Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkodniki roślin doniczkowych. Co zagraża twoim kwiatom i jak zwalczać najbardziej popularne szkodniki? Polecamy skuteczne metody

Katarzyna Józefowicz
Na roślinach doniczkowych często pojawiają się szkodniki. Warto obserwować rośliny i podjąć walkę ze szkodnikami, gdy tylko zauważymy pierwsze znaki ich występowania.
Na roślinach doniczkowych często pojawiają się szkodniki. Warto obserwować rośliny i podjąć walkę ze szkodnikami, gdy tylko zauważymy pierwsze znaki ich występowania. Madisonbuening (pixabay.com)
Kiedy rośliny doniczkowe wyglądają zdrowo i atrakcyjnie, są wspaniałą ozdobą każdego wnętrza, ale gdy coś zaczyna im dolegać, tracą blask i marnieją w oczach. Niekiedy za ich zły stan odpowiadają choroby, ale częściej doskwierają im szkodniki, które w mieszkaniu pojawiają się na różne sposoby. Zwykle przynosimy je razem z nową rośliną lub zainfekowanym podłożem, ale czasem dostają się też do wnętrz przez otwarte okna. Tak czy inaczej, kiedy się pojawią, zwiastują kłopoty, dlatego trzeba jak najszybciej podjąć z nimi walkę.

Spis treści

Mszyce na roślinach doniczkowych

Najpopularniejszym szkodnikiem roślin są wszędobylskie mszyce, które jednak wbrew pozorom są najmniej kłopotliwe ze wszystkich szkodników. Łatwo jest je dostrzec, bo są na tyle duże, że dają się zaobserwować gołym okiem. Mają wrzecionowaty, pękaty kształt i zielony, czarny lub żółty kolor. Zwykle też pojawiają się na różnych częściach rośliny, a nie tylko na spodzie liści.

Jak zwalczać mszyce?

Kiedy już je znajdziemy, szybko możemy się też ich pozbyć, bo są dość wrażliwe na preparaty ochrony roślin, których na rynku nie brakuje. Kiedy więc pojawią się na naszych roślinach, w pierwszej kolejności sięgnijmy po preparaty ekologiczne (np. Emulpar, Compo Bio), a dopiero gdy to nie pomogą, poszukajmy środków chemicznych i to najlepiej takich, które nadają się do podlewania (np. Polysect Długo Działający 005 SL), bo oprysk chemikaliami w mieszkaniu może być niebezpieczny (na czas oprysku roślinę należy wynieść na zewnątrz). Trzeba też pamiętać, że preparaty do oprysku nie sprawdzą się u gatunków o „włochatych” liściach, które nie lubią spryskiwania czymkolwiek.

W zwalczaniu mszyc pomocny będzie także oprysk z wywaru z czosnku, a także preparat na bazie rozcieńczonej sody.

Wełnowce – szkodniki roślin domowych

Bardziej uciążliwą wersją mszyc są wełnowce, które wprawdzie też łatwo jest dostrzec i rozpoznać, bo mają charakterystyczny wygląd (są pokryte woskowatą, białą, wełnistą wydzieliną), ale znacznie trudniej z nimi walczyć. Wełnowce, dzięki woskowatej otoczce, są dość odporne na środki ochrony roślin, a do tego lubią żerować pobliżu nerwów liściowych, co jest dodatkowym problemem w ich zwalczaniu. Bardzo szybko się też rozmnażają, w krótkim czasie zajmując niemal całą roślinę i zakażając sąsiednie.

Zobacz, jak wyglądają popularne szkodniki roślin doniczkowych

Jak zwalczać wełnowce?

Kiedy szkodników jest mało, zaatakowaną roślinę należy odizolować od pozostałych i starannie oczyścić z owadów, skupiając się na nerwach liściowych. Można to zrobić np. za pomocą patyczka do uszu zamoczonego w wodzie z szarym mydłem lub płynem do naczyń. Jeśli jednak zabieg nie pomoże, trzeba sięgnąć po środki ochrony roślin, polecane do zwalczania wełnowców i nadające się do podlewania jak np. Polysect Długo Działający 005 SL.

Zwalczanie tarczników i miseczników

Preparat może też okazać się przydatny w walce z kolejnym, jeszcze bardziej uciążliwym szkodnikiem czyli tarcznikiem i podobnym do niego misecznikiem. Te sprytne owady nie tylko, tak jak wełnowce, żerują w pobliżu nerwów liściowych, ale są też mniejsze i lepiej chronione zewnętrznym, sztywnym „pancerzykiem”.
Zwalczanie tych pluskwiaków najlepiej rozpocząć od ręcznego usuwania ich patyczkiem lub wykałaczką, ale jeśli to nie pomoże, sięgnąć po polecane preparaty ochrony roślin lub pałeczki owadobójcze na trudne insekty (np. Substral - Tarcznik Ultra).

Warto też wiedzieć, że w identyfikacji mszyc, wełnowców i tarczników, może nam pomóc wydzielana przez nie lepka spadź, którą łatwo zaobserwować na liściach i doniczkach, a nawet na podłodze.

Uwaga na przędziorki!

Jednak chyba najgorszym przeciwnikiem spośród wszystkich szkodników jest przędziorek. Ten mały pajęczak początkowo rozwija się na dolnej stronie liści, wiec ciężko jest w porę go dostrzec. Gdy już się rozprzestrzeni, też nie od razu można go zauważyć, gdyż jest bardzo mały. Można natomiast nabrać podejrzeń, gdy w kątach liści pojawi się gęsta pajęczynka. Wtedy przy pomocy szkła powiększającego z pewnością odnajdziemy na niej mnóstwo małych pajęczaków. Te szkodniki dość szybko mogą zniszczyć całą roślinę, wysysając z niej soki, ale są też trudne do zwalczenia, bo nie wszystkie ich stadia rozwojowe są tak samo wrażliwe na środki ochrony roślin, dlatego trzeba poszukać odpowiedniego preparatu i jak najszybciej go zastosować.

Jakie rośliny najczęściej atakują szkodniki?

A co atakują szkodniki? Mszyce i przędziorki mogą pojawić się na niemal każdym gatunku rośliny, natomiast pozostałe gustują głównie w cytrusach, storczykach - falenopsisach, laurach, fikusach, krotonach, hojach, filodendronach, dracenach i paprociach.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkodniki roślin doniczkowych. Co zagraża twoim kwiatom i jak zwalczać najbardziej popularne szkodniki? Polecamy skuteczne metody - RegioDom.pl

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto