Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najbardziej trujące grzyby w polskich lasach. Muchomor, czubajeczka, hełmówka. Uważajcie, tych grzybów nie wolno zbierać!

JAK
Tak wyglądają grzyby, które mogą zabić
Tak wyglądają grzyby, które mogą zabić
Tegoroczne grzybobranie w pełni! W lasach możemy znaleźć już mnóstwo grzybów, bo pogoda sprzyja rozwojowi grzybni. Pod koniec lipca mocno padało, później zrobiło się ciepło, więc były to idealne warunki do wzrostu grzybów. Niestety, również tych śmiertelnie trujących, jak muchomor zielonkawy, na które trzeba szczególnie uważać, bo pomyłka może skończyć się tragedią. Zapraszamy do zapoznania się z galerią najbardziej trujących grzybów, jakie można spotkać w naszych lasach i przypomnienie sobie najważniejszych zasad obowiązujących podczas zbierania grzybów.

Najbardziej trujące grzyby w polskich lasach. Muchomor, czubajeczka, hełmówka

Do śmiertelnych przypadków zatruć grzybami dochodzi bardzo rzadko. Ale - niestety - dochodzi. W ubiegłym roku głośna była sprawa dwojga afgańskich dzieci, które śmiertelnie zatruły się muchomorem sromotnikowym. Do zatrucia grzybami doszło 24 sierpnia 2021 roku w ośrodku dla uchodźców w Dębaku-Podkowie Leśnej niedaleko Warszawy.

W mazowieckiej placówce rodzina przygotowała samodzielnie zupę z grzybów, które wcześniej zebrała na terenie ośrodka (migranci zjedli muchomora sromotnikowego, bo - jak donosiła Rzeczpospolita - w ich kraju jest łudząco podobny do jadalnego muchomora królewskiego). Do szpitala trafiło troje dzieci z ostrą niewydolnością wątroby. Stan dwóch chłopców w wieku 6,5 roku i 8 lat był bardzo ciężki, ich 17-letniej siostry stan był stabilny. Mimo że lekarze robili co mogli, nie udało się uratować chłopcom życia...

Na grzyby! To nasze narodowe hobby

Zbieranie grzybów to jedno z ulubionych zajęć Polaków. Chyba nigdzie indziej nie jest tak popularne, jak u nas. Grzyby zbierają osoby mieszkające na wsiach, ale także mieszczuchy. Zbierają je mężczyźni, kobiety, osoby różnych profesji i w różnym wieku.

Niektórzy robią to od lat, inni dopiero zaczynają. Przed każdym sezonem na grzybobranie warto sobie przypomnieć kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać tropiąc piękne okazy borowików czy innych jadalnych gatunków. Jeśli będziemy ich przestrzegać, to nic nam nie grozi.

Oto kilka złotych zasad przypomnianych prze Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, w broszurce dotyczącej zbierania grzybów:

  • Stara, ale bardzo ważna zasada grzybiarzy brzmi: zbieramy tylko te grzyby, co do których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne. Jeśli jakiś grzyb wzbudza jakąkolwiek wątpliwość, lepiej go zostawić, niż napytać sobie biedy. Zatrucie nie jest warte pozyskania grzyba. Jeśli nie jesteśmy pewni, powinniśmy się skonsultować z doświadczonym grzybiarzem.
  • Nie wolno rozpoznawać trujących gatunków grzybów na podstawie ich gorzkiego smaku – gatunki śmiertelnie trujące mają przeważnie smak przyjemny, słodkawy.
  • Nie należy zbierać grzybów zbyt młodych, ponieważ nie wszystkie cechy potrzebne do identyfikacji mogą być u nich wykształcone. Najwięcej gatunków trujących występuje wśród grzybów blaszkowych. Uważajmy na nie.
  • Grzyby należy wykręcać z podłoża, a miejsca po nich przykrywać mchem lub ściółką leśną, dzięki czemu zapobiegniemy wysychaniu grzybni.
  • Grzyby wkładajmy najlepiej do koszyków, nigdy zaś do toreb foliowych, gdzie na pewno się pokruszą i być może nabiorą (niektóre gatunki) szkodliwych dla naszego zdrowia właściwości.
  • Nie zbierajmy grzybów znajdujących się pod ochroną prawną.
  • Nie niszczmy grzybów niejadalnych i trujących, np. muchomorów.
  • W lesie zachowujmy się cicho.
  • Nie śmiećmy ani w lesie, ani na obrzeżu lasu.
  • Śmieci wszędzie źle o nas świadczą.

I na koniec trochę statystyki. Z raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w 2019 roku 27 osób zatruło się w Polsce grzybami, a 25 z nich hospitalizowano. W roku 2018 zanotowano 16 przypadków, w roku 2017 – 24, a w 2016 r. – 46 zatruć. Postarajmy się, żeby ten sezon na grzybobranie nie "przebił" tych niechlubnych statystyk!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto