MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy. Czy będąc pijanym na motorówce stracimy prawo jazdy?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Za prowadzenie nawet małej łódki z silnikiem, można stracić prawo jazdy.
Za prowadzenie nawet małej łódki z silnikiem, można stracić prawo jazdy. Grzegorz Olkowski
Odpoczynek nad wodą często łączony jest z korzystaniem z motorówek, łódek i innych sprzętów wodnych. Mało kto zastanawia się jednak jak prawo traktuje osoby korzystające z takich sprzętów będące po wpływem alkoholu.

Jednostki z silnikami polski prawodawca traktuje tak samo jak auta. - Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń (Dz.U. z 2021 poz. 2008 z późn. zm): „§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych - wylicza podkom. Michał Gaweł z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Komendy Głównej Policji. Orzeczony może zostać zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

A co jeśli wypiliśmy więcej? Kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, prowadzenie pojazdu mechanicznego traktowane jest jako przestępstwo za które grozi: m.in. grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat.

Wynika z tego, że za prowadzenie nawet małej łódki z silnikiem, można stracić prawo jazdy.

A co w przypadku jednostek bez silnika jak np kajaki czy rowerki wodne? Mandat może wynieść do 500 zł. ale w postępowaniu przed sądem grzywna może zostać wymierzona do 5 000 zł (art. 24 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń Dz.U. 2021 r. poz. 2008 z późn. zm.). To jeśli mieliśmy więcej niż 0,5 promila. Poniżej tej wartości, nasz kajak czy inne sprzęt wodny "tylko" zostanie odholowany.

- W wyżej wymienionych przepisach brak jest zapisu o karach dla osób, które znajdują się w stanie nietrzeźwości i przebywają jako pasażerowie na różnych jednostkach pływających. Z uwagi jednak na bezpieczeństwo własne oraz innych osób, rozsądnym jest powstrzymywać się od spożywania alkoholu podczas przebywania na różnych jednostkach pływających - przypomina podkom. Michał Gaweł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawo jazdy. Czy będąc pijanym na motorówce stracimy prawo jazdy? - Motofakty

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto