Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt z klasą!

R.S.
Chcieć to móc! Uczniowie z Dolnego Śląska dają przykład i zdobywają pieniądze na realizację swoich projektów! Akcja edukacyjna dotycząca segregowania odpadów, eksperymentalne zajęcia z chemii, trailery filmowe do lektur szkolnych, stworzenie specjalnego mikroskopu i budowa miasteczka rowerowego - to 5 projektów edukacyjnych uczniów z Dolnego Śląska, które zwyciężyły w IX edycji konkursu “Projekt z klasą”, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Do laureatów powędrują granty finansowe wspierające realizację nagrodzonych pomysłów.

W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 20.000 uczniów, podzielonych na 640 grup projektowych, ze szkół podstawowych i średnich z całej Polski. Jury konkursowe oraz internauci wybrali łącznie 50 zwycięskich zespołów, które zostaną nagrodzone grantami na realizację projektów, ufundowanymi przez organizatora konkursu - wydawnictwo Nowa Era. Łączna wartość grantów to aż 62 tysięcy złotych!

W ramach konkursu uczniowskie grupy projektowe, prowadzone przez nauczycieli zgłaszają pomysły, a jury po ich ocenie przyznaje granty finansowe wspierające ich realizację. Dzięki temu uczniowie mają szansę na spełnienie marzeń oraz możliwość wdrożenia w życie swoich planów. Uczą się, jak przejść drogę od projektowania do wykonania. Zyskują teoretyczną, ale i praktyczną wiedzę, a przede wszystkim nabywają przekonania, że chcieć, to móc, dlatego zawsze warto się starać.

- Z roku na rok inicjatywy uczniów są coraz bardziej ambitne. Dotyczy to nie tylko imponującego poziomu technologicznego zgłaszanych projektów, ale przede wszystkim ich wpływu na życie lokalnej społeczności - mówi Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era, członek jury konkursu Projekt z klasą. - Wiele projektów miało na celu integrację i uwrażliwienie na sytuację osób wykluczonych społecznie. Uczniowie coraz częściej wychodzą też z działaniem poza granice Polski - pomagają dzieciom z rejonów objętych wojną lub głodem, nawiązują współpracę naukową z uczniami szkół z zagranicy - dodaje Małgorzata Jankowska.
Pula nagród w konkursie wynosiła aż 62 tysiące złotych. Do rozdysponowania było po 25 grantów o wartości 1.000 zł każdy, w dwóch kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe). Dodatkowo Nowa Era ufundowała także 6 Złotych Grantów po 2.000 zł każdy, w kategoriach specjalnych: Budujemy relacje, Stosujemy nowe technologie, Myślimy nieszablonowo, Działamy z sercem, Prezentujemy projekt i Świętujemy Niepodległość.

Nagrody przyznawało Jury, w którym znaleźli się dziennikarze Jan Stradowski i Justyna Suchecka, Nauczycielka roku 2017 Marta Florkiewicz-Borkowska, psycholog Piotr Bucki oraz przedstawiciele Nowej Ery: Jolanta Gałecka i Małgorzata Jankowska. 10 grantów zostało przyznanych w ogólnopolskim głosowaniu internautów - oddano w nim ponad 100.000 głosów!

- Zwracaliśmy szczególną uwagę na projekty, które wychodzą zarówno poza program nauczania, jak i poza mury szkolne. Ważne było dla nas również, jaki cel ostatecznie kryje się za prezentowanymi pomysłami - komentuje Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017 i członek jury konkursu. - Ocenialiśmy także jakość pracy zespołowej i podział zadań, uwzględniający różne kompetencje uczniów - dodaje Marta Florkiewicz-Borkowska.

[b]Projekt z klasą to konkurs edukacyjny organizowany od 9 lat przez wydawnictwo Nowa Era. Ogłaszany jest co roku w październiku. Uczniowskie grupy projektowe, prowadzone przez nauczycieli mają dwa miesiące na zgłaszanie pomysłów, na realizację których chcieliby uzyskać wsparcie finansowe. Wyniki konkursu ogłaszane są zawsze w styczniu. W tym roku w konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniowie ze wszystkich typów szkół ponadpodstawowych (gimnazja, licea, szkoły branżowe i zawodowe). Jubileuszowa 10. edycja Projektu z klasą rozpocznie się w październiku 2019 roku.

Dolnośląscy laureaci konkursu to:
grupa projektowa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Noblistów Polskich w Głogowie, którzy zgłosili projekt “Świadomy mieszkaniec - czystsze miasto”
grupa projektowa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze, którzy zgłosili projekt “Przepis na chemię”
grupa projektowa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Rudzie, którzy zgłosili projekt “Literacko nakręceni”
grupa projektowa uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej Leonardo we Wrocławiu, którzy zgłosili projekt “Świat mikro - w skali naszego życia”
grupa projektowa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 37 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego we Wrocławiu, którzy zgłosili projekt “MOV(i)E”

Na stronie

www.projektzklasa.pl/component/projektzklasa9/projekty.html

można znaleźć opisy wszystkich zgłoszonych projektów. Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie:
www.projektzklasa.pl/edycja-ix/laureaci-ix-edycji.html
Co roku wydawnictwo Nowa Era udostępnia także szereg praktycznych materiałów edukacyjnych, dotyczących pracy z projektem.

Jury konkursu Projekt z klasą 2018
Justyna Suchecka
Dziennikarka "Gazety Wyborczej". Pisze głównie o edukacji, sukcesach i problemach młodych ludzi. Uwielbia media społecznościowe i dlatego chętnie kontaktuje się z czytelnikami przez Facebooka, Twittera a nawet Snapchata i Instagrama. Na YT współprowadzi kanał Krótka Przerwa.
Marta Florkiewicz-Borkowska
Nauczycielka języka niemieckiego oraz zajęć technicznych i artystycznych w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, trenerka edukacyjna, specjalistka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji. Prowadzi dwa blogi: deutschfun z języka niemieckiego oraz handmade z zajęć technicznych. Współorganizatorka i współprowadząca cykl webinarów Superbelfrzy Nocą. Nauczyciel Roku 2017.
Jan Stradowski
Szef działu nauki magazynu „Focus”, z wykształcenia lekarz medycyny, z zamiłowania biolog i przyrodnik. W Radiu TOK FM prowadzi audycję „Człowiek 2.0”. Więcej – www.stradowski.net.
Piotr Bucki
Psycholog – od 17 lat pomaga ludziom szlifować komunikację w różnych obszarach. Zawsze bazuje przy tym na psychologii poznawczej, neuro-naukach i psycholingwistyce. Sprawdza teorię w praktyce współpracując z firmami w Chile, Słowenii, Mołdawii, Azerbejdżanie, Austrii, Australii i Polsce. Autor książki „Porozmawiajmy o komunikacji”, „Złap równowagę” i anglojęzycznej „Life's a pitch and then you die”. Współautor i redaktor merytoryczny Startup Manual (Wolves Summit 2015), autor i opiekun serii BuckiAcademi wydanej z wydawnictwem 4 Głowy (2016). Publikuje regularnie na InnPoland oraz stronie www.bucki.pro.
Jolanta Gałecka
Specjalistka ds. Strategii i Rozwoju w wydawnictwie Nowa Era, juror w konkursie Projekt z klasą i orędowniczka nowych metod pracy z uczniami. Z wykształcenia radca prawny, a obecnie studentka studiów doktoranckich z pedagogiki. Uwielbiam nowe inspiracje, piękne kolory i dobre jedzenie.
Małgorzata Jankowska
Specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie Nowa Era, koordynatorka konkursu Projekt z klasą i wielka fanka metody pracy projektem. Z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania inicjatorka akcji pomocowych. Prywatnie mama dwóch synów i wielbicielka dobrych książek.

***
Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus (dotychczas firma Young Digital Planet).
Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych „Świerszczyk” oraz dwujęzycznego magazynu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „National Geographic Odkrywca”. Ofertę Nowej Ery wzbogaciły ostatnio także wyjątkowe serie książek dla dzieci: Lubię czytać ze Strzałką i KsiążkoGry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto