Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zabieraj młodych zwierząt z ich naturalnego środowiska- apeluje Nasze Zoo Goerlitz

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Nasze Zoo Goerlitz- Zgorzelec
Znów nadszedł ten czas: wiosna = pora na młode zwierzęta. Do Kliniki dla dzikich zwierząt w goerlitzkim zoo dzwonią regularnie zatroskani wielbiciele przyrody, którzy zgłaszają zaobserwowane i rzekomo potrzebujące pomocy młode sarny, szopy pracze, lisy, pisklęta i inne zwierzęta.

Telefony cieszą pracowników zoo, gdyż są okazją do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Natomiast radość z przyniesionych do kliniki młodych, zdrowych zwierząt, zabranych z przyrody z niewiedzy, jest ograniczona. Interwencja człowieka jest zrozumiała z etycznego punktu widzenia, jednak nie zawsze jest ona dobra dla samego zwierzęcia! Najlepszymi bowiem opiekunami młodych, dziko żyjących zwierząt są ich rodzice.

Jednak, jak amator przyrody ma rozpoznać, czy młode rzeczywiście znalazło się w tarapatach?

-W zdecydowanej większości przypadków zwierzęta nie mają żadnych kłopotów” – komentuje Manuela Kleemann prowadząca Klinikę dla dzikich zwierząt w Zoo Goerlitz. - Rodzice nie spędzają przy młodych całej doby. Najczęściej pozostają jednak w ich bezpośredniej okolicy, a w przypadku obecności człowieka boją się wrócić do swojego potomstwa.

Dlatego Manuela Kleeman radzi jak najszybciej oddalić się od miejsca znalezienia młodych! Gdy tylko ich rodzice poczują się bezpiecznie, wrócą do swoich dzieci. A jeśli ktoś chce sprawdzić, czy młodym zwierzętom naprawdę nie dzieje się krzywda, może po upływie doby skontrolować, czy zaobserwowany osobnik nadal znajduje się w tym samym miejscu.

Młode liski i szopy pracze już wkrótce po narodzinach, wybierają się na pierwsze samodzielne wycieczki. Sprawiają przy tym wrażenie bardzo nieporadnych, jednak nie wędrują, ich mama czuwa w pobliżu!
Okres rozrodczy zajęcy rozpoczyna się już w styczniu. W przeciwieństwie do królików młode zające nie rodzą się w gnieździe. Leżą ukryte w bruzdach lub pod niską roślinnością. Matka przychodzi karmić młode tylko dwa lub trzy razy dziennie.

W lesie, na łące czy na polu leży, wydawałoby się nieruchomo, młoda sarenka? Także w tym przypadku należy pamiętać, by jak najszybciej opuścić to miejsce. Mama wróci po swoje koźlęta, kiedy tylko człowiek się oddali. Naturalną strategią obronną koźląt jest pozostawanie w bezruchu. Ich popiskiwanie to nie oznaka bólu, lecz przywoływanie mamy, bez której młode w obecności człowieka czuje się zagrożone.

W lesie, w parku czy w ogrodzie siedzą i nie odlatują: pisklęta, które opuściły gniazdo, zanim nauczyły się na dobre latać. To normalne! Rodzice będą nadal karmić swoje, podskakujące na ziemi potomstwo.

Właśnie młode sowy, które wyglądają jak kłębuszki wełny, tak zwane podloty, często błędnie oceniane jako “wypadłe z gniazda” i zabierane z przyrody. Również w tym przypadku obowiązuje zasada: pozostawić w miejscu znalezienia.

Wielką pomocą dla dzikich zwierząt będzie trzymanie psów, a w szczególności kotów z dala od młodych ptaków.

Źródło: Nasze Zoo Goerlitz- Zgorzelec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto