Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemna Trasa Turystyczna Zamku Książ w Wałbrzychu ma 5 lat. Okazała się turystycznym hitem. Wiemy dlaczego ZDJĘCIA, FILM

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Wideo
od 7 lat
Podziemna Trasa Turystyczna Zamku Książ to turystyczny hit Wałbrzycha. Właśnie mija 5 lat od udostępnienia turystom podziemi Książa. I okazuje się, że inwestycja za ponad 2 mln zł zwróciła się z nawiązką. Przez ten czas, a trzeba odliczyć prawie dwuletnią cowidową przerwę, podziemia Zamku Książ zwiedziło ponad 536 000 ludzi! To naprawdę dużo. Zobaczcie film i zdjęcia.

Spis treści

Kiedy zapadła decyzja o adaptacji podziemi Zamku Książ dla ruchu turystycznego, prezes Zamku Książ Anna Żabska nie miała wątpliwości, że inwestycja za ponad 2 mln zł kiedyś się zwróci. Ale nikt nie mógł przypuszczać, że stanie się to tak szybko, a inwestycja okaże się strzałem w 10-kę.

Ponad pół miliona osób zobaczyło już podziemną trasę turystyczną w Zamku Książ

Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że podziemia Książa są turystycznym hitem. W pierwszym miesiącu zobaczyło je 8 tysięcy osób, w pierwszym roku 100 000, a przez 5 lat od otarcia ponad 536 tysięcy osób. I trzeba pamiętać, że w tym okresie przez blisko dwa lata ruch turystyczny w całej Polsce i na świecie był znacząco ograniczony, a przez kilka miesięcy w ogóle niemożliwy.

Co jest tajemnicą sukcesu podziemi Zamku Książ w Wałbrzychu?

Zdaniem Mateusza Mykytyszyna to z jednej strony waga 700-letniej historii majestatycznego Zamku Książ, a z drugiej nutka tajemnicy, wojennych depozytów, legenda Złotego Pociągu i kompleksu Riese. To umiejętne połączenie historii tego miejsca, które przecież było miejscem kaźni dla więźniów obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen, którzy podczas katorżniczej pracy drążyli te tunele pod zamkiem z sensacyjnym przeznaczeniem tego miejsca. Zwiedza się je z przewodnikiem, a całość wzbogacona jest dynamicznymi pokazami multimedialnymi. To robi wrażenie.

Podziemna trasa turystyczna Zamku Książ w Wałbrzychu liczy półtora kilometra

Trasa znajduje się 50 metrów pod ziemią i liczy pół kilometra. Ma zróżnicowaną strukturę, są tu odkryte skały w których drążono tunele, betonowa hala, korytarze i boczne komory. Trasa podziemi wiedzie pod książańskimi tarasami, jedna z teorii poparta dokumentami mówi, że miały one prowadzić aż do dworca kolejowego Szczawienko. Książ miał być kwaterą Hitlera, wiadomo gdzie była jego sypialnia i gdzie znajdował się szyb windy prowadzący prosto do podziemi, czyli droga ewentualnej ucieczki Hitlera.

- Podziemia Zamku Książ zostały wybetonowane bardzo wytrzymałym cementem portlandzkim. Według zapisków ulubionego architekta A. Hitlera, Alberta Speera oraz innych dostępnych dokumentów nie jest wykluczone, że tunele mają jeszcze raz tak dużą powierzchnię jak ta, która jest nam dzisiaj znana tj. 3200m2 (co zostało zmierzone na podstawie betonu, który przywieziono do zamku - tłumaczą w Zamku.

Ile kosztuje zwiedzanie podziemi Zamku Książ? Ceny biletów

  • Bilet normalny do podziemi Zamku Książ kosztuje 39 zł (ulgowy 34 zł)
  • Za zwiedzanie zamku, palmiarni i podziemi zapłacimy 75 zł (ulgowy 65 zł)
  • Bilet całodniowy do tych wszystkich atrakcji kosztuje 85 zł (ulgowy 75 zł)

Zobacz film Krzysztofa Krajewskiego i zdjęcia

Podziemna trasa turystyczna Zamku Książ w Wałbrzychu ma pięć lat. Obiekt drążyli więźniowie obozu Gross Rosen

Podziemna Trasa Turystyczna Zamku Książ w Wałbrzychu ma 5 la...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto