Spis treści
Szlak turystyczny dookoła Wrocławia im. Bronisława Turonia
Historia pieszego szlaku sięga 1967 roku, a on sam został oznakowany kilka lat później przez członków Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Skrzaty”, działającego przy SP nr 46. W 1986 roku nazwano go imieniem Bronisława Turonia, który był historykiem oraz działaczem turystycznym. Turoń zainicjował powstanie Klubu Piechurów "Perpedes" i cyklicznie organizował "Rajd dookoła Wrocławia". Przez jakie miejsca biegnie szlak?
Żółty szlak swój początek ma w Urazie, a w jego obrębie znajduje się wiele zabytków, które zwracają uwagę. Cała trasa wynosi około 141 kilometrów i kończy się w Chrząstawie Wielkiej, na stacji PKP w Zakrzowie Kotowice lub Brzezince Średzkiej.
Co nas czeka po drodze?
- ruiny zamku oraz kościół św. Michała Archanioła w Urazie
- kościół św. Marcina w Kotowicach
- pałac Kornów we wrocławskich Pawłowicach
- dwór w Pruszowicach
- kościół Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Dom Łowczego w Domaszczynie
- ruiny pałacu Sybilii
- kościół św. Michała Archanioła w Długołęce
- śluza z początku XX wieku w Ratowicach
- sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Świętej Katarzynie
- rycerska wieża mieszkalna w Biestrzykowie
- dwór z wieżą mieszkalną w Ślęzy
- zamek w Leśnicy
- gotycko-renesansowy zamek w Wojnowicach
Wybrane atrakcje żółtego szlaku blisko Wrocławia. Pałac w Wojnowicach i ruiny "śląskiego Windsoru"
Zamek w Wojnowicach był dawniej obronną siedzibą rycerską. Lezy zaledwie 25 kilometrów od Wrocławia i został posadowiony najprawdopodobniej jeszcze przed XIV wiekiem, a przebudowany w latach 1515–1530. Później nabrał renesansowego charakteru, a to za sprawą kupca Jakuba Bonera, który przygotował go dla swojej żony. Później kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk, a po wojnie go odrestaurowano. Od 7 czerwca 2014 r. należy do Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Pałac Sybilli w Szczodrem, czyli śląski Windsor stanowił kiedyś rezydencję książąt oleśnickich. Jego budowę ukończono w 1692 roku, a przebudowa przypadła na lata 1851-1867. Spłonął w 1945 roku, a z dawnej świetności pałacu zostało bardzo niewiele. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach. Ciekawostkę stanowi fakt, że wielkie lustro pałacowe w 1932 roku zostało przeniesione na poczekalnię dworca Wrocław Główny.

Oława i Sobótka. Co warto zobaczyć na "świętej górze" Ślężan i czym jest oławska "śmierć z kosą"?
Oława leży nieco ponad 26 kilometrów od Wrocławia. Miasto może pochwalić się zabytkami, które są unikatami na skalę europejską. Wśród nich znajduje się, m.in. XVII-wieczny zegar figuralno – astronomiczny, znanajdujący się na ratuszowej wieży. Jego budowa trwa la 40 lat i tworzyli go aż trzej zegarmistrzowie: Sałata, Kapusta i Burak (Salat, Kraut i Reibe).

Zegar składa się z mechanizmu chodu, mechanizmu bicia kwadransów oraz mechanizmu regulującego. Zostały wykute z nierdzewiejącej do dziś stali. Na wieży znajduje się kilka drewnianych figur, które poruszają się na przemian z tarczami. Wśród nich są:
- Król Salomon
- Śmierć z kosą
- Pozłacana kula
- Kogut goniący kurę
Zobacz także:
Owiany mroczną sławą bunkier w Witoszowie Dolnym
W Oławie warty uwagi jest także renesansowo-barokowy pałac Luizy. Dawniej należał do książąt legnicko-brzeskich. Swoją nazwę zawdzięcza późniejszym czasom, kiedy w posiadłości zamieszkał książę wołowski Christian wraz z żoną, księżną Luizą von Anhalt. Na prośbę małżonków przebudowy dokonali włoscy budowniczy. Później w tym miejscu zamieszkiwał syn Jana III Sobieskiego.

Zamek Górka w Sobótce leży u stóp Masywu Ślęży, czyli świętej góry pogańskich plemion, które wieki temu wyznawały kult solarny. Na szczycie Ślęży do dziś znajduje się kamienna figura z niedźwiedziem, ale także schronisko oraz kościół. Czym jednak wyróżnia się zabytkowy zamek? Powstał w XIII wieku i został wybudowany przez zakonników św. Augustyna. Dzisiejsza formę zawdzięcza XIX-wiecznej przebudowie. Do pałacu przynależny również zabytkowy park.
Obiekt od kilkunastu lat jest w ciągłym remoncie i jest nieczynny dla zwiedzających "z ulicy". Zabytek można zwiedzić po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Zapraszamy was na wirtualną wycieczkę po okolicy!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?