Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ucieczka z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Co za nią groziło?

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
History Hiking cz. 4. Ucieczka z Gross-Rosen. Co za nią groziło?

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
History Hiking cz. 4. Ucieczka z Gross-Rosen. Co za nią groziło? Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Screen History Hiking
Ucieczki z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, znanego jako "Kamienne Piekło", były rzadkością. Czy zastanawialiście się, jak wysoka musiała być cena ucieczki z obozu śmierci? Nawet jeśli więźniowi się to udało, bardzo często... dobrowolnie wracał do obozu wiedząc, że czeka tam na niego śmierć. Odpowiem Wam opierając się na tym, co relacjonował Mieczysław Mołdawa - były więzień obozów koncentracyjnych Gross-Rosen, Dachau, Mauthausen i Sachsenhausen.

Panorama Kłodzka - Klodzko.naszemiasto.pl na Facebooku. Dołącz do nas!

Spis treści

Psy, myślicie, że będziecie żyć wiecznie...?

Dzisiaj opowieść o obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. Oczywiście nie o całym, jego infrastrukturze i jego historii, bo to bardzo szeroki temat. Opowiem o tym, co sam usłyszałem od Mieczysława Mołdawy, więźnia, który był od początku istnienia tego obozu aż do jego zamknięcia w lutym 1945, kiedy nastąpiła jego ewakuacja przed zbliżającą się Armią Czerwoną.

Mieczysław Mołdawa był w komandzie geodetów w czasie II Wojny Światowej, będąc więźniem obozu Gross-Rosen. Miał możliwość przemieszczania się po całym obozie i obserwowania wielu wydarzeń. Był świadkiem sytuacji, których nikt wcześniej nie opisywał albo ich nie znał. Najbardziej chciałem się skupić na czymś, co w obozie koncentracyjnym było nie lada sztuką. Nie tylko w Gross-Rosen, ale w każdym obozie koncentracyjnym, które Niemcy założyli w czasie wojny na okupowanych terenach Polski.

Z Gross-Rosen praktycznie ucieczka była niemożliwa. Dziś opowiem o takich próbach ucieczki, które z góry zakładano, jako niemożliwe. Jednak przy wielkim szczęściu i szczegółowym planowaniu czasem udawało się.

Obóz koncentracyjny Gross-Rosen znajdował się na terenie Dolnego Śląska, czyli ziemiach, które przynajmniej od trzech wieków należały do Niemiec a wcześniej do Prus. Cień Fryderyka Wielkiego unosił się jak mgła na obozem Gross-Rosen. Esesmani byli zafascynowani tą postacią. W ramach tej fascynacji odnosili się do więźniów tak jak czasami Fryderyk Wielki odnosił się do swoich żołnierzy. Ulubionym określeniem esesmanów do więźniów było "Psy, myślicie, że będziecie żyć wiecznie...?"...

Ucieczka z Gross-Rosen. Co za nią groziło?

Jak dojechać do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy?

O autorze

Łukasz Kazek urodzony w Wałbrzychu to pasjonat i popularyzator historii, szczególnie Dolnego Śląska, autor książek o tematyce historycznej, współautor programów telewizyjnych, youtuber, przewodnik, dziennikarz śledczy i samorządowiec.

Łukasz Kazek z dźwiękowcem Krzysztofem Bąkiem

History Hiking cz. 4. Ucieczka z Gross-Rosen. Co za nią groziło?
History Hiking cz. 4. Ucieczka z Gross-Rosen. Co za nią groziło?

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEFB/Łukasz Kazek

Łukasz Kazek od lat odszukuje depozyty ukryte przez dawnych mieszkańców Gór Sowich i odszukuje ich właścicieli. Jego historię przedstawia wyprodukowany w 2014 film dokumentalny Depozytariusz w reżyserii Mateusza Kudły, który był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych oraz nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Southampton. Z kolei nagrodzony Złotym Delfinem na Cannes Corporate Media and TV Awards oraz Złotą Plakietką na Chicago Television Awards film Ludzie z klisz (reż. Mateusz Kudła, 2017) przedstawia historię 120 zapomnianych rolek filmu fotograficznego. Łukasz Kazek opublikował fotografie autorstwa, jak się później okazało, Filipa Rozbickiego, żeby poznać historie uwiecznionych na nich ludzi. Na podstawie tej historii Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu wystawił sztukę Polska 120.

History Hiking cz. 4. Ucieczka z Gross-Rosen. Co za nią groziło?

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ucieczka z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Co za nią groziło?

Kanał History Hiking na YouTube

W maju 2020 roku wspólnie z Mateuszem Kudłą utworzył kanał YouTube pt. History Hiking, na którym co tydzień prezentuje materiały o tematyce historycznej oraz urban exploration. Kanał w ciągu 16 miesięcy istnienia zdobył 248 tys. subskrybentów osiągając setki tysięcy wyświetleń każdego odcinka.

- History Hiking otworzyłem razem z moim przyjacielem. Mateusz Kudła jest reporterem telewizyjnym i autorem filmów dokumentalnych. Jest reżyserem i współproducentem filmu z udziałem Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza Polański, Horowitz. Chłopcy z getta (prod. KRK FILM) - pisze Łukasz Kazek.

Co zobaczycie na kanale History Hiking?

Poprzednie odcinki, które opublikowaliśmy

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW >>> TUTAJ <<< LUB NA KOLEJNYCH STRONACH GALERII >>>

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto