Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce! W tym parku ciemnego nieba widać aż 2000 ciał niebieskich!

Alina Gierak
Alina Gierak
Izerski Park Ciemnego Nieba od samego początku powstania cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Górskie tereny jak żadne inne, umożliwiają obserwację nocnego nieba.
Izerski Park Ciemnego Nieba od samego początku powstania cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Górskie tereny jak żadne inne, umożliwiają obserwację nocnego nieba. Autorstwa Tomasz Tomsonowsky/Wikipedia
Niebo nad Górami Izerskimi jest 20 razy ciemniejsze niż nad miastami. Dzięki temu gwiezdne konstelacje są doskonale widoczne. Drogę Mleczną widać tu jak na dłoni. To można doskonale obserwować spadające gwiazdy i zaćmienie Księżyca. Dlatego 14 lat temu w Górach Izerskich przy stacji Orle utworzono Izerski Park Ciemnego Nieba. To unikatowe miejsce w skali kraju. Z okazji rocznicy w sobotę (4 listopada) możecie wybrać się na warsztaty astronomiczne.

[spis_tresci][/spis_tresci]

Izerski Park Ciemnego Nieba. Dlaczego powstał

W miastach nie zaznamy prawdziwej ciemności. Sztuczne oświetlenie sprawia, że nie mamy szans na podziwianie rozgwieżdżonego nieba. Oświetlając wszystko, szkodzimy również sobie, zwierzętom i roślinom funkcjonującym zgodnie z cyklem dzień-noc.

W Izerskim Parku Ciemnego Nieba w kwietniu można podziwiać zjawisko„Maksimum meteorów z roju Lirydów”. Lirydy to rój meteorów związany z kometą Thatchera.
W Izerskim Parku Ciemnego Nieba w kwietniu można podziwiać zjawisko„Maksimum meteorów z roju Lirydów”. Lirydy to rój meteorów związany z kometą Thatchera. Ich radiant znajduje się na granicy gwiazdozbiorów Lutni oraz Herkulesa.
FB IPCN

Naukowcy mówią o zanieczyszczenie światłem i negatywnych skutkach tego zjawiska. Ocenia się, że w Polsce ponad 94 proc. ludzi żyje pod niebem skażonym zanieczyszczeniem świetlnym. 14 proc. Polaków żyje pod niebem tak jasnym, że ich wzrok nie jest w stanie przejść z widzenia dziennego na nocne. Drogę Mleczną można obserwować tylko w odległych od miast miejscach. By chronić miejsca, w których zanieczyszczenie świetlne jest minimalne powstały parki ciemnego nieba. Na świecie jest ich kilkanaście. W Polsce dwa.

  • Park Ciemnego Nieba w Bieszczadach
  • Izerski Park Ciemnego Nieba
Mapa hipsometryczna środkowej części Gór Izerskich. Izerski Park Ciemnego Nieba obejmuje swym zasięgiem (niebieska linia) górną, graniczną część doliny
Mapa hipsometryczna środkowej części Gór Izerskich. Izerski Park Ciemnego Nieba obejmuje swym zasięgiem (niebieska linia) górną, graniczną część doliny Izery i dolinę Jizerki (żródło danych hipsometrycznych: US Geological Survey - EROS Data Center] ASTRO Izery

Izerski Park Ciemnego Nieba jest jedynym transgranicznym parkiem, który powstał w 2009 roku, dzięki współpracy polskich i czeskich naukowców oraz leśników. Inicjatorem projektu jest Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Park znajduje się w dolinie rzek Izera i Jizerka i zajmuje powierzchnię 75 km kwadratowych.

Stworzyliśmy park ciemnego nieba w Górach Izerskich, aby przybliżyć ludziom problem zanieczyszczenia światłem i racjonalne sposoby jego minimalizowania oraz zachęcać ich do dbałości o ... ciemność nocną, która jest ważnym składnikiem przyrody. Ale nie tylko dlatego. Chcemy każdemu, kto odwiedzi Góry Izerskie przybliżyć piękno i bogactwo kosmosu. Spoglądając nocą w izerskie niebo, zobaczysz Drogę Mleczną, mgławice, galaktyki, gromady gwiazd, czasem kometę ...- opisują twórcy projektu Astro Izery.

Izerski Park Ciemnego Nieba. Dlaczego powstał w Górach Izerskich

Góry Izerskie są obszarem słabo zaludnionym, a doliny rzek osłaniają górskie grzbiety. Dzięki temu dociera tu niewielka ilość światła ze zlokalizowanych w pobliżu miejscowości.

Niebo w tym rejonie jest dwadzieścia razy ciemniejsze niż niebo nad miastami. Dzięki temu doskonale widać wprawiające w zachwyt gwiezdne konstelacje - podkreślał dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Każdy, kto choć raz spędził noc w izerskim schronisku Orle albo w Chatce Górzystów, długo nie zapomni widoku nieba. O ile, oczywiście, nie jest akurat zasłonięte chmurami. Dlatego studenci Uniwersytetu Wrocławskiego właśnie tutaj rozpoczęli 14 lat temu prace nad stworzeniem Izerskiego Parku Ciemnego Nieba.

W pogodną noc na izerskim niebie widać prawie 2000 gwiazd i Drogę Mleczną prawie po sam horyzont. Nocne niebo jest więc swoistym skarbem przyrodniczym Gór Izerskich. IPCN jest pierwszym obszarem ciemnego nieba, który powstał w Europie, a zarazem jest jedynym na świecie takim obszarem, który znajduje się na terenie dwóch państw Polski i Czech — podkreślaja twórcy Parku.

Jak Izerski Park Ciemnego Nieba świętuje 14 urodziny?

IPCN przez 14 lat swego istnienia był areną wielu astronomicznych spotkań, warsztatów, programów edukacyjnych, a przede wszystkim tysięcy wieczorów spędzonych na obserwacji niezanieczyszczonego sztucznym światłem rozgwieżdżonego nieba.

Wspólne obchody 14.urodzin Izerskiego Parku Ciemnego Nieba zaplanowano w sobotę 4 listopada w Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Początek godz. 15.00
Co w programie?

  • Kosmiczne opowieści, godz. 15.15
  • O meteorytach słów kilka (Tomasz Jakubowski), godz. 16.30
  • Meteoryty i inni przybysze z kosmosu (Andrzej Paczos), godz. 17.45
  • Warsztaty z rozpoznawania meteorytów (Piotr Ducki) godz. 19
  • Czy potrzebujemy ciemnego nieba? (Arkadiusz Lipin), godz. 19.45
  • Warsztaty astronomiczne: godz. 16-19 rozpoznawania meteorytów (otwarte), godz. 17-18 WROSPACE (koniecznie zapisy uczestników)

Zobacz film o IPCN, zrealizowany przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego
zdjęcia, reżyseria, montaż: Patryk Kizny

Sprawdź, jak dojechać w Góry Izerskie

Czytaj także

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto