Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na bogato i do syta, czyli kilka słów o małopolskiej kuchni [przepis]

AG
Festiwal Małopolski Smak na Rynku Głównym w Krakowie
Festiwal Małopolski Smak na Rynku Głównym w Krakowie ADAM WOJNAR/POLSKAPRESSE/GAZETA KRAKOWSKA
Zjeść po krakowsku, to tyle, co zjeść na bogato i do syta. To małopolska bohema i atmosfera Galicji ukształtowała regionalną kuchnię, pachnącą świeżymi warzywami prosto z targowiska na Starym Kleparzu i smakującą babcinymi sekretami.

Przyślij swój autorski przepis i wygraj telefon! [konkurs NaM]

Historia tej kuchni regionalnej sięga przełomu XVIII i XIX wieku, a prowadzi na tereny południowej Małopolski, zachodniej części Podola i Rusi Czerwonej. Kiedyś, jak i dziś w potrawach można zauważyć wpływy kuchni austriackiej, węgierskiej, czeskiej, żydowskiej, niemieckiej i wołowskiej.

- Małopolska dziś obejmuje inny region geograficzny niż dawniej. By mówić o kuchni małopolskiej, nie sposób nie nawiązać do Galicji, czyli kuchni terenów wchodzących dawniej w skład Austro–Węgier, w której widoczne (oprócz polskich) były wpływy ukraińskie, żydowskie, austriackie i węgierskie. Do różnorodności tej kuchni pogranicza przyczyniła się także kuchnia podhalańska, huculska, krakowska, lwowska, czy nawet ormiańska – komentuje Magdalena Kasprzyk – Chevriaux, prowadząca blog Tasty Colours.

Do typowych małopolskich potraw należą m.in. maczanka po krakowsku, którą przygotowuje się z wieprzowiny i pieczywa z sosem kminkowym, flaczki na bogato i kaczka po krakowsku, serwowana z kaszą i grzybami. Najbardziej charakterystycznym pieczywem są precle, bajgle i obwarzanki. Nie sposób zapomnieć o chlebie prądnickim, którego recepturę odtwarzano na podstawie zapisków literackich i wspomnień mieszkańców Prądnika (dzisiejsza dzielnica Krakowa). Specjalnościami regionu są kiełbasy: krakowska i lisiecka. Z kolei typowo małopolskim deserem jest babka z kaszy manny z bakaliami, która należała do przysmaków Anny Jagiellonki oraz buchta – ciasto drożdżowe zawijane z powidłami śliwkowymi.

- Kraków od zawsze pachniał kminkiem. Sto lat temu ta przyprawa lądowała w każdym garnku. To z niego powstawała słynna zupa kminkowa, dodawano go do maczanki krakowskiej i do pieczywa. Ale to nie wszystkie przysmaki dawnego Krakowa. Sławne na całe miasto były kanapki Antoniego Hawełki. Były wśród nich zarówno wykwintne, jak te z homarem i sosem majonezowym, jak i regionalne z bryndzą. Na bazie podhalańskiego sera powstał też liptauer (pasta do pieczywa). Dzieciaki uwielbiały małdrzyki, czyli tradycyjne placki twarogowe. Dobrze znany był też głąbik krakowski - sałata łodygowa, która wyglądem przypomina masłową w okresie kwitnienia. Jej łodygi kiszono tak jak ogórki - był to lokalny specjał - wymienia Magdalena Kasprzyk – Chevriaux.

W skład kuchni małopolskiej wchodzi też kuchnia podhalańska. Jej podstawę stanowią grule, czyli ziemniaki i mąka jarcana (jęczmienna) lub owsiana. W całej Polsce znana jest kwaśnica, czyli tradycyjny góralski kapuśniak na żeberkach. Najbardziej popularnym mięsem jest baranina, a z ryb - pstrągi. Tradycyjne wypieki to cenione przez turystów moskale, czyli placki pieczone na blasze. Kuchnia małopolska jest obfita oraz wykwintna i na pewno nie jest jednolita. W tym cały jej urok.

Zupa kminkowa


Składniki:

- marchewka
- seler
- pietruszka
- 4 łyżki mąki
- 2 łyżki masła
- szczypta soli
- szczypta cukru
- 2 łyżki kminku
- grzanki

Przygotowanie:

Dwie łyżki masła, drobno pokrojoną marchew, selera, pietruszkę i dwie łyżki kminku podsmażyć chwilę. Wsypać cztery łyżki mąki i smażyć aż zżółknie. Zalać wodą, ciągle mieszając, zagotować. Posolić i gotować przez pół godziny. Podawać z grzankami lub ciastem ptysiowym.

Restauracje serwujące m. in. kuchnię regionalną znajdziecie na PizzaPortal.pl

Kuchnia domowa rządzi!

Według raportu PizzaPortal.pl, platformy internetowej, dzięki której można zamówić jedzenie z restauracji w całym kraju, najbliższa sercom Polaków jest kuchnia domowa. Na pierwsze danie najczęściej w ubiegłym roku zamawiano zupę pomidorową, rosół lub tradycyjny żurek z jajkiem. Drugie danie musi być mięsne: najczęściej wybierano kotleta z piersi kurczaka,schabowego oraz de volailla, który wyprzedził mielonego. Jeśli chodzi o dodatki do
mięsa, to można zauważyć odstępstwo od tradycji, ponieważ najchętniej zamawiano je z frytkami, na drugim miejscu znalazły się ziemniaki z wody, a na trzecim kopytka.

 Zobacz też: Krakowska kuchnia jest jak obwarzanek, czyli o przysmakach stolicy Małopolski [przepis]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiełbaski zapiekane w cieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto