MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kocioł na pellet – dofinansowanie w 2024 pod pewnymi warunkami. Co z dodatkiem na pellet 2024? Nie ma dobrych wiadomości

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Zastanawiasz się nad termomodernizacją domu i zmianą sposobu ogrzewania? Dobrze się składa, bo w 2024 roku możesz starać się o dofinansowanie do kotła na pellet – pod jednym warunkiem. Dowiedz się, na jaką kwotę możesz liczyć.

Spis treści

Co to jest pellet? Czy warto nim ogrzewać dom?

Pellet to ekologiczne, odnawialne paliwo z biomasy lub innych materiałów organicznych, takich jak drewno lub słoma. Jego zaletą jest to, że spala się efektywnie i równomiernie, co z kolei przekłada się na wydajne wykorzystanie energii. Pellety używane są powszechnie jako paliwo do ogrzewania domów, które są po termomodernizacji. Dofinansowanie do kotła na pellet przysługuje wtedy, gdy w remontowanym domu wymieniamy „kopciucha” właśnie na piec na pellet. Są one wysoce sprawne energetycznie. Wiele urządzeń na rynku ma klasę energetyczną A-A++. W porównaniu z piecami węglowymi emisyjność spalin jest zdecydowanie mniejsza.

biopaliwo
Od 1 kwietnia 2024 r. możliwe będzie dofinansowanie wyłącznie kotłów na pellet wpisanych na listę ZUM. 123RF/tchara

Opłacalność palenia pelletem zależy od wielu czynników, takich jak koszty zakupu, efektywność energetyczna, dostępność innych źródeł energii itp. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy pellety są łatwo dostępne i stosunkowo tanie, palenie nimi może być ekonomicznie uzasadnione. Z pewnością na korzyść pieców na pellet przemawia cena – są dużo tańsze niż pompy ciepła. Do ich montażu potrzeba jedynie kotłowni i komina.

Dofinansowanie do kotła na pellet 2024 – jakich zmian można się spodziewać?

Zanim zdecydujemy się złożyć wniosek o dofinansowanie do kotła na pellet, warto wiedzieć, że od tego roku program Czyste Powietrze przewiduje wprowadzenie zmian w przyznawaniu środków finansowych. W przypadku kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet planowane jest wprowadzenie obowiązku wyboru urządzeń wyłącznie spośród wpisanych na listę ZUM. Więcej o tym, czym jest lista ZUM pisaliśmy w artykule: Program Czyste Powietrze 2024 – zobacz, na jakich nowych zasadach dostaniesz pieniądze. Pod lupą zwłaszcza pompy ciepła i kotły na pellet

Na wszelkie szczegóły musimy poczekać do końca I kwartału 2024 r., kiedy zostanie ogłoszona kolejna edycja programu Czyste Powietrze. Zapowiadane zmiany mają dotyczyć przede wszystkim zaostrzenia wymagań w stosunku do finansowanych urządzeń grzewczych. Muszą one posiadać wymagane certyfikaty potwierdzające ich jakość.

Piec na pellet – jaka kwota dofinansowania?

Wysokość dofinansowania do kotła na pellet zależy od naszych dochodów. Obowiązują trzy progi dochodowe:

  • poziom podstawowy dofinansowania do pieca na pellet  – do 45 proc., ale nie więcej niż 9100 zł,
  • poziom podwyższony dofinansowania do pieca na pellet – do 70 proc. kosztów, ale nie więcej niż 14 300 zł,
  • poziom najwyższy dofinansowania pieca na pellet – do 100 proc. kosztów, ale nie więcej niż 20 400 zł.

Warto zaznaczyć, że osoby, które już ogrzewają dom pelletem, nie mogą liczyć w tym roku na dofinansowanie do zakupu pelletu. Decyzja ta argumentowana jest wciąż małą popularnością tego typu ogrzewania w Polsce.

Cena pelletu 2024. Ile kosztuje pellet w 2024?

Średnia cena za pellet wynosi ok. 1500-2000 zł za tonę. Co ciekawe, ceny tego biopaliwa warto śledzić na portalach ogłoszeniowych, bo można się miło zaskoczyć. Ceny zaczynają się od 1000 zł za paletę, choć za tą „promocją” może kryć się haczyk. Dużo niższe ceny mogą świadczyć o tym, że opał jest niższej jakości, co przekłada się na jego większe zużycie i tym samym wyższe rachunki za ogrzewanie. W marketach budowlanych za worek pelletu o wadze 15 kg zapłacimy od 25 do 36 zł. Pellet tzw. premium kosztuje znacznie więcej, ale wykorzystuje się przede wszystkim w nowoczesnych, niskoemisyjnych kotłach.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kocioł na pellet – dofinansowanie w 2024 pod pewnymi warunkami. Co z dodatkiem na pellet 2024? Nie ma dobrych wiadomości - RegioDom.pl

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto