MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Bożkowie na Dolnym Śląsku czeka na swojego księcia lub księżniczkę. W 2010 roku interesował się nim Karol III

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Tu możesz kupić pałac w Bożkowie:
Link do oferty
Tu możesz kupić pałac w Bożkowie: Link do oferty OTODOM
Wspaniały pałac jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku, który swą bryłą i wyglądem przyćmiewa z pewnością dziesiątki zespołów pałacowych jest na sprzedaż. Istnieje legenda, że podczas jednej ze swoich wizyt w Polsce ówczesny książę Karol, dziś król Karol III chciał go kupić.

Pałac w Bożkowie od 1520 roku znajdował się w posiadaniu rodziny von Raueck, by później kilkukrotnie zmieniać właścicieli. Ostatnia przebudowa zamku nastąpiła po jego wielkim pożarze w 1870 roku za hrabiego Wilhelma von Magnis. W 1930 przebudowano elewację na klasycystyczną.

Po 1945 pałac przeszedł na własność skarbu państwa (a od 1999 starostwa). Przez wiele lat mieściły się w nim różne szkoły agrotechniczne: od grudnia 1951 Ośrodek Szkoleniowy Kierowników Gospodarstw Rolnych, od 1956 Technikum Rolnicze i szkoła ogrodnicza, w latach 1998–2002 funkcjonujące pod nazwą Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich. Ostatni kapitalny remont pałac w Bożkowie przeszedł w 1973 roku.

Zobacz aktualne zdjęcia z zamku w Bożkowie:

Tu możesz kupić pałac w Bożkowie:
Link do oferty

Pałac w Bożkowie na Dolnym Śląsku czeka na swojego księcia l...

Niewątpliwie pałac w Bożkowie jest perełką pałaców Ziemi Kłodzkiej. Bajkowy zespół pałacowy zbudowany na szkielecie barokowej budowli z 1787r. Swój wizerunek budynek uzyskał w wyniku przebudowy z 1870r. Pałac zbudowany jest na planie nieregularnym składającym się z przechodzących w siebie skrzydeł. Posiada 3 kondygnacje, dach w większości czterospadowy oraz dwie wieże (od strony płn-wsch i płn-zach). Elewacja budynku zachowała bogatą dekorację głównie przy oknach w postaci szerokich gzymsów. Każde skrzydło pałacu ma nieco odmienną stylistykę. Od strony zachodniej pałacu znajduje się taras. Drzwi główne są drewniane, dekorowane rzeźbieniami.

Wnętrze w większości dobrze zachowane, hol pałacu, dwutraktowa, piękna klatka schodowa i korytarze wyłożone są ciemną dębiną, w niektórych miejscach boazeria pokrywa również sufit. Niemal wszędzie drewno jest bardzo bogato zdobione rzeźbieniami, kolumnami oraz obrazami wklejonymi w boazerię. Na klatce schodowej, doświetlanej przez świetliki dachowe, wiszą żyrandole z rzeźbionego drewna i jelenich rogów. W wielu salach zachowały się ozdobne piece i marmurowe kominki. Sala balowa posiada bogatą sztukaterię i freski zdobiące ściany i sufit. W rzeźbieniach i sztukateriach w całym pałacu przeważają motywy myśliwskie i architektoniczne. W wielu pomieszczeniach oraz na klatce schodowej i korytarzach można zobaczyć świetnie zachowane, skórzane obicia ścian . Wnętrza pałacowe liczą ok 2,5 tys. metrów kwadratowych, natomiast powierzchnia działki to 47213m2
Wokół roztacza się park o pow. 3 ha, z pawilonem ogrodowym z przełomu XVI/XVII w i rozległymi tarasami.

Podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce ówczesny książę, a dziś król Karol III interesował się kupnem kompleksu. Do transakcji jednak nie doszło.

-Na terenie województwa mamy aż 2,5 tys. zabytkowych rezydencji. Wiele z nich jest w katastrofalnym stanie. Wiem, że książę Karol interesuje się zamkiem w Bożkowie - mówił w rozmowie z "Faktem" dyrektor muzeum w Wałbrzychu w 2010 roku.

Cena pałacu to tylko 6 milionów 700 tysięcy złotych, a można tam urządzić przepiękny kurort lub hotel.

Tu znajduje się pałac:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pałac w Bożkowie na Dolnym Śląsku czeka na swojego księcia lub księżniczkę. W 2010 roku interesował się nim Karol III - Legnica Nasze Miasto

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto