Spis treści
Charakterystyczna biała bryła neogotyckiego kościoła Św. Barbary na Starym Zdroju w Wałbrzychu zachwyca strzelistą sylwetką. W ostatnich latach jest jednak coraz więcej powodów, by obejrzeć wnętrze tego kościoła, który w latach 70. stracił oryginalny wystrój, a w ciągu ostatnich pięciu lat przywracano mu pierwotny wygląd. Tego zwieńczeniem jest wykonany w ostatnich tygodniach ołtarz.
Kościół św. Barbary na Starym Zdroju był jednym z najpiękniejszych w regionie
– Obserwując reakcję ludzi widzę, że są pod ogromnym wrażeniem. Wielu twierdzi, że piękna tego ołtarza nie da się opisać słowami. Robią zdjęcia, niektórzy wspominają, że rzeczywiście ołtarz podobny jest do tego, który w latach 70. został usunięty. Mówią, że kościół jest piękny. Mnie osobiście cieszy fakt, że przez niespełna 5 lat udało się wnętrzu tej świątyni przywrócić jej dawny charakter – mówi Adrian Ziątek, wałbrzyski aktywista, pasjonat historii, autor książki pt.: „150 lat kościoła św. Barbary w Wałbrzychu – Starym Zdroju” i organista od lat związany z Parafią Św. Barbary w Wałbrzychu.
Wałbrzyszanin mocno zaangażował się w obchody 150-lecia istnienia tej świątyni i proces jej przebudowy. Z dokumentów i starych zdjęć kościoła św. Barbary wiedział, jak bardzo wygląd kościoła został zubożony w drugiej połowie XX w.
– Świątynia wybudowana została przeszło 152 lata temu w stylu neogotyckim. Posiadała piękne neogotyckie wyposażenie: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, piękną ambonę, balaski. Wnętrze posiadało wspaniałą polichromię. Kościół był jednym z najpiękniejszych w regionie – wspomina regionalista.
Było zatem o co zabiegać.

Zmiany z lat 60. XX wieku i historyczne zdjęcia
Kościół na wałbrzyskim Starym Zdroju wybudowany w latach 1868 – 1870, dla tutejszych katolików, których społeczność liczyła około 3 tysiące. Konsekracja odbyła się 30 listopada 1870 r. W takiej formie przetrwał do końca lat 60. XX wieku. Wówczas usunięto neogotyckie ołtarze boczne, a także ołtarz główny i ambonę. Co więcej, również zamalowano polichromię i przebudowano prezbiterium. Miejsce zmienił też oryginalny witraż przedstawiający patronkę kościoła – trafił on do bocznego okna. Modernistyczny wygląd obowiązywał przez pięć dekad.
O tym, że warto przemyśleć kwestię gruntownych zmian zaważyły stare fotografie przedstawiające przedwojenny, piękny i pełny harmonii wystrój kościoła.
– W 2015 roku, kiedy rozpocząłem pracę jako organista w parafii św. Barbary w Wałbrzychu, nowy proboszcz ks. Władysław Terpiłowski zaczął myśleć nad remontem kościoła. Do prac remontowych przystąpiono w 2016 roku. Od początku byłem zaangażowany w te działania. Najpierw rozebrano boazerię, która założona była na ściany kościoła. Okazało się, że ściany są w okropnym stanie. Mocno zmurszałe, tynk odpadał – wspomina Ziątek.
Wałbrzyszanie pamiętają doniesienia o zawalającym się dachu i sypiącym tynku tego pięknego kościoła. Proboszcz i parafianie dyskutowali na temat zasadności kosztownych zmian. Nie od razu było pewne, czy neogotyk powróci.

Po pierwsze prace ratunkowe w kościele św. Barbary
Nim zajęto się estetyką wnętrza jednonawowej świątyni, podjęto się ważnych prac naprawczych jak:
- wymiana instalacji elektrycznej,
- wykonanie nowego nagłośnienia,
- ułożenie na ściany nowych tynków,
- malowanie ścian.
Po tych działaniach zaczęto przywracać dawny wystrój. Działania podzielono na etapy.
– Rozpoczęliśmy od stacji Drogi Krzyżowej. Już wtedy szło zauważyć, że parafianie bardzo chętnie wspierają prace nad przywróceniem neogotyckiego wystroju. Następnie jedna z sióstr elżbietanek podjęła się trudu zebrania środków na wybudowanie ołtarza bocznego ku czci św. Józefa. Później grupy modlitewne parafii zbierały fundusze na budowę kolejnego ołtarza bocznego ku czci Matki Bożej Bolesnej. W międzyczasie rozpoczęliśmy remont prezbiterium, przywracając w bardzo dużym stopniu pierwotny stan – opowiada nasz rozmówca.

Odrestaurowano też dwa witraże, jeden z nich – ten ze św. Barbarą. Powstała nowa kamienna posadzka i charakterystyczna dziś polichromia sklepienia z motywem rozgwieżdżonego nieba znana z takich świątyń jak krakowski Kościół Mariacki. Polichromię wykonano w sierpniu 2022, w naszym regionie to rzadkość.
Brakowało jedynie ołtarza głównego.
Ołtarz główny w kościele św. Barbary w Wałbrzychu już gotowy
Na 2022 rok została budowa ołtarza głównego. Wykonał go stolarz Marian Sieradzki przy współpracy z profesorem Stanisławem Lenarem, projekt był konsultowany i zaakceptowany przez konserwatora zabytków.
Projektowanie było długim procesem uzgodnień i kompromisów, zaś sama budowa trwała 9 miesięcy. Środki na ten cel pozyskano ze zbiórek parafian i akcji przez nich prowadzonych.
– Parafianie organizowali kiermasze świąteczne, zorganizowana była akcja „Pączek za dychę” w okolicach tłustego czwartku, rozprowadzane były pamiątkowe cegiełki, a także znaleźli się prywatni dobrodzieje, którzy wsparli inicjatywę. Osobiście napisałem także pamiątkową książkę „150 lat kościoła i parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu – Starym Zdroju”, z której dochód przeznaczyłem na budowę ołtarza – wylicza Adrian Ziątek.
Dziś ołtarz jest już w pełni ukończony, a jego piękno wierni parafii i osoby odwiedzające będą mogli podziwiać podczas nadchodzącego Bożego Narodzenia.

Kalendarium – jak powstawał ołtarz
- grudzień 2021 – wykonanie ostatecznego projektu ołtarza głównego przez stolarza Mariana Sieradzkiego przy współpracy z profesorem Stanisławem Lenarem,
- sierpień 2022 – wykonanie polichromii w prezbiterium
- marzec 2022 – podpisanie umowy na wykonanie ołtarza przez parafię i rozpoczęcie prac
- grudzień 2022 – zakończenie prac przy budowie ołtarza
- 9/10 grudzień 2022 – montaż ołtarza w kościele
Kościół św. Barbary w Wałbrzychu zachwyca po przebudowie. Co...
Przypominamy jak odnaleźć ten wałbrzyski kościół - mapa
- Wiecie, gdzie w Wałbrzychu można nazbierać kasztanów?
- Wiecie, gdzie w centrum Wałbrzycha stoi budynek dawnej lokomotywowni? [ZDJĘCIA]
- Wiecie, gdzie w Wałbrzychu jest weekendowe targowisko dla rolników? [ZDJĘCIA]
- Wiecie gdzie w Wałbrzychu rósł dąb herbowy - drzewo z miejskiego herbu?
- Gdzie w Wałbrzychu znajduje się Inkubator Przedsiębiorczości? Metamorfoza - zdjęcia!
- Wiecie, gdzie w Wałbrzychu jest najstarszy dworzec kolejowy?
Polecamy szczególnie
- 15 krótkich wycieczek do godziny jazdy transportem publicznym od Wałbrzycha - zdjęcia
- Najpiękniejsze miejsca w Śródmieściu Wałbrzycha - jesienią są szczególnie urokliwe!
- Oto zakazane miejsca w Wałbrzychu. Tutaj nie wejdziesz i nie zrobisz zdjęcia!
- 21 budynków w Wałbrzychu: Co tu się mieściło wcześniej?
- Najbardziej nietypowe nazwy ulic w Wałbrzychu [LISTA i LOKALIZACJA]
Zakamarki wałbrzyskiego Śródmieścia i nie tylko...

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?