MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stara Kopalnia w Wałbrzychu i tajemnice zamkniętej części. Tych zdjęć i takich detali jeszcze nie widzieliście, zobaczcie

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Zamknięta część Starej Kopalni w Wałbrzychu na nowych zdjęciach.Turyści i eksploratorzy są ciekawi, co kryje się za zakazem wstępu
Zamknięta część Starej Kopalni w Wałbrzychu na nowych zdjęciach.Turyści i eksploratorzy są ciekawi, co kryje się za zakazem wstępu Michał Jabłoński
Tych zdjęć z zamkniętej części Starej Kopalni w Wałbrzychu jeszcze nie pokazywaliśmy. To najnowsze ujęcia obiektu, który ma być zabezpieczony i udostępniony turystom, jako tzw. trwała ruina. Właśnie to miejsce budzi teraz emocje i ciekawość zwłaszcza miłośników urbexu, ale także turystów odwiedzających Starą Kopalnię.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu to europejski unikat z niezwykle cenną linią technologiczną

Stara Kopalnia w Wałbrzychu czyli była Kopalnia Thorez została wyremontowana za 150 mln zł. Dzisiaj przyciąga jak magnes turystów i jest miejscem rozrywki, nauki, kultury i spotkań dla wałbrzyszan i gości z całej Polski. Bezcenna jest także jej niewyremontowana część, to miejsce przyciągające jak magnes eksploratorów i miłośników urbexu. Jest to jednak obiekt niebezpieczny, wymagający kolejnych milionów na renowację i zabezpieczenie.

Niewyremontowana część Starej Kopalni, czyli zakład przeróbki mechanicznej węgla, jest tym cenniejszy, że to obiekt z zachowaną linią technologiczną, co jest unikalne w skali europejskie. To właśnie to miejsce ściąga eksploratorów, ale zaglądanie tam może być niebezpieczne.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji - szansa na Renowację Starej Kopalni

Wałbrzych stara się o środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na zabezpieczenie obiektu i projekty z tym związane. Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji miałyby zostać przeznaczone m.in. na prace związane z odnową chodników, podestów, zabezpieczeniem sufitu i innych elementów.

Planowane prace i inwestycje w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Na początku 2024 roku ogłoszono przetarg na:

"Wykonanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego pn.: Adaptacja na cele muzealne zakładu przeróbki mechanicznej węgla w zabytkowym kompleksie dawnej KWK Julia w Wałbrzychu w zakresie budynku Sortowni i wagi kolejowej wraz z łącznikiem".

Poprzedni remont i adaptacja Kopalni Thorez

Na remont i adaptację do stanu obecnego Kopalni Thorez, czyli dzisiejszej Starej Kopalni wydano 150 mln zł, trwała ona cztery lata - od 2010 do 2014 roku.

Zobaczcie zdjęcia z niewyremontowanej części obiektu. I pamiętajcie, że nie wolno tu wchodzić.

Zamknięta część Starej Kopalni w Wałbrzychu na nowych zdjęciach.Turyści i eksploratorzy są ciekawi, co kryje się za zakazem wstępu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu i tajemnice zamkniętej części. T...

Zobacz też

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto