Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skocznie narciarskie w Szklarskiej Porębie i Karpaczu mają bogatą tradycję. Adam Małysz pobił tu swój rekord! (Galeria)

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Tak dawniej wyglądały skoki
Tak dawniej wyglądały skoki fotopolska.eu
Ciekawi was jak dawniej wyglądały skocznie narciarskie i jak oddawano skoki? "Orlinek" w Karpaczu i skocznia przy Owczych Skałach w Szklarskiej Porębie od dawna nie istnieją, choć skakali tu wybitni skoczkowie, tacy jak Wojciech Fortuna. Przed wojną (w 1936 roku) planowano zorganizować w Karkonoszach zimowe igrzyska olimpijskie. Miały odbyć się w Szklarskiej Porębie, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Zapraszamy do podróży w czasie.

Skocznia przy Owczych Skałach w Szklarskiej Porębie. Jak wyglądała?

Ten obiekt budowano przez dwa lata i przy dużym użyciu ładunków wybuchowych. Dzięki temu punkt krytyczny wyniósł 60 metrów, a na trybunach pomieściło się nawet 2 tysiące widzów. Koszt budowy wyniósł około 50.000 marek. Oprócz samej konstrukcji skoczni powstała jeszcze wieża sędziowska. Pierwsze zawody narciarskie odbyły się w Szklarskiej Porębie w lutym 1932 roku i był to konkurs skoków do kombinacji norweskiej. Najlepszy wynik osiągnięto skokiem na odległość 53,5 metra. W późniejszym czasie planowano również budowę stadionu łyżwiarskiego i rozbudowę tras biegowych z myślą o organizacji igrzysk w 1936 roku. największa imprezę sportowa tamtych czasów przeniesiono jednak do Garmisch-Partenkirchen, ale na skoczni w Szklarskiej Porębie odbyły się eliminacje do niemieckiej kadry olimpijskiej.

Pierwszą skocznię wybudowano na Hali Szrenickiej w 1905 roku, ale punkt konstrukcyjny o długości 25 metrów szybko okazał się niewystarczający. Kolejną wybudowano przy wodospadzie Kamieńczyka, ale i ona wkrótce przestała spełniać kryteria(punkt konstrukcyjny wyniósł 32 metry). To między innymi dlatego zdecydowano o budowie skoczni przy Owczych Skałach.

Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu

Pierwsza skocznia narciarska została wybudowana w Karpaczu w 1912 roku. Nosiła nazwę Schneekoppenschanze i była dwukrotnie przebudowywana. Najdłuższy skok oddano na niej na odległość 45,5 metra. Tuż po wojnie, pod wodzą Stanisława Marusarza zaadaptowano nowy obiekt, który przez wiele lat prężnie działał i posiadał własną sekcję narciarską. To tutaj Adam Małysz na mistrzostwach Polski w skokach narciarskich uzyskał rekordową odległość 94,5 metra. Ostatnie zawody drużynowe odbyły się w sezonie 2009/2010.

Jak dojechać do skoczni Orlinek w Karpaczu? Mapka dojazdu

Zobaczcie te skocznie na archiwalnych zdjęciach!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto