Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko w Parku Miniatur w Kowarach w godzinę zwiedzisz Śnieżkę, dolnośląskie zamki i pałace

Alina Gierak
Alina Gierak
Znane budowle dolnośląskie oraz z pogranicza polsko-czesko-niemieckiego są bardzo wiernie odtworzone w skali 1:25
Znane budowle dolnośląskie oraz z pogranicza polsko-czesko-niemieckiego są bardzo wiernie odtworzone w skali 1:25 Piotr Krzyżanowski/PolskaPress
Wizyta w Parku Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach to obowiązkowy punkt wycieczek dla osób, które spędzają wakacje na Dolnym Śląsku. Tylko tutaj, bez tracenia pieniędzy na benzynę oraz czasu na dojazdy, odwiedzą karkonoskie schroniska, zamki i pałace w Kotlinie Jeleniogórskiej, zaporę w Pilchowicach i inne atrakcyjne turystyczne miejsca. Gdy 20 lat temu Marian Piasecki zaczął w Kowarach tworzyć park miniatur, inni pukali się w czoło. Dzisiaj to jedna z najpopularniejszych atrakcji Dolnego Śląska.

Spis treści

Park Miniatur Dolnego Śląska - tak się dzieje, gdy specjalista od atomów idzie na emeryturę

Marian Piasecki, który 20 lat temu w Kowarach otworzył Park Miniatur Dolnego Śląska, z zawodu jest specjalistą od systemów reaktorów atomowych. Pracował przez długie lata w Niemczech. Gdy Niemcy przestali budować reaktory atomowe, powrócił do Polski i stanął przed wyborem, co robić dalej? Wymyślił sobie stworzenie parku miniatur, na wzór takich, jakie oglądał, podczas podróży po Europie. Ojciec pana Mariana był architektem i to on zaszczepił w nim zamiłowanie do sztuki oraz nauczył wiedzieć piękno w architekturze.

Pan Marian planował wybudowanie parku miniatur w Karpaczu, lecz ówczesny samorząd nie zgodził się na to. Potraktował pomysłodawcę, jak „niepoprawnego marzyciela”.

Nieodłącznym towarzyszem Mariana Piaseckiego, twórcy Park Miniatur w Kowarach, był jamnik Lumpi. Pies jest maskotką Parku
Nieodłącznym towarzyszem Mariana Piaseckiego, twórcy Park Miniatur w Kowarach, był jamnik Lumpi. Pies jest maskotką Parku Piotr Krzyżanowski/PolskaPress

Kowary przyjęły go z otwartymi rękami. Do zagospodarowania były hale po kowarskiej Fabryce Dywanów. Pan Marian zdecydował się na nie i zaczął tworzyć miniatury.

Chciałem połączyć moje interesowania architekturą z komercją - tłumaczył pan Marian

Na początku były to zamki, kościoły, ratusze i inne budowle z Dolnego Śląska. Potem zacząłem dodawać inne budowle. Wykonanie jednego modelu to żmudna praca, bo umieszczony jest w nim każdy detal architektoniczny — opowiada pan Marian.

I tak krok po kroku realizował swoje marzenie. Park z roku na roku się rozrastał, przybywało modeli i gości. Co roku kolekcja się powiększa. Niedawno powstała miniatura pałacu we Frydlandzie.

Jako lokalny patriota, uważający za swój teren wszystko, co widać ze Śnieżki, konstruuje modele z polsko-czeskiego-niemieckiego pogranicze na swoim kawałku ziemi w Kowarach.

Wykonanie jednego modelu jest pracochłonne. W Parku jest ponad 60 miniatur
Wykonanie jednego modelu jest pracochłonne. W Parku jest ponad 60 miniatur Piotr Krzyżanowski/PolskaPress

Ci, którzy go lepiej znają, podkreślają, że to miły człowiek, z kapitalnym poczuciem humoru, drygiem do snucia opowiadań, bardzo rodzinny, nieco rubaszny, z którym nie sposób się nudzić.

Znakiem rozpoznawczym Parku jest jamnik, który jest nawet w logo. To Lumpi, pies państwa Piaseckich, który towarzyszył im przez wiele lat. I choć fizycznie już go nie ma, to jego obecność w Parku, wciąż jest żywa.

Park Miniatur hitem turystycznym Dolnego Śląska

Po 20 latach pan Marian może z dumą mówić, że stworzył hit turystyczny. Park świetnie wpisuje się w potrzeby różnych grup zwiedzających. Podoba się tym, którzy nie lubią długo chodzić, bo mają tu wszystko jak na tacy. Zadowoleni są także seniorzy i rodzice z małym dziećmi, bo poznają najważniejsze zabytki regionu bez konieczności żmudnych dojazdów. Koneserzy historii i sztuki z zainteresowaniem porównają modele z oryginałami. Odwiedzający pierwszy raz Dolny Śląsk, mogą dokonać bardzo świadomego wyboru, czy warto gdzieś jechać, by zobaczyć oryginał miniatury, którą oglądali w Parku.

Park posiada własną pracownię zatrudniającą absolwentów szkoły rzemiosł artystycznych w Cieplicach (dzisiaj dzielnica Jeleniej Góry).Modele wykonywane
Park posiada własną pracownię zatrudniającą absolwentów szkoły rzemiosł artystycznych w Cieplicach (dzisiaj dzielnica Jeleniej Góry).
Modele wykonywane są ze styroduru. Pokazywany jest każdy szczegół, tak drzwi, jak i okien czy dachów, murów i rzeźb. Piotr Krzyżanowski/PolskaPress

O Parku Miniatur Dolnego Śląska jest głośno w Polsce i za granicą, a liczba odwiedzających w skali roku przekraczała grubo ponad 300 000 osób.

Jak dojechać do Parku i jakie są ceny biletów

Park czynny jest codziennie od godziny 9.00 do 18.00

Bilety wstępu kosztują:

  • osoby dorosłe: 45,00 zł
  • seniorzy, studenci i niepełnosprawni: 41,00 zł
  • młodzież od lat 15-18: 39,00 zł
  • dzieci do lat 14: 36,00 zł
  • Parking, toalety, przewodnik oraz fotografowanie są nieodpłatne.
  • Osoby poniżej jednego metra wzrostu wstęp wolny
  • Można zwiedzać z psami na smyczy

Sprawdź jak dojechać do Parku

O innej atrakcji Kowar czytaj więcej tutaj

Zamki, kościoły, schroniska i inne budowle w skali 1:25

W Parku można oglądać najważniejsze i najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska. Modele zamków, pałaców, kościołów i ratuszy zostały wykonane w skali 1:25. Niektóre wykonane są w skali 1:50. Do budowy wykorzystano materiały odporne na warunki atmosferyczne z zastosowaniem najnowszych procesów technologicznych wykorzystywanych w technikach modelarskich. Wszystkie miniatury są doskonale wplecione w park pełen zieleni, kwiatów i kompozycji kamiennych.

Miniatur jest ponad 60. Są wierną kopią prawdziwych obiektów ze wszystkimi szczegółami i detalami. W Parku można zobaczyć także obiekty z lat ich świetności, które obecnie popadły w ruinę, bądź są niedostępne do zwiedzania. Część ekspozycji jest umieszczona pod dachem.

Czytaj także

Obejrzyj także

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Tylko w Parku Miniatur w Kowarach w godzinę zwiedzisz Śnieżkę, dolnośląskie zamki i pałace - Gazeta Wrocławska

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto