O kim poza najbliższymi warto pamiętać 1 listopada?

W tym roku odeszło od nas wiele wybitnych postaci Zgorzelca i okolic. 1 listopada to najlepszy czas, żeby uczcić pamięć o nich.

Zmarł Andrzej Pałys od urodzenia związany ze Zgorzelcem. Wieloletni pracownik Urzędu Miasta , w latach 1977 – 1990 Dyrektor Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu, nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych a od roku 1996 pierwszy pełnomocnik ds. uzależnień w Zgorzelcu, naczelnik Wydziału Zdrowia i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, a następnie Wydziału Spraw Społecznych. Wraz z terapeutami tworzył system pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom na terenie miasta Zgorzelec. Przyczynił się do powstania na terenie naszego miasta Domu dla Samotnych Matek z Dziećmi oraz Schroniska dla bezdomnych mężczyzn. Czynnie współpracował także z grupami wsparcia Anonimowych Alkoholików, stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób uzależnionych, chorych, kombatantów, seniorów. Będąc na emeryturze pozostawał w dalszym ciągu aktywny pełniąc funkcję przewodniczącego miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych (UM w Zgorzelcu).

W wieku 97 lat na wieczny odpoczynek odszedł porucznik Jan Gadalski ps. Wicher – żołnierz Armii Krajowej, członek i Honorowy Prezes Zgorzeleckiego Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wieloletni mieszkaniec Zgorzelca. Przez wiele lat, dopóki zdrowie mu na to pozwalało, był bardzo aktywnym działaczem środowiska byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz uczestnikiem ważnych wydarzeń, świąt i obchodów o charakterze patriotycznym. Skromny, życzliwy i zawsze uśmiechnięty człowiek, który pozostawił po sobie jak najlepsze wspomnienia. 16 kwietnia Jan Gadalski zostanie pochowany obok swojej żony, we wsi Tarłów w powiecie opatowskim.

Zmarł Michał Turkiewicz był ceniony przez lokalną społeczność za zasługi dla miasta i regionu. Od 2006 roku pełnił funkcję prezesa ZGIUK Sp. z o.o. i był posłem na sejm z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, samorządowcem i nauczycielem. Startował do sejmu z okręgu legnickiego i otrzymał mandat posła (2001-2005). W 2007 pełnił funkcję prezydenta Euroregionu Nysa i został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi. To jedno z najważniejszych odznaczeń, przyznawanych za specjalne zasługi dla państwa.

Zmarła Halina Gancarz, która całe swoje życie poświęciła pracy na rzecz gminy Pieńsk i powiatu zgorzeleckiego. Do emerytury pracowała w Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Pieńsku. Na początku lat 80 ubiegłego wieku wstąpiła do Zespołu Lasowianki, który następnie zmienił nazwę na Lasowianie. Swoją pracą, różnorodnością wykonywanej muzyki Lasowianie pod kierownictwem zmarłej Pani Haliny osiągał duże sukcesy na scenach ludowych w kraju i za granicą w Niemczech, Czechach i Francji. Za całokształt pracy na rzecz środowisk patriotycznych została odznaczona medalem Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Była również przez wiele lat członkiem Zarządu Zapaśniczego Klubu Sportowego UKS Hutnik Pieńsk.

W tym roku odeszła wieloletnia emerytowana nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu. Dyrektor Szkoły w latach 1985-2001. Pani Halina Gos – pogodny, życzliwy pedagog pracujący z dziećmi i młodzieżą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – z pasją podchodziła do swojej pracy zawodowej, której jednym z celów było takie przygotowanie wychowanków do życia, aby mogli oni w pełni zintegrować się ze środowiskiem, w którym przyjdzie im żyć, jako osobom dorosłym.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak odszukać zmarłych na cmentarzu w Zgorzelcu? 1 listopada warto uczcić pamięć nie tylko o bliskich - Zgorzelec Nasze Miasto

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto