Nasza Loteria

Piękny dowód miłości. W Bukowcu baron von Reden urządził dla żony park z Belwederem, stawami i wieżą widokową. Można go zwiedzać

Alina Gierak
Alina Gierak
Inspiracją dla von Redena dla utworzenia par­ku kra­jo­bra­zo­we­go w stylu angielskim były podróże służbowe do Anglii
Inspiracją dla von Redena dla utworzenia par­ku kra­jo­bra­zo­we­go w stylu angielskim były podróże służbowe do Anglii Alina Gierak/PolskaPress
Gdy poznacie historię powstania cudownego parku krajobrazowego w Bukowcu, westchniecie - ach, gdyby tak postępował każdy mąż... Friederika von Reden, żona barona Fryderyka von Reden była zakochana w ogrodach angielskich. Jej mąż był zakochany w niej i dla żony przebudował całkowicie swój majątek w Bukowcu. Pałac, zabudowania folwarczne i rozległy park nabrały angielskiego, europejskiego sznytu. W 1819 roku Bukowiec uznano za jedną z najpiękniejszych wsi na Śląsku. Dzisiaj znowu ma szansę powalczyć o to miano.
od 16 lat

Spis treści

Krótko o historii majątku w Bukowcu

Bukowiec należy do jednych z najstarszych wsi na Dolnym Śląsku. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w 1303 roku. Majątek miał wielu właścicieli. Prawdopodobnie jeden z nich Han­s von Reib­nitz postanowił w 1573 roku postawić we wsi mu­ro­wa­ny dwór obron­ny. Kolejni właściciele zmieniali wygląd dworu i otoczenie, ale dopiero Fryderyk von Reden sprawił, że dla Bukowca zaczęła się nowa historia.

Baron von Reden objął majątek w Bukowcu i go przebudował

Gdy 33-letni von Re­de­n objął majątek w jego w skład ma­jąt­ku wchod­ził dwór z fol­war­kiem. Wieś liczyła 600 mieszkańców, miała dwa koś­cio­ły, dwa mły­ny oraz szko­łę.

No­wy wła­ści­ciel prze­bu­do­wał sta­ry dwór, na­da­jąc mu for­mę neo­kla­sycz­ne­go pa­ła­cu, za­pro­jek­to­wa­ną przez ber­liń­skie­go ar­chi­tek­ta prof. Fried­ri­cha Ra­be. W la­tach 90. XVIII wie­ku z po­le­ce­nia ba­ro­na, a częś­cio­wo we­dług je­go pla­nów zmo­der­ni­zo­wa­no fol­wark. Wzniesiono sze­reg no­wych bu­dow­li, wśród nich brow­ar, Dom Za­rzą­du, staj­nie, ow­czar­nię, sto­do­łę, a tak­że roz­wi­nię­to go­spo­dar­kę ryb­ną po­przez roz­bu­do­wę sie­ci sta­wów ho­dow­la­nych.

Park krajobrazowy w Bukowcu

Rów­no­le­gle z prze­bu­do­wą pa­ła­cu i je­go naj­bliż­sze­go o­to­cze­nia von Re­den roz­po­czął re­a­li­za­cję roz­leg­łe­go par­ku kra­jo­bra­zo­we­go z in­ten­cją uk­ształ­to­wa­nia ca­łe­go ma­jąt­ku w sty­lu an­giel­skiej far­my oz­dob­nej. Nie­wąt­pli­wą mo­ty­wac­ją by­ła mi­łość do żo­ny Frie­de­ri­ki z do­mu von Mas­sov.

O hrabinie Friederice von Reden przeczytasz więcej tutaj:

Dla Frideriki powstał między innymi pa­wi­lon z ot­war­tym ko­lum­no­wym por­ty­kiem, zwa­ny póź­niej Bel­we­de­rem lub Świą­ty­nią A­ten­y.
Dla Frideriki powstał między innymi pa­wi­lon z ot­war­tym ko­lum­no­wym por­ty­kiem, zwa­ny póź­niej Bel­we­de­rem lub Świą­ty­nią A­ten­y. Alina Gierak/PolskaPress

W Bukowcu specjalnie dla Friederiki powstały:

  • Pa­wi­lon z ot­war­tym ko­lum­no­wym por­ty­kiem, zwa­ny póź­niej Bel­we­de­rem lub Świą­ty­nią A­ten­y
  • Szereg in­nych bu­dow­li a­le­go­rycz­nych, wzbo­ga­ca­ją­cych przest­rzeń za­ło­że­nia kra­jo­bra­zo­we­go
  • Dom Og­rod­ni­ka
  • Sie­dzi­ba Te­re­sy
  • Dom Ry­ba­ka
  • Dom Łą­ko­wy
  • Dom Nie­bies­ki
  • wie­ża wi­do­ko­wa War­the Turm
  • sztucz­ne ru­iny am­fi­te­at­ru
  • Opac­two

Bukowiec ośrodkiem życia kulturalnego

John Quin­cy A­dams, prezydent Stanów Zjednoczonych, który zwiedzał region, tak opisywał to miejsce:

"O mi­lę an­giel­ską od Ko­war le­ży Bu­ko­wiec [...] jest tu to, co w An­glii na­zy­wa się na or­na­men­tal farm, grun­ty są za­gos­po­da­ro­wa­ne na spo­sób an­giel­ski. Na­tu­ra jest tu tak pięk­na sa­ma w so­bie, że nie wy­ma­ga wie­le za­cho­du, że­by ją oz­do­bić. Są tu traw­ni­ki, gro­ty, kas­ka­dy, stru­mie­nie i ga­je, któ­rym bra­ku­je tyl­ko og­ro­dzeń, że­by wy­glą­da­ły jak an­giel­skie o­gro­dy".

Dzięki kon­tak­tom von Re­de­nów z dwo­rem prus­kim i wy­bit­ny­mi ludź­mi tam­tej e­po­ki, Bu­ko­wiec stał się waż­nym oś­rod­kiem ży­cia kul­tu­ral­ne­go i to­wa­rzys­kie­go. Przy­jeż­dża­li tu­taj goś­cie z ca­łej Eu­ro­py, a­by po­dzi­wiać park Re­de­na. Między innymi ce­sa­rzo­wa ro­syj­ska o­raz za­przy­jaź­nio­ny z hra­bią przysz­ły król Prus Fry­de­ryk Wil­helm IV.

Na terenie folwarku znajduje się hotel, restauracja, sala koncertowa i wystawiennicza, interaktywne muzeum.
Na terenie folwarku znajduje się hotel, restauracja, sala koncertowa i wystawiennicza, interaktywne muzeum. Alina Gierak/PolskaPress

Park w Bukowcu znowu zachwyca, a w stajniach odbywają się koncerty

Majątek po powojennych zawirowaniach trafił pod opiekę Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Dzięki jej staraniom w zabudowaniach folwarcznych powstały sala koncertowa, sala wystawiennicza, muzeum.

Z Jeleniej Góry do Bukowca można dojechać ścieżką rowerową.

W sierpniu w Bukowcu i innych pałacach w Kotlinie Jeleniogórskiej odbywa się Festiwal dell Arte. W tym roku artyści sztuk wszelakich występować będą od 12 do 20 sierpnia.
Program tegorocznego Festiwalu znajdziecie TUTAJ

Pałac von Redenów należy do Stowarzyszenia Gmin Karkonoskich. Jest teraz remontowany. Przeczytacie o tym tutaj

Park odtworzono z wielką starannością. Można wędrować ścieżkami wokół stawów, wejść na wieżę widokową, zasiąść przed Belwederem i podziwiać krajobraz.

Zobacz jak dojechać do Bukowca

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto