Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Świat sennych marzeń Salvadora Dali. Zobaczcie dzieła artysty

Ewa Chojna
Świat sennych marzeń Salvadora Dali. Zobaczcie dzieła artysty
Świat sennych marzeń Salvadora Dali. Zobaczcie dzieła artysty arch.
Jego surrealistyczne obrazy zna cały świat. Płynące zegary, płonące żyrafy, ludzkie sylwetki z szufladami – to ikony popkultury mocno zakorzenione we współczesności. Wystawy prac słynnego Hiszpana, które od 1 lutego oglądać będzie można w Muzeum Historii i Kultury Görlitz (Kaisertrutz) i Muzeum Miejskim w Zittau to niepowtarzalna okazja na spotkanie z grafikami Salvadora Dali.

Salvador Dalí (1904-1989) wyjątkowo silnie odcisnął swoje piętno na sztuce surrealizmu. Ekscentryczny styl życia artysty i jego artystyczne dokonania przenikały się, czyniąc ze sztuki codzienność, a z codzienności sztukę. Niezliczone reprodukcje niepokojących obrazów, których oryginały wystawiają największe światowe muzea, zadomowiły się jako wszechobecne ikony popkultury, popularyzując zarówno twórcę, jak jego prace malarskie.
Okazuje się jednak, że mimo ogromnej popularności obrazów Salvadora Dalí, znacznie mniej znane, choć nie mniej interesujące i wartościowe, są jego grafiki oraz cykl ilustracji. I to właśnie im poświęcone będą dwie komplementarne wystawy specjalne, które od 1 lutego do 31 marca prezentowane będą w Muzeum Historii i Kultury w görlitzkim Kaisertrutz i Muzeum Miejskim w Zittau.

Dzieła tworzące obie ciekawe ekspozycje pochodzą z prywatnej kolekcji Helmuta Rebmanna, który tę unikalną kolekcję gromadził przez ponad trzy dekady. Ponieważ na potrzeby wystaw zbiór podzielono na grafiki i ilustracje, dlatego dla pełnego oglądu najlepiej odwiedzić oba muzea. W Görlitz zobaczymy bowiem bogaty, liczący łącznie ok. 250 stron, zbiór oryginalnych grafik z lat 1934-1977. Głównym akcentem tej wystawy będzie artystyczny dialog między dziełami Salvadora Dalí a pracami innego hiszpańskiego mistrza - Francisco Goi (1746-1828). Tym zaś, na co uwagę widza w sposób szczególny kierują autorzy wystawy, jest seria grafik Dalego, w której przetworzył cykl grafik Goi zatytułowany „Kaprysy”. Wystawa w Kaisertrutz prezentuje korespondujące ze sobą prace obydwu artystów.

Ekspozycja w Muzeum Miejskim w Zittau to z kolei obszerny cykl ilustracji do Apokalipsy św. Jana i Boskiej komedii Dantego, które wyszły spod ręki Dalego w latach 50. i 60. XX wieku.

Otwarcie wystaw „Salvador Dalí. Graficzne senne światy” nastąpi w piątek, 1 lutego 2019,
godz. 16:00 w ZIttau, Muzeum Historii i Kultury
godz. 19.00 w Görlitz, barbakan Kaisertrutz.
Muzea w Görlitz i Zittau zapraszają bardzo serdecznie na obie wystawy od 1 lutego do 31 marca 2019. Bilety w cenie 8 Euro uprawniają do wstępu na obie wystawy.
Godziny otwarcia:
Muzeum Historii i Kultury Görlitz, Kaisertrutz, Platz des 17. Juni 1, Görlitz od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00
Muzeum Miejskie w Zittau, Klosterstraße 3, Zittau od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świat sennych marzeń Salvadora Dali. Zobaczcie dzieła artysty - Goerlitz Nasze Miasto

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto