Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te materiały budowlane możesz wykorzystać ponownie. Sprawdź, jak zagospodarować odpady po remoncie w duchu zero waste

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Materiały budowlane czy rozbiórkowe nie muszą trafić na śmietnik. Wielu z nich można dać drugie życie.
Materiały budowlane czy rozbiórkowe nie muszą trafić na śmietnik. Wielu z nich można dać drugie życie. Andrzej Wisniewski / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Po remoncie czy budowie nieraz zostają nam resztki materiałów budowlanych, gruz i rozmaite odpady. Zamiast je wyrzucać, warto podejść do nich w duchu zero waste i część wykorzystać ponownie. Podpowiadamy, co można zrobić np. z cegłami, drewnem rozbiórkowym czy płytkami ceramicznymi.

Spis treści

Resztki materiałów budowlanych nie muszą trafić na śmietnik

Odpady budowlane czy poremontowe mogą nam służyć jeszcze przez długie lata, jeśli znajdziemy dla nich nowe zastosowanie. Jednak chcąc ponownie wykorzystać cegły, panele podłogowe czy kafelki, najpierw należy sprawdzić, w jakim są stanie. Będzie to istotne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wykorzystać używane materiały w celach budowlanych. W ten sposób np. cegły i pustaki pozostałe po rozbiórce mogą posłużyć do budowy domu czy garażu. Najlepiej będzie, jeśli ich przydatność oceni fachowiec.

Szczególnie uważnie trzeba zbadać drewno. Szukajmy nie tylko mechanicznych uszkodzeń, ale też licznych małych otworków świadczących o tym, że materiał zaatakowały szkodniki (takie drewno warto potraktować środkiem owadobójczym). Zwracajmy też uwagę na pleśń i zgniliznę czy ślady próchnienia. Jeśli drewno ma te wady, niestety już nam się nie przyda. Upewnijmy się także, że usunęliśmy z desek gwoździe.

– Wystarczy użyć łomo-wyciągacza płaskiego do gwoździ lub młotka ciesielskiego z zębem. Jedno i drugie narzędzie sprawdzi się w tym celu doskonale – podpowiada Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego JUCO.

Na zdjęciu powyżej: studnia chłonna wykonana z użyciem gruzu

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Masz gruz? Użyjesz go do utwardzenia terenu pod taras i w ogrodzie

Gruzu po rozbiórce czy remoncie najczęściej po prostu się pozbywamy. Tymczasem to cenny surowiec, który można wykorzystać ponownie, m.in. na posesji i w ogrodzie. Gruz może posłużyć m.in. do:

 • wykonania utwardzonych ogrodowych ścieżek (gruz umieszcza się ok. 30 cm pod ziemią i przysypuje wybraną nawierzchnią),
 • utwardzenia podjazdu do garażu czy innego fragmentu działki (np. pod grill),
 • utwardzenia terenu pod taras (gruz zmieszany z piaskiem układa się na folii i zalewa cienko betonem),
 • usypania pagórków czy skarp (następnie przykrytych ziemią),
 • stworzenia skalniaka o nietypowym wyglądzie,
 • jako materiał przy budowie oczka wodnego z kaskadą,
 • wykonania drenażu na podmokłym terenie (budowa studni chłonnej, czyli dołu sięgającego do warstwy przepuszczalnej, wypełnionego gruzem).

Gruz można również oddać lub sprzedać – oferty zakupu da się z łatwością znaleźć w internecie. Gruzu nieraz poszukują osoby prywatne, właśnie do ogrodu czy pod taras. Ten materiał rozbiórkowy jest też jednak wykorzystywany przez firmy – służy m.in. do tworzenia nasypów kolejowych, utwardzania gruntu pod budowę dróg czy wzmacniania fundamentów rozmaitych obiektów.

Osobną kwestię stanowi gruz z płyt gipsowo-kartonowych. Materiał ten najlepiej oddać do utylizacji, ponieważ może zostać poddany recyklingowi – powstaną z niego nowe płyty g-k. Taki gruz można samodzielnie oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, jednak najpierw warto upewnić się, czy nasz lokalny PSZOK go przyjmie. Najprostsze rozwiązanie to z kolei zatrudnienie firmy zajmującej się wywozem odpadów po remoncie czy rozbiórce.

Cegły i pustaki też mogą zyskać drugie życie

Cegła to materiał długowieczny, który po rozbiórce zwykle może zostać z powodzeniem wykorzystany ponownie. Jeśli cegły są w dobrym stanie, to po oczyszczeniu z zaprawy można po prostu użyć ich ponownie do budowy. To samo dotyczy pustaków. Warto o tym pamiętać szczególnie w czasach stale drożejących materiałów budowlanych. Cegła z odzysku może posłużyć nie tylko do wznoszenia ścian, ale też np. do wykonania ciekawej elewacji czy dekoracyjnych detali. Z kolei cegły uszkodzone mogą zostać poddane recyklingowi i posłużyć do produkcji nowych cegieł.

Na zdjęciu powyżej: mała architektura ogrodowa z cegły

Cegłę można też jednak wykorzystać na inne sposoby. Można z nich np. zbudować w ogrodzie murki i inne elementy małej architektury. Z kolei cegły wetknięte w ziemię mogą utworzyć ciekawe, ząbkowane obramowanie rabat czy ogrodowych ścieżek. Z tego materiału da się również wykonać ciekawe posadzki, np. w kąciku do grillowania. Można zresztą pójść o krok dalej i również sam grill wykonać z cegły rozbiórkowej.

Zostały ci płytki ceramiczne? Można ich użyć np. na działce

Po remoncie łazienki czy kuchni nieraz zostają nam niewykorzystane płytki. Co więcej, również stare kafelki często są w całkiem dobrym stanie i nadają się do powtórnego wykorzystania. Co w takiej sytuacji zrobić? Płytki mogą zyskać drugie życie jako wyposażenie altanki na działce lub domku letniskowego. Jeśli sami nie mamy na nie zapotrzebowania, warto popytać wśród znajomych działkowiczów – może uda się sprawić komuś prezent?

Na tym jednak nie koniec, bo płytki ceramiczne można też wykorzystać bardziej kreatywnie. Oczyszczona i podklejona kawałkiem wykładziny płytka świetnie sprawdzi się np. jako:

 • podstawka pod kubki z gorącymi napojami czy garnek,
 • dekoracyjna podstawka pod doniczki, kubek ze szczoteczkami w łazience itp.,
 • ociekacz do umytych naczyń,
 • ozdoba (wystarczy np. po oczyszczeniu i osuszeniu pomalować płytkę flamastrami lub odpowiednimi do ceramiki farbami).

Również potłuczone płytki jeszcze się przydadzą. Kawałki ceramiki mogą bowiem posłużyć do stworzenia mozaiki, np. na murowanym grillu w ogrodzie lub wokół oczka wodnego.

Drewno rozbiórkowe i panele mogą niemal wszystko

Drewno to bardzo wszechstronny materiał i nawet jako odpad po rozbiórce czy remoncie może mieć jeszcze wiele zastosowań. Jeśli deski czy panele podłogowe z odzysku są w dobrym stanie, nic nie stoi na przeszkodzie, by po prostu użyć ich ponownie. W ten sposób stare deski mogą posłużyć np. do budowy szopy, garażu czy małej architektury ogrodowej.

Na zdjęciu powyżej: salon wykończony drewnem rozbiórkowym

To jednak tylko początek listy potencjalnych zastosowań drewna rozbiórkowego, można z niego bowiem wykonać także m.in.:

 • meble (łatwe do wykonania są zwłaszcza półki czy ławki),
 • listwy przypodłogowe,
 • panele lamelowe,
 • podłogi,
 • balustrady schodów,
 • ramy luster lub obrazów,
 • okładziny drewniane (np. boazerię).

Jak widać, dla miłośników DIY stare drewno to wymarzony materiał – tym bardziej, że ma ono niepowtarzalny wygląd, dodający wnętrzom charakteru.

A co zrobić z drewnem uszkodzonym czy ścinkami drewnianymi, których nie możemy już wykorzystać ponownie? Jedno jest pewne – drewna rozbiórkowego nie wolno wykorzystywać jako opału. Jest to zabronione prawem, a w dodatku niezdrowe, gdyż takie drewno często jest impregnowane lub lakierowane, co oznacza, że przy jego spalaniu uwalniają się szkodliwe opary. Takie materiały budowlane czy rozbiórkowe należy prawidłowo zutylizować wraz z innymi niewykorzystanymi odpadami budowlanymi.

Jednak wyrzucasz resztki? Sprawdź, czy nie łamiesz prawa

Jeśli nie chcemy lub nie możemy wykorzystywać ponownie materiałów budowlanych po remoncie czy rozbiórce, należy pamiętać o tym, by pozbyć się ich zgodnie z prawem. Przede wszystkim odpadów budowlanych nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika – ich utylizacją zajmują się specjalne firmy. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule o tym, jak pozbyć się odpadów po remoncie. Za niepoprawne pozbywanie się odpadów grożą kary finansowe, które w zależności od tego, jakie przepisy zostały złamane, może sięgać od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te materiały budowlane możesz wykorzystać ponownie. Sprawdź, jak zagospodarować odpady po remoncie w duchu zero waste - RegioDom.pl

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto