Spis treści
Czy sklepowe odświeżacze powietrza są szkodliwe?
W samej Wielkiej Brytanii kupowanych jest blisko 225 milionów różnego rodzaju aerozoli do wnętrz, świec, kadzideł i zapachów wkładanych do kontaktu. Nie jest to jednak moda służąca naszemu zdrowiu.
Coraz więcej badań naukowych wskazuje na fatalną jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień. Uwalniane do niego substancje chemiczne pochodzące z różnego rodzaju odświeżaczy, pogarszają jeszcze stan wdychanego przez nas powietrza.
Jak podaje Daily Mail używanie chemicznych sprayów i żeli zapachowych może wpływać destrukcyjnie na nasz organizm powodując m.in. uszkodzenia płuc, zaburzenia hormonalne, może także przyczyniać się do zachorowań na astmę.
Badanie z udziałem Centrum Zdrowia Publicznego ds. Zagrożeń Radiacyjnych, Chemicznych i Środowiskowych w Anglii ostrzega, że odświeżacze powietrza typu plug-in wytwarzają znaczne poziomy formaldehydu, opisanego przez Narodowy Program Toksykologiczny rządu USA, jako znany czynnik rakotwórczy dla ludzi. Jest najściślej związany z nowotworami nosa i gardła, może również powodować ból gardła, kaszel, drapanie oczu i krwawienia z nosa.
Odświeżaczy powietrza i innych aerozoli powinny w szczególności unikać kobiety w ciąży. Badania wykazują związek między stosowaniem przez ciężarne chemicznych odświeżaczy, a częstszym pojawianiem się u ich dzieci astmy, infekcji płuc, biegunki i bólu ucha.
Także parafinowe świece zapachowe zbierają coraz gorsze recenzje wśród badaczy ze względu na wytwarzanie w procesie spalania toluenu powodującego m.in. bóle i zawroty głowy czy rakotwórczego benzenu. Dobrą alternatywą jest sięgniecie po świece wytwarzane z naturalnych substancji, czyli z wosku pszczelego lub sojowe.
Zarówno producenci świec, jak i sprayów zapachowych starają się odpierać zarzuty naukowców, jednak badacze nie dają za wygraną i przeprowadzają kolejne testy, które jasno pokazują, że chemiczne odświeżacze powietrza mogą szkodzić naszemu zdrowiu.
Dowiedz się więcej:
Naturalne odświeżacze powietrza – zrobisz je bez trudu. Składniki masz w kuchni
Wyniki badań nie oznaczają jednak, że musimy rezygnować z aromatycznych woni rozchodzących się po domu. Jest wiele sposobów na wykorzystanie naturalnych składników, aby zlikwidować przykry zapach lub po prostu sprawić, że w pomieszczeniu będzie ładnie pachniało.
Nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z nieprzyjemnymi zapachami jest soda oczyszczona. Wstawiona do lodówki usunie przykrą woń, a ustawiona w pomieszczeniu pochłonie niechciane zapachy. Można także wymieszać ją w proporcjach: 1 łyżeczka sody na 1 szklankę wody i rozpylić w pomieszczeniu.
Z kolei pięknie pachnące, naturalne olejki eteryczne mają szerokie działanie aromaterapeutyczne. Po wybraniu zapachu należy zdecydować się na jedną z bezpiecznych metod jego rozpylania. Tradycyjne dyfuzory cieplne, czyli tzw. kominki wykorzystujące płomień świecy, nie są zalecane ze względu na szybkie przypalanie olejków i możliwą utratę ich właściwości zdrowotnych. Najbardziej polecane są dyfuzory ultradźwiękowe, wykorzystujące wysokie częstotliwości do wytwarzania aromatycznej mgiełki.
5 pomysłów na domowe odświeżacze powietrza
Większość składników do wykonania domowego odświeżacza powietrza mamy już w swoim domu, wystarczy odpowiednio je skomponować. Dodatkowym plusem jest możliwość wykorzystania niepotrzebnych naczyń czy np. skórek, które trafiłyby do kosza na śmieci. Poznaj pięć pomysłów na samodzielnie wykonane odświeżacze:
- Herbata to naturalny pochłaniacz zapachów. Aby wykorzystać jej właściwości wystarczy zaparzyć pod przykryciem torebkę czarnej herbaty, a po przestudzeniu dodać do niej sok z jednej cytryny i przeleć do atomizera (może być to spryskiwacz używany do zraszania roślin).
- Słój z naturalnymi dodatkami jest dekoracyjnym i aromatycznym pomysłem wnoszącym przyjemny zapach do wnętrza. W okresie świąt można wykorzystać gałązki świerku czy skórki cytrusów, latem np. listki mięty. Rośliny zalewamy wodą i umieszczamy na jej powierzchni pływającą świeczkę – najlepiej sojową lub z wosku pszczelego.
- Skórki od cytrusów świetnie pochłaniają zapachy. Obierając pomarańczę lub grejpfruta wystarczy przekroić je na pół i wydrążyć miąższ. Do powstałej „miseczki” można wsypać sól morską z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych. Taka dekoracja świetnie sprawdzi się nie tylko w święta.
- Ozdobne naczynie wypełnione sodą oczyszczoną z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego to alternatywna dla zakupu dyfuzora. Wystarczy wymieszać oba składniki i przykryć je papierowym lub materiałowym wieczkiem z otworkami. Co jakiś czas należy dodać kilka kropli olejku, a co kilka miesięcy wymienić całą zawartość pojemniczka.
- Ocet znany jest ze swoich właściwości pochłaniania innych woni. Choć sam nie pachnie zbyt przyjemnie, jego zapach szybko się ulatania. Jeśli chcemy pozbyć się intensywnego aromatu wystarczy wymieszać w spryskiwaczu pół szklanki octu z dwoma litrami wody i rozpylić w pomieszczeniu.
Źródło: Why air fresheners and scented candles can wreck your health: They could cause cancerous DNA mutations and asthma Daily Mail
Zobacz także:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz