Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kompostujesz lub dopiero myślisz o założeniu kompostownika? Oto 21 rzeczy, które powinieneś zacząć dodawać do kompostu

Justyna Madan
Justyna Madan
Jest wiele produktów, którymi warto wzbogacać kompost. Zamiast wyrzucać coś do kosza, wykorzystamy to do końca. Mniej odpadów to zysk dla roślin.
Jest wiele produktów, którymi warto wzbogacać kompost. Zamiast wyrzucać coś do kosza, wykorzystamy to do końca. Mniej odpadów to zysk dla roślin. 123rf
Kompost to rozłożona materia organiczna bogata w składniki odżywcze, którą można wykorzystać do wzmocnienia gleby w ogrodzie. Nazywany czasem „czarnym złotem”, powstaje w wyniku naturalnego procesu, który zachodzi po połączeniu wody z materiałami brązowymi, takimi jak suche liście i gałązki oraz materiałami zielonymi, np. ściętą trawą czy skrawkami owoców i warzyw. Co warto dodawać do kompostu, aby był jeszcze bogatszy i lepiej odżywiał nasze rośliny?

Spis treści

Kompostowanie – na czym polega?

Niezależnie od tego, czy kompostujesz w domu, czy w ogrodzie, końcowym rezultatem jest niezwykle użyteczny materiał, który ma wiele korzyści środowiskowych. Kompostowanie to po prostu bardziej skoncentrowana i szybsza wersja naturalnego procesu degradacji i recyklingu, który trwa od milionów lat na naszej planecie.

Mikroorganizmy, w tym bakterie, promieniowce i grzyby, współpracują ze sobą, aby rozłożyć materiał roślinny na kompost. Bakterie wykonują większość ciężkich prac, używając szerokiej gamy enzymów do chemicznego rozkładu materiałów organicznych. Robaki, pluskwy, nicienie i inne bezkręgowce oraz owady również przyczyniają się do tego procesu, fizycznie rozkładając te materiały.

Co zawiera kompost?

Po tym, jak oryginalna mieszanka materiałów kompostowych – bogaty w węgiel brązowy materiał i bogate w azot zielone odpady – przejdzie przez proces kompostowania, uzyskany materiał będzie zawierał mnóstwo składników odżywczych potrzebnych do nawożenia roślin:

  • azotu,
  • fosforu,
  • potasu.

Oprócz „wielkiej trójki” składników odżywczych, które zwykle występują również w nawozach chemicznych, kompost dostarcza wielu mikroelementów i pierwiastków śladowych niedostępnych w preparatach komercyjnych.

Dokładna kombinacja tych dodatkowych składników odżywczych i minerałów zależy od tego, co na początku włożysz do pojemnika na kompost. Materiały te pozostawiają po sobie składniki odżywcze, które są zazwyczaj częścią ich profilu żywieniowego, np. jabłka i banany dostarczą boru, podczas gdy fasola i orzechy będą się rozkładać i dostarczać kompostowi molibdenu. Inne ważne mikroelementy występujące w kompoście to: siarka, węgiel, magnez, wapń, miedź, żelazo, jod, mangan i cynk.

21 rzeczy, które warto dodawać do kompostu

  1. Rozdrobniona gazeta – błyszczące czasopisma nie nadają się do kompostowania, ale cienki zadrukowany papier może tam spokojnie trafić. Przed wrzuceniem do kompostu, gazetę rozdrobnij.
  2. Ręczniki papierowe i serwetki – ale tylko wtedy, gdy wycierasz nimi resztki spożywcze. Jeśli wycierasz coś, co może zawierać chemikalia, nie dodawaj ich do kompostownika. Ręczników papierowych nie można poddać recyklingowi, więc kompostowanie jest naprawdę najbardziej przyjazną dla środowiska alternatywą ich utylizacji.
  3. Wino i piwo – jeśli wino stało się octowe, a piwo się zepsuło, nie muszą lądować w zlewie, można je spokojnie wylać na stos kompostu.
  4. Przeterminowane przyprawy – zarówno świeże, jak i suszone zioła i przyprawy można kompostować, nawet ostre przyprawy, takie jak chili w proszku. Możesz również wrzucić sól, cukier i pieprz.
  5. Ściółka z klatek chomików, królików i świnek morskich – te ściółki są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak słoma, papier lub wióry drzewne, mogą więc trafić do kompostownika. Kluczem jest jednak to, aby zwierzę było karmione wyłącznie pokarmem roślinnym.
  6. Tkaniny bawełniane i wełniane – kompostować można odzież i tkaniny wykonane z naturalnych materiałów, w tym bawełny, wełny, jedwabiu, lnu, bambusa, konopi, kaszmiru i juty. Oczywiście materiał trzeba podzielić na małe kawałki i usunąć fragmenty, które nie ulegają biodegradacji, czyli np. zamki błyskawiczne i guziki.
  7. Dżemy, galaretki i przetwory owocowe – bakterie w stosie pokochają cukier zawarty w przetworach.
  8. Zużyte zapałki – to kawałki drewna, więc można je dodawać jako część brązowych materiałów. Niewielka ilość fosforu pozostająca na główkach po użyciu zapałek jest również bezpieczna.
  9. Przeterminowane drożdże – możesz zaryzykować i użyć ich do wypieków, ale chleb prawdopodobnie nie wyrośnie tak, jak ze świeżych drożdży. Natomiast drożdże nawet po terminie mogą zawierać mikroorganizmy, które pomogą w kompostowaniu.
  10. Sucha karma dla zwierząt – karma jest już dawno po terminie? Nie dawaj jej pupilowi, ale tez nie wyrzucaj. Dołóż karmę do kompostu.
  11. Drewniane pałeczki i bambusowe szaszłyki – biodegradacja zajmie dużo czasu, ale w końcu nastąpi i zasili kompost. Przed wrzuceniem ich na stos, rozdrobnij je, rozkład nastąpi szybciej. Natomiast najbardziej ekologiczną opcją jest używanie pałeczek wielorazowego użytku i niebranie kolejnych, kiedy zamawiamy jedzenie na wynos, wystarczy zaznaczyć przy zamówieniu, że nie chcemy pałeczek.
  12. Popiół drzewny – jeśli spalone drewno było nieobrobione i niemalowane, popiół można dodawać do kompostu, ale w małych ilościach, najlepiej cienkich warstwach. Popiół jest materiałem zasadowym, więc zrównoważy pH kompostu.
  13. Torebki herbaty – zarówno torebki herbaty, jak i luźne liście herbaty można kompostować. Należy jednak pamiętać, że niektóre torebki herbaty są wykonane z nieulegającego biodegradacji nylonu lub tworzywa sztucznego przeznaczonego do kontaktu z żywnością - w takim przypadku rozetnij worek i kompostuj jego zawartość, ale woreczek wyrzuć do śmieci.
  14. Cukierki – wszystkie rodzaje cukierków i czekolady można kompostować, w tym twarde cukierki, żelki, czekoladę do pieczenia, lukrecję, pianki i inne. Oczywiście bez opakowania.
  15. Włosy – sierść i futro zwierząt domowych można kompostować jako część zielonych materiałów bogatych w azot. Może jednak powoli ulegać degradacji, ponieważ składa się głównie z keratyny, bardzo silnego białka.
  16. Pióra – z podwórkowych kurczaków, a nawet stare puchowe poduszki można łatwo dodać do stosu kompostu wraz z resztą zielonych materiałów.
  17. Obcięte paznokcie – zwierzaka lub ludzkie są kompostowalne, oczywiście, jeśli nie są pomalowane. Są doskonałym źródłem wolno uwalnianego azotu.
  18. Wykałaczki i patyczki po lodach – są kompostowalne tak samo jak pałeczki i inne bambusowe sztućce. Ze względu na rozmiar, nie trzeba (ale można) ich wcześniej rozdrabniać.
  19. Korki do wina – korek to materiał organiczny, pozyskiwany z kory dębu korkowego (warto jednak się upewnić wcześniej, z jakiego materiału wykonany jest korek, zwłaszcza w winach z niższej półki cenowej).
  20. Trociny – to świetny brązowy materiał, który można dodać do stosu kompostu. Upewnij się jednak, że drewno, z którego pochodzą trociny, nie zostało poddane obróbce chemicznej.
  21. Skorupki od jajek – są bogatym w wapń dodatkiem do kompostu. Pamiętaj, aby dokładnie je zmiażdżyć – lub jeszcze lepiej zmielić – przed dodaniem ich do kosza, aby ułatwić ich rozkład.

Źródło: Treehugger

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kompostujesz lub dopiero myślisz o założeniu kompostownika? Oto 21 rzeczy, które powinieneś zacząć dodawać do kompostu - Strefa Agro

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto