
Spis treści
Krótko o historii majątku w Bukowcu
Bukowiec należy do jednych z najstarszych wsi na Dolnym Śląsku. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w 1303 roku. Majątek miał wielu właścicieli. Prawdopodobnie jeden z nich Hans von Reibnitz postanowił w 1573 roku postawić we wsi murowany dwór obronny. Kolejni właściciele zmieniali wygląd dworu i otoczenie, ale dopiero Fryderyk von Reden sprawił, że dla Bukowca zaczęła się nowa historia.
Baron von Reden objął majątek w Bukowcu i go przebudował
Gdy 33-letni von Reden objął majątek w jego w skład majątku wchodził dwór z folwarkiem. Wieś liczyła 600 mieszkańców, miała dwa kościoły, dwa młyny oraz szkołę.
Nowy właściciel przebudował stary dwór, nadając mu formę neoklasycznego pałacu, zaprojektowaną przez berlińskiego architekta prof. Friedricha Rabe. W latach 90. XVIII wieku z polecenia barona, a częściowo według jego planów zmodernizowano folwark. Wzniesiono szereg nowych budowli, wśród nich browar, Dom Zarządu, stajnie, owczarnię, stodołę, a także rozwinięto gospodarkę rybną poprzez rozbudowę sieci stawów hodowlanych.
Park krajobrazowy w Bukowcu
Równolegle z przebudową pałacu i jego najbliższego otoczenia von Reden rozpoczął realizację rozległego parku krajobrazowego z intencją ukształtowania całego majątku w stylu angielskiej farmy ozdobnej. Niewątpliwą motywacją była miłość do żony Friederiki z domu von Massov.
O hrabinie Friederice von Reden przeczytasz więcej tutaj:

W Bukowcu specjalnie dla Friederiki powstały:
- Pawilon z otwartym kolumnowym portykiem, zwany później Belwederem lub Świątynią Ateny
- Szereg innych budowli alegorycznych, wzbogacających przestrzeń założenia krajobrazowego
- Dom Ogrodnika
- Siedziba Teresy
- Dom Rybaka
- Dom Łąkowy
- Dom Niebieski
- wieża widokowa Warthe Turm
- sztuczne ruiny amfiteatru
- Opactwo
Bukowiec ośrodkiem życia kulturalnego
John Quincy Adams, prezydent Stanów Zjednoczonych, który zwiedzał region, tak opisywał to miejsce:
"O milę angielską od Kowar leży Bukowiec [...] jest tu to, co w Anglii nazywa się na ornamental farm, grunty są zagospodarowane na sposób angielski. Natura jest tu tak piękna sama w sobie, że nie wymaga wiele zachodu, żeby ją ozdobić. Są tu trawniki, groty, kaskady, strumienie i gaje, którym brakuje tylko ogrodzeń, żeby wyglądały jak angielskie ogrody".
Dzięki kontaktom von Redenów z dworem pruskim i wybitnymi ludźmi tamtej epoki, Bukowiec stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i towarzyskiego. Przyjeżdżali tutaj goście z całej Europy, aby podziwiać park Redena. Między innymi cesarzowa rosyjska oraz zaprzyjaźniony z hrabią przyszły król Prus Fryderyk Wilhelm IV.

Park w Bukowcu znowu zachwyca, a w stajniach odbywają się koncerty
Majątek po powojennych zawirowaniach trafił pod opiekę Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Dzięki jej staraniom w zabudowaniach folwarcznych powstały sala koncertowa, sala wystawiennicza, muzeum.
Z Jeleniej Góry do Bukowca można dojechać ścieżką rowerową.
W sierpniu w Bukowcu i innych pałacach w Kotlinie Jeleniogórskiej odbywa się Festiwal dell Arte. W tym roku artyści sztuk wszelakich występować będą od 12 do 20 sierpnia.
Program tegorocznego Festiwalu znajdziecie TUTAJ
Pałac von Redenów należy do Stowarzyszenia Gmin Karkonoskich. Jest teraz remontowany. Przeczytacie o tym tutaj
Park odtworzono z wielką starannością. Można wędrować ścieżkami wokół stawów, wejść na wieżę widokową, zasiąść przed Belwederem i podziwiać krajobraz.
Zobacz jak dojechać do Bukowca
Czytaj także:
- Dolnośląska Prowansja. Zobaczcie 5 najpiękniejszych plantacji lawendy. Boskie widoki!
- Oto dolnośląski Wawel. Remont trwał 12 lat, od niedawna można go zwiedzać!
- Dolnośląski zamek z arcyciekawą historią - jest zaledwie godzinę jazdy z Wrocławia
- Zabytek popadał w ruinę. Odbudował go rolnik. Co jest tam teraz? [ZDJĘCIA]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?