Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karkonosze, to nie tylko Śnieżka. Poznajcie trasy, którymi można wędrować bez tłumów, podziwiając w ciszy przyrodę i krajobrazy

Alina Gierak
Alina Gierak
Karkonosze to nie tylko Śnieżka. KLIKNIJCIE W GALERIĘ I PRZEKONAJCIE SIĘ, ŻE WARTO WĘDROWAĆ INNYMI SZLAKAMI
Karkonosze to nie tylko Śnieżka. KLIKNIJCIE W GALERIĘ I PRZEKONAJCIE SIĘ, ŻE WARTO WĘDROWAĆ INNYMI SZLAKAMI Marcin Oliva Soto
W czasie wolnym warto przekonać się, że Karkonosze to nie tylko Śnieżka i wybrać się na inne szlaki, po których nie będziecie wędrować wśród tłumów przypadkowych turystów. Sprawdźcie nasze propozycje i wyruszajcie, jak tylko pozowoli na to pogoda.

Spis treści

Większość turystów przynajmniej raz chce wejść na Śnieżkę, która jest najwyższym szczytem Karkonoszy (1603 m n.p.m). Nic więc dziwnego, że na szlakach wiodących na szczyt tej góry, zawsze jest dużo ludzi. Komu marzą się wycieczki bez tłumów, na których można się cieszyć samotnością, ciszą, pięknymi widokami, powinien wybrać mniej popularne kierunki. W Karkonoszach znajdziecie sporo mało obleganych tras. Które wybrać?

Droga pod Reglami

To dobra alternatywa dla górskich wycieczek podczas pobytu w Szklarskiej Porębie. Szeroka leśna droga na wysokości 530-680 m n.p.m pomiędzy głównym grzbietem Karkonoszy a Pogórzem Karkonoskim została poprowadzona od Przesieki przez Jagniątków, Michałowice aż do Szklarskiej Poręby.
Można ją rozpocząć

  • W Szklarskiej Porębie w okolicy ul. Tetmajera. Znajduje się tu mały leśny parking na kilka samochodów. To także ok 10 min spacerem od centrum Szklarskiej Poręby.
  • Z parkingu leśnego pomiędzy Jagniątkowem a Michałowicami.
  • W okolicy Jagniątkowa i Karkonoskiego Banku Genów.
  • Z parkingu leśnego w Przesiece.

Trasa: Szklarska Poręba – Przesieka | mapa-turystyczna.pl

Na jagniątkowskim odcinku Drogi Pod Reglami są tablice edukacyjne o faunie i florze mijanych miejsc. Po drodze można zobaczyć: Potok Wrzosówki z malowniczymi kaskadami, Malowaną Skałę, wysoką na 4 metry, na której znajduje się mocno zniszczone już malowidło przedstawiające widok na Śnieżne Kotły oraz Baszty Skalne, wysokie na 12 m granitowe ostańce stojące tuż nad potokiem Wrzosówki.

Droga pod Reglami jest dobrze oznaczona. Zima możecie wybrać się tu z dziećmi na sankach, latem na rowerach. Można spacerować z psem na smyczy. Jedyna niedogodność, to brak po drodze schroniska. Warto zabrać ze sobą termos z herbatą i kanapki.

Ścieżka Nad Reglami

To górski szlak. Nie wybierajcie się zatem tutaj z sankami czy dziećmi w wózku. Ale na piechotę na pewno dacie radę. Szlak znajduje się pomiędzy Pielgrzymami a Halą Szrenicką i dalej Jakuszycami na wysokości ok. 1100-1200 m n.p.m. Po drodze podziwiać będziecie piękne krajobrazy, torfowiska i gęstwinę karkonoskiego lasu. Zimną KPN zamyka niektóre odcinków tego szlaku.
Przebieg

  • Hala Szrenicka
  • Trzy Świnki
  • Mokra Przełęcz
  • Schronisko pod Łabskim Szczytem
  • Śnieżne Kotły
  • Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem
  • Zbocze Śmielca
  • Czarny Kocioł Jagniątkowski
  • Hutniczy Grzbiet
  • Przełęcz Karkonoska
  • Pielgrzymy

Ścieżka nad Reglami | mapa-turystyczna.pl

Na Skalny Stół

To wycieczka z kilkoma bardziej stromymi podejściami, ale warto się zmęczyć, bo widoki są zapierające dech. Skalny Stół jest najwyższym punktem Kowarskiego Grzbietu. Najbardziej atrakcyjną trasą jest ta z Karpacza, prowadząca przez osadę Budniki. Wyruszamy z Wilczej Poręby i docieramy do osady Budnik, w której można zaplanować dłuższy odpoczynek. Gdy już zdobędziemy Skalny Stół, naszym oczom ukaże się widok na Śnieżkę, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, czy też Góry Kaczawskie.

Ze Skalnego Stołu można iść dalej na Śnieżkę. To jednak wymagająca wyprawa. Czeka was mniej więcej trzy godziny intensywnego marszu i kilka mocniejszych po drodze podjeść. Oczywiście wrażenia i widoki gwarantowane. Lepiej jednak wybrać się latem.

Czarny Kocioł Jagniątkowski

Niezbyt trudna (zimą obowiązkowo raki na buty), pusta trasa z Jagniątkowa, Koralową Ścieżką, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego ma w obie strony długość około 9 km. Najlepiej wyruszyć spod Banku Genów KPN w Jagniątkowie. Niebieski szlak biegnie cały czas pod górę. Coraz piękniejsze widoki osładzają trud wspinania. Szlak łączy się ze Ścieżką nad Reglami i nią dochodzimy do celu. Latem można tu odpocząć na drewnianych podestach. Zimą po krótkim odpoczynku najlepiej zbierać się do domu, bo zmierzch zapada szybko. Po drodze nie ma schronisk, więc pamiętajcie o zabraniu picia i jedzenia do plecaka.

Z Odrodzenia na Szrenicę

To wycieczka raczej na dwa dni, bo do pokonania jest ponad 20 km. Po drodze macie trzy schroniska, więc pomyślcie o zarezerwowaniu noclegów. Wędrujecie z Przesieki na Odrodzenie szeroką i wygodną drogą, cały czas jednak pod górę. Na tym szlaku nie spotkacie ani latem, ani zimą wielu turystów. Na Przełęczy Karkonoskiej możecie zakończyć wycieczkę i zjeść coś w schronisku Odrodzenie lub schronisku po czeskiej stronie i wrócić albo wędrować dalej.

Kto idzie, będzie miał frajdę z cudownych widoków. Przy dobrej pogodzie można dostrzec szczyt Śnieżki. Mijamy Wielki Szyszak i dochodzimy do Śnieżnych Kotłów. Dalej trasa wiedzie do schroniska Szrenica. Warto rozważyć nocleg w tym miejscu i następnego dnia wyruszyć dalej. Na Szrenicę dociera kolej linowa, więc już nie liczcie na to, że w tym miejscu będzie pusto.

Do Wodospadu Szklarki z Piechowic

Jeśli macie ochotę na dłuższy niż 15- minutowy spacer, wybierzcie się do Wodospadu Szklarki niebieskim szlakiem z Piechowic lub czarnym ze Szklarskiej Poręby Dolnej. Nie powinnyście spotkać wielu turystów, bowiem najczęściej dojeżdżają oni samochodami do parkingu przy wodospadzie. Z Piechowic niebieskim szlakiem przejście zajmie około godziny.

Wodospad Szklarki jest drugim co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospadem w polskich Karkonoszach. Woda spada z wysokości 13,3 metrów. Przy wodospadzie jest małe schronisko Kochanówka i tam można coś zjeść i odpocząć.

Na Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby

Wysoki Kamień to punkt widokowy na Góry Izerskie, kameralne schronisko i miejsce do odpoczynku dla wędrujących tą trasą do Jakuszyc. Droga jest malownicza i niezbyt trudna. Jest wprawdzie coraz bardziej popularna, ale wciąż nie jest zadeptana. Zaczynamy wycieczkę z dworca PKP w Szklarskiej Porębie. Ulicą Dworcową przechodzimy pod tunelem i skręcamy na czerwony szlak na Wysoki Kamień. Przy stacji transformatorowej szlak skręca pod górę i cały czas potem się wspinamy. Zimą ta trasa bywa oblodzona i jeśli nie macie raków na buty, może być trudno.

Z Wysokiego Kamienia roztacza się wspaniały widok na Karkonosze, Góry Izerskie i jeszcze dalej. W schronisku można zjeść coś ciepłego i wypić. Wiele osób idzie dalej, czyli do nieczynnej kopalni kwarcu Stanisław. Inni wracają do dworca i czekają na pociąg do Jeleniej Góry.

Zobacz, jak pięknie i pusto jest na innych karkonoskich szlakach

O innych karkonoskich szlakach i atrakcjach czytaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Karkonosze, to nie tylko Śnieżka. Poznajcie trasy, którymi można wędrować bez tłumów, podziwiając w ciszy przyrodę i krajobrazy - Gazeta Wrocławska

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto