Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto symbole Zgorzelca. Wiesz jak wygląda nasza flaga i brzmi nasz hejnał? Sprawdź się!

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Zobacz jak wyglądają symbole Zgorzelca!
Zobacz jak wyglądają symbole Zgorzelca! UM Zgorzelec
Herb, flaga oraz oficjalne barwy to dla każdego miasta ważne symbole lokalnej tożsamości, graficzny element wyróżniający miasto, a także czynnik integracyjny wykorzystywany przy okazji świąt i imprez miejskich. Zgorzelec pochwalić może się również hejnałem i logiem. Zobaczcie jak wyglądają symbole Zgorzelca!

Spis treści

Herb Zgorzelca wzorowany na najstarszych pieczęciach miejskich

Do 1945 roku Zgorzelec i Goerlitz tworzyły jedność, a co za tym idzie, miały również jeden herb. Po ustaleniu granicy na Nysie Łużyckiej, Goerlitz uznało herb nadany przywilejem herbowym cesarza Karola V 2 października 1536 r. Zgorzelecki herb natomiast jest wzorowany na najstarszych pieczęciach miejskich z końca XII i początku XIV wieku. Przy zachowaniu struktury godła i jego składowych motywów wprowadzono tylko jedna zmianę- zastąpiono orła margrabiów brandenburskich (właścicieli miasta w XIII wieku) orłem Piastów dolnośląskich, których przedstawicielem był Henryk książę Jaworski, właściciel Zgorzelca w latach 1314-1329.

Dzisiejszy herb Zgorzelca uznany został w 1960 roku. Tło tarczy herbowej jest niebieskie, mury i baszty srebrne ( białe), tło tarczy na tle murów złote ( żółte). Stalowa barwa hełmu i skrzydła orłowego jako składowych elementów zdobniczych wzbogacających całość godła nie należy do barw przewodnich.

Widziałeś łańcuch przewodniczącego? Jest imponujący

Znak jest w kolorze złotym, a zawieszone na łańcuchu koło ma 11 centymetrów średnicy. Po środku koła znajduje się herb Zgorzelca z wypukłą obwódką. Wokół herbu – wieniec z liści laurowych. Elementy herbu i liści są wypukłe. Znak został zamieszczony na okrągłych oczkach łańcucha koloru złotego.

Tak prezentuje się łańcuch przewodniczącego.UM Zgorzelec

Trójbarwna zgorzelecka flaga

Flaga jest prostokątem. Stosunek szerokości do jej długości wynosi 5:8. Układ barw na fladze jest poziomy: u góry pas barwy niebieskiej o szerokości 40% boku krótszego, w środku pas barwy białej o szerokości 20% boku krótszego, u dołu pas barwy żółtej o szerokości 40% boku krótszego. Co ciekawe, jej barwy są identyczne jak flagi Górnych Łużyc, na terenie których leży Zgorzelec.

Tadeusz Grudziński twórcą zgorzeleckiego hejnału

Tadeusz Grudziński był związany z muzyką niemal od zawsze. Wychował całe pokolenia mandolinistów, którzy koncertowali z gwiazdami największego formatu, a występy Młodzieżowej Orkiestry Mandolinistów zachwycają do dziś. Na koncie mają, m.in. występy z Krystyną Giżowską, Janem Wojdakiem, Stanisławem Soyką, Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem, Katarzyną Skrzynecką, Ireną Santor, Zbigniewem Wodeckim, Hanną Banaszak, oraz Grzegorzem Turnauem.

Tadeusz Grudziński urodził się 9 czerwca 1937 r. w Ujściu, a zmarł 24 maja 2016 r. w Zgorzelcu i jest twórcą zgorzeleckiego hejnału.

Sztandar Zgorzelca

Sztandar jest prostokątnym płatem tkaniny o następującym wyglądzie: na stronie prawej na tle czerwonym godło państwowe, na stronie lewej na białym tle herb miasta oraz pod herbem napis „ZGORZELEC”.

Znasz logo miasta Zgorzelec?

Logo prezentuje dwubarwny niebiesko-biały wizerunek stylizowanego mostu opartego na przęśle utworzonym z litery „I” napisu Zgorzelec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto