Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marek Krajewski, znakomity wrocławski autor, napisał książkę o demonach. "Demonomachia" trafi do czytelników 23 lutego

Robert Migdał
Robert Migdał
Najnowsza książka Marka Krajewskiego trafi do czytelników 23 lutego 2022 roku
Najnowsza książka Marka Krajewskiego trafi do czytelników 23 lutego 2022 roku wyd. Znak/Tomasz Hołod
Przeczytajcie szczegóły najnowszej powieści Marka Krajewskiego

Jesienią ubiegłego roku, w czasie rozmowy o najnowszej powieści z Eberhardem Mockiem - "Diabeł Stróż" - Marek Krajewski opowiedział mi, że przygotowuje nową powieść. I, co było zaskoczeniem, nie o Popielskim, nie o Mocku, ale coś zupełnie zaskakującego...

Marek Krajewski: Muszę panu zdradzić, że kilka dni temu skończyłem pisać najnowszą książkę. W środę 27 października skończyłem powieść. Ostatnią kropkę postawiłem o godzinie 13.35.

O…
To jest powieść, o której powiem panu tylko tyle, że ukaże się w styczniu przyszłego roku, może na początku lutego, i że nie ma w niej ani Mocka, ani Popielskiego. Nie zdradzę też tytułu – to niespodzianka: moi czytelnicy z pewnością będą zaskoczeni. No, dodam też tylko, że jest krótsza niż moje poprzednie powieści....

A co się stało, że tak nagle, w tym pana literackim rytmie – wiosną ukazuje się Popielski, jesienią Mock, Marek Krajewski napisał trzecią książkę?
Ten mój rytm nie został zbytnio zaburzony, bo – uspokajam – Popielski ukaże się na wiosnę 2022 roku. Po spotkaniu z panem rozpoczynam rozmyślać o planie książki o Łyssym. Po prostu postanowiłem, że w tym roku napiszę trzy, a nie dwie książki.

Panie Marku, proszę zdradzić choć drobny szczegół…Akcja dzieje się przed 1945 rokiem. Jeśli ta książka oraz ten mój literacki manewr się spodobają, to kto wie, czy nie pójdę w tym kierunku i być może będę pisał trzy książki rocznie. Zobaczymy...

W tygodniu tajemnica została odkryta. Marek Krajewski napisał powieść o demonach i Galicji przełomu XIX i XX wieku.

Wydawnictwo Znak, w którym Krajewski publikuje swoje książki, napisało:

"Zapowiadamy premierę „Demonomachii” i śledztwo w młodopolskim Krakowie!

Akcja rozgrywa się na przełomie wieków w podkrakowskim mieście Podgórze (dziś dzielnica Krakowa). Bohater powieści, uczeń podgórskiego gimnazjum klasycznego, Stefan Zborski, cierpi na zachowania kompulsyjno-obsesyjne – używając języka dzisiejszej psychiatrii. Objawiają się tym, iż wypowiada on niechciane słowa, przeklina przypadkowych ludzi, których codziennie spotyka na swej drodze. W pewnym momencie zauważa, że jedna z tych klątw jest „skuteczna". Żydowski chłopiec Szlomek Kranz pod jej wpływem zaczyna zachowywać się, jakby był zwierzęciem.

I wtedy się zaczyna demoniczne śledztwo. Maturzysta, a później student Zborski, dręczony wyrzutami sumienia, zgłębia żydowskie wierzenia o dybukach, poznaje chrześcijańskie egzorcyzmy i demonologię porównawczą. Trafia na krakowskie profesorskie salony, zanurza się w dziką i rozpustną atmosferę młodopolskich artystycznych przyjęć, snuje się nad ranem po Plantach wśród pijanych kreatur, wśród księżniczek nocy i zaćmionych absyntem poetów.

- Swoistym leitmotivem tej powieści grozy (choć nie mottem) są słynne słowa Fryderyka Nietzschego (cytuję z pamięci): „Kto walczy z potworami, niechaj uważa, by samemu nie stać się potworem. A jeśli długo wpatrujesz się w otchłań, wiedz, że ona wpatruje się również w ciebie" - zapowiada Marek Krajewski.

Pierwsza książka autora bestsellerowych kryminałów poza serią z Mockiem i Popielskim ukaże się 23 lutego! Właśnie ruszyła przedsprzedaż

Kliknij tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto