Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Zabytkowy młyn to perła Dolnego Śląska! Cennik, zwiedzanie

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Szczególnie polecana do zwiedzania jest trasa główna, obejmująca trasę 1 i trasę 2.
Szczególnie polecana do zwiedzania jest trasa główna, obejmująca trasę 1 i trasę 2. Muzeum Papiernictwa
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w położonym nad Bystrzycą Dusznicką barokowym młynie papierniczym. Można tam zobaczyć ciekawe ekspozycje i samodzielnie wykonać papier. Zabytkowy młyn to obiekt o unikatowej architekturze. Dowiedz się więcej o Muzeum Papiernictwa, sprawdź dojazd i cennik oraz zobacz zdjęcia - obecne oraz dawne!

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Dusznicki zabytkowy młyn papierniczy otwarto dla zwiedzających 26 lipca 1968 roku, a po dekadach aktywnej działalności został uznany Rozporządzeniem Prezydenta RP z 20 września 2011 r. pomnikiem historii. To podkreśla wartość dusznickiej papierni i jej unikatowość w skali światowej. Co więcej, Muzeum Papiernictwa stara się o wpisanie zabytku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Stan zachowania papierni i aktywna działalność tej placówki muzealnej sprawiają, że odwiedziny w niej są dla zwiedzających niezapomnianym przeżyciem. Tutaj znajdziecie nie tylko gabloty z eksponatami, ale można też zdobyć nowe doświadczenie, na przykład cofnąć się w czasie i samodzielnie przygotować papier wedle technik używanych przed wiekami.

Jak dojechać do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju - MAPA

Muzeum Papiernictwa znajdziecie w Kotlinie Kłodzkiej, to atrakcja turystyczna uzdrowiska Duszniki-Zdrój. Obiekt położony jest przy ul. Kłodzkiej 42, nad Bystrzycą Dusznicką. Nieopodal biegnie ruchliwa droga krajowa nr 8.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju: godziny otwarcia. Informacje dla zwiedzających

Muzeum nie posiada własnego parkingu, jednak w jego pobliżu można bez problemu zaparkować na bezpłatnym parkingu szutrowym. Co więcej, w całym uzdrowisku nie ma kłopotów z zaparkowaniem.

Muzeum Papiernictwa czynne jest w okresie:

  • Od listopada do kwietnia od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 - 15.00;
  • Od maja do sierpnia od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 - 18.00, a w niedziele w godzinach 9.00 - 16.00;
  • Od września do października od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 - 17.00, a w niedzielę w godzinach 9.00 - 16.00.

Muzeum Papiernictwa: cennik biletów 2024

Bilety można zakupić w kasie, która czynna jest w godzinach zwiedzania.

  • Bilet normalny - 29,00 zł
  • Bilet ulgowy - 22,00 zł

Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom, nauczycielom, emerytom i rencistom. Honorowana jest Karta Dużej Rodziny.

W cenniku Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju figuruje też bilet rodzinny. Na jego zakup nie przysługuje ulga z tytułu posiadania KRD. Taki bilet przysługuje maksymalnie 2 osobom dorosłym z dziećmi w wieku od 7 do 18 lat. Cena biletu rodzinnego zależy od liczby członków rodziny, które z niego skorzystają:

  • 3 osoby - 72 zł
  • +15 zł za każde kolejne dziecko

Warto odwiedzić muzeum z dziećmi - wbrew pozorom to jedna z ciekawych atrakcji dla dzieci w Kotlinie Kłodzkiej!

Ponadto w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju możliwe jest też zwiedzanie bezpłatne. Za darmo zobaczyć ekspozycje stałe można:

  • od maja do października oraz w czasie ferii zimowych w poniedziałek,
  • od listopada do kwietnia (za wyjątkiem ferii zimowych) we wtorek.

Klienci indywidualni nie muszą dokonywać rezerwacji biletów, wyjątkiem są warsztaty czerpania papieru.

Grupy powyżej 10 osób powinny rezerwować termin wizyty w muzeum telefonicznie. Numer telefonu do rezerwacji: 748-627-424.

Muzeum zaprasza też na lekcje muzealne, czyli zwiedzanie połączone z warsztatami.

Proponowane są lekcje dotyczące rękodzieła papierniczego, decoupage, a nawet warsztaty zapoznające uczestników z zabezpieczeniami banknotów.

Historia Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn papierniczy, w którym znajduje się dusznickie Muzeum Papiernictwa ma ponad 400 lat - najstarsze wzmianki na temat papierni w Dusznikach-Zdroju pochodzą z 1562 roku, kiedy to jej udziały od Ambrosiusa Teppera nabył Nicolaus Kretschmer. Jego syn w pierwszych latach XVII wieku odbudował, a przy okazji rozbudował młyn po tym, jak uległ on zniszczeniu w wyniku powodzi w 1601 roku. W następnym stuleciu dobudowano obok połączoną z młynem suszarnię.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Tak Muzeum Papiernictwa wyglądało przed laty.Fotopolska.eu

Choć w XVII i XVIII wieku wytwarzanie papieru było wysoko cenione, a osoby, które się tym parały, nierzadko należały do kulturalnej elity i cieszyły się tytułami i przywilejami, to jednak w XIX wieku rękodzielnicza produkcja papieru powoli zaczęła usuwać się w cień wraz z rozpoczęciem produkcji przemysłowej. W Dusznikach zakończeniem etapu rękodzielnictwa był rok 1905, kiedy w papierni zainstalowano cylindryczną maszynę do wyrobu papieru i tektury. Produkcji papieru w Dusznikach-Zdroju zaprzestano w 1937 roku, a po dwóch latach papiernia stała się własnością publiczną.

Nowa rola obiektu rozpoczęła się w roku 1968, kiedy w zabytkowym młynie papierniczym otworzono Muzeum Papiernictwa. Kilka lat później powrócono do tradycji i wskrzeszono ręczne wytwarzanie papieru. Tym przywilejem odwiedzający mogą się cieszyć do dziś. Od początku stycznia 1999 r. Muzeum Papiernictwa zostało przekazane przez Ministerstwo Gospodarki Urzędowi Marszałkowskiemu we Wrocławiu.

Co jeszcze warto wiedzieć o Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju?

Oprócz wystaw stałych, w Muzeum Papiernictwa co roku prezentowanych jest nawet kilkanaście ekspozycji czasowych, a oprócz tego placówka organizuje też wystawy objazdowe, w Polsce i zagranicą.

W muzeum działa też sklepik, w którym zwiedzający mogą zakupić oryginalne pamiątki z papieru oraz inne gadżety. Zgłodniali turyści mogą udać się po ciepłe i zimne napoje oraz przekąski do niewielkiego punktu gastronomicznego, który również znajduje się na terenie muzeum.

Co roku od 2001 roku muzeum organizuje też Święto Papieru. To festyn odbywający się w ostatni weekend lipca, na którym pojawiają się m.in. stoiska artystów tworzących z papieru oraz innych rękodzielników.

Szczególnie polecana do zwiedzania jest trasa główna, obejmująca trasę 1 i trasę 2.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Zabytkowy młyn to p...

Odwiedzając okolice Kłodzka warto mieć dużo czasu, bo atrakcji jest tu co niemiara! Kiedy odwiedzicie już przynajmniej część z zamków Kotliny Kłodzkiej, Kopalnię Złota w Złotym Stoku i Skalne Miasto, zajrzyjcie też do Duszników-Zdroju. W tej niewielkiej uzdrowiskowej miejscowości czeka na Was wyjątkowe muzeum zlokalizowane w budynku o długiej historii.

Źródło: Muzeum Papiernictwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto