Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pałac jak z bajki Disneya. Popada w ruinę, a mógłby być perełką Dolnego Śląska!

Alina Gierak
Alina Gierak
Rusztowania stały przy pałacu w Bobrowie co najmniej od 10 lat. Wcale nie oznaczały, że trwa tu remont.
Rusztowania stały przy pałacu w Bobrowie co najmniej od 10 lat. Wcale nie oznaczały, że trwa tu remont. Fotopolska.eu
Ten dolnośląski pałac wygląda jak z bajki Disneya. Nie sposób go nie zauważyć. Pałac w Bobrowie to okazały obiekt z wieżą obronną, murami, wieżyczkami i wykuszami. Widzą go grupy wycieczkowe, które odwiedzają budowle z listy Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Mijają rowerzyści, jadący trasą wzdłuż rzeki Bóbr i turyści wędrujący po Rudawach Janowickich. Patrzą na rozpadający się budynek i pytają: co poszło nie tak, że nie udało się go uratować, tak jak sąsiednie pałace w Wojanowie, Łomnicy i Karpnikach? Czy jest szansa, że pałac jak z bajki Disneya powróci do dawnej świetności?

Spis treści

Pałac w Bobrowie - krótka historia

Pałac w Bobrowie (Schloss Boberstein) uważany jest za najbardziej malowniczy obiekt Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Został wzniesiony na ruinach renesansowego dworu, którego mury nadal są widoczne w jego strukturze. Około 1894 r. nastąpiła generalna przebudowa pałacu według planów berlińskiego architekta Paula Roetgera w duchu renesansu francuskiego. Budowlę ozdobiły ornamenty niderlandzkie oraz liczne szczyty, wykusze i wieżyczki.

Po 1945 roku pałac zajmowany był przez Armię Radziecką. Potem kolejno istniały w nim: ośrodek dla uchodźców politycznych z Grecji, dom poprawczy, ośrodek kolonijny, PGR, SKR, Inspektorat OC z Jeleniej Góry, który wykorzystywał zabudowania gospodarcze.

Od końca lat 60. XX wieku pałac i jego zabudowania były nieużytkowane i nieremontowane Zaczęły popadać w ruinę. Rozbiórka dachu w latach 1972-1973 spowodowała gwałtowne zniszczenie pałacu. W 1994 roku za symboliczną kwotę obiekt zakupił od gminy inwestor prywatny. Pałac zaczął być użytkowany przez Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Promocji, Odbudowy i Utrzymania Historycznych Wartości Zabytków, Kultury i Tradycji Śląska.

Zobacz też:

Kupili pałac, ale nie wpuszczali konserwatora zabytków

Gdy pałac w Bobrowie przeszedł w prywatne ręce, pojawiła się nadzieja, że zyska świetność, jak sąsiednie budowle. Położone około 3 kilometrów od niego pałace w Wojanowie i Łomnicy oraz zamek w Karpnikach zostały wzorowo odnowione. Mieszczą się tu teraz hotele, restauracje i spa. Tak samo mogło być z budynkiem w Bobrowie.

Początkowo właściciele prowadzili prace remontowe. Mieli zgodę na odtworzenie dachu i inne roboty. Przy budowli stanęły rusztowania i wydawało się, że remont pójdzie szybko. Niestety. Prac zaniechano. Co więcej. Uniemożliwiono dolnośląskiemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków kontrolę stanu obiektu.

- Pomimo asysty policji, każdorazowo nie jesteśmy wpuszczani na teren nieruchomości. Udaremniane są działania kontrolne, które mogłyby skutkować nałożeniem stosownych obowiązków na właściciela. Działania kontrolne to przecież także pomoc w zakresie poradnictwa technicznego, technologicznego. W wielu przypadkach nakreślone potrzeby pomagają w uzyskaniu pomocy finansowej na ratowanie obiektu - opisywał na FB Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W 2019 roku konserwator zabytków przeprowadził wobec dwóch osób postępowania o nałożenie administracyjnej kary finansowej za utrudnianie kontroli. Jedno z nich zostało umorzone w związku ze śmiercią strony postępowania. Konserwator zabytków złożył ponadto do starosty karkonoskiego wniosek o wykreślenie z rejestru stowarzyszeń, wspomnianego Stowarzyszenia, które również nie wywiązuje się ze swoich statutowych obowiązków.

Jak wspaniale wyglądał pałac w Bobrowie, można obejrzeć na starych rycinach. Kliknijcie w galerię, by porównać stan z XIX wieku i obecny >>

Co dalej z pałacem w Bobrowie?

Kilka tygodni temu poruszenie wywołał demontaż rusztowań otaczających pałac. Internauci ucieszyli się, że nareszcie coś się ruszyło i może rozpocznie się remont budowli. Nie mamy dla nich dobrych informacji. Rusztowania zdjęto, bo ich stan groził zawaleniem. To jedyne działania w pałacu. Co będzie z nim dalej?

Zobacz też:

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze wniosek "o stwierdzenie nabycia spadku przez Skarb Państwa oraz o zabezpieczenie spadku z urzędu".

W toku postępowania ujawniono prawnego spadkobiercę, w związku z czym musimy poczekać z kolejnymi działaniami wobec pałacu, do czasu zakończenia postępowania spadkowego - informuje konserwator zabytków.

Ta sprawa może ciągnąć się przed sądem długo. Dopóki postępowanie spadkowe nie zostanie zakończone i będzie wiadomo, czy spadkobierca przejmie majątek, służby konserwatorskie mają związane ręce.

- Za stan zabytku odpowiada właściciel. Jeśli tego nie robi, konserwator może go przymusić. Nie przymusił, bo nie został wpuszczony, nawet w obecności policji. Za utrudnianie są kary, nie zdołano ich nałożyć, bo właściciel zmarł. Wystąpiliśmy do sądu i to jest wszystko, co można było zrobić w tej sytuacji - odpowiada konserwator zabytków oburzonym tym stanem rzeczy internautom.

Zobacz jak dojechać do pałacu w Bobrowie

Jak wspaniale wyglądał pałac w Bobrowie, można obejrzeć na starych rycinach. Kliknijcie w galerię, by porównać stan z XIX wieku i obecny >>

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto