Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybarzowice to dziś wieś widmo. Została zasypana przez kopalnię, podobnie jak zabytkowy pałac i kilka innych miejscowości

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Nazwa wsi Rybarzowice (nieopodal Bogatyni) po raz pierwszy pojawia się w dokumentach już w 1381 roku. Miejscowość istniała do XX wieku, kiedy to na wiosek kopalni zaczęto stopniowo wysiedlać jej mieszkańców. W 1966 roku było ich 1500. 25 lipca 2000 roku wyburzono ostatni dom. Zniszczono też jeden z najpiękniejszych pałaców na Dolnym Śląsku. Zobaczcie jego zachwycające wnętrza.

Krótka historia Rybarzowic koło Bogatyni

Rybarzowice miały dwa pałace. "Stary Pałac" został wybudowany w 1690 roku przez hrabiego Leopolda von Nostitza w 1690 r. Na portalu znajdował się zegar słoneczny oraz herby rodzin von Nostitz oraz von Ruchmor. W 1694 r. pałac sprzedano Hansowi Hauboldowi von Einsiedel, który znał się dobrze z Augustem Mocnym. Na przełomie 1763–1776 zbudowano drugi, bardziej okazały pałac. Jego projektantem Andrzej Hunigen z pobliskiego Zittau. To tu przechowywano dzieła sztuki i otwarto bibliotekę, która liczyła ponad 4600 tytułów.

Do majątku należał także zabytkowy park oraz Świątynia Dumania, gdzie hodowano bydło, trzodę chlewną, owce oraz prowadzono browar wraz z gorzelnią.

W niemieckich Rybarzowicach znajdowała się szkoła, a także dom opieki nad zniedołężniałymi ludźmi. Wieś, jak na tamte czasy, była świetnie wyposażona i kwitł tu handel. W Rybarzowicach mieściły się: dwie masarnie, dwie piekarnie, trzy stacje paliwowe, a we wsi był krawiec, szewc, ślusarze i prężnie działały różne stowarzyszenia.

Po wojnie "Świątynię Dumania", czy też inaczej "dobro rycerskie" przekształcono w PGR, a jeden z najpiękniejszych pałaców na Dolnym Śląsku wysiedlono i pozwolono, żeby niszczał. Później kopalnia Turów rozpoczęła wydobycie węgla metodą odkrywkową, więc ze wsi zaczęto wysiedlać mieszkańców. Rybarzowice zniknęły z mapy pod koniec XX wieku, a ostatni dom zburzono w lipcu 2000 roku.

Dziś trudno uwierzyć, że miejscowość z tak bogatą historią i stylową architekturą, nie istnieje. Jedyna pamiątka, jaka po niej została to fontanna, która dziś zdobi wejście do pałacu w Wojanowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto