Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krainie Wygasłych Wulkanów jest wszystko: trasy spacerowe, rowerowe, wieża widokowa i cudne krajobrazy

Alina Gierak
Alina Gierak
Na wieżę widokową Zawodna w Krainie Wygasłych Wulkanów najlepiej przyjść przed wschodem lub zachodem słońca.
Na wieżę widokową Zawodna w Krainie Wygasłych Wulkanów najlepiej przyjść przed wschodem lub zachodem słońca. Villa Greta
Takich miejsc zapewne szukacie. Bez tłumów, z piękną przyrodą, trasami do pojeżdżenia na rowerze czy wózkiem z dzieckiem, ścieżkami do spacerów i wieżami widokowymi. Idealne na majówkę lub nawet jednodniową wyprawę. Punktem wypadowym na wycieczkę może być wieś Gozdno w Krainie Wygasłych Wulkanów na Pogórzu i w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku. Stąd jest rzut beretem do wieży widokowej na Zawodnej. Ujrzycie najpiękniejszy widok na stożki wulkaniczne oraz Karkonosze i Góry Izerskie.

Spis treści

Co widać z wieży widokowej na wzgórzu Zawodna w Gozdnie?

Wieże widokowe w Krainie Wygasłych Wulkanów to hit Dolnego Śląska. Przybywa ich z każdym rokiem, a widoki, jakie się z nich roztaczają, zapierają dech w piersiach. Do najpiękniejszych zalicza się ten ze wzgórza Zawodna (444 m n.p. m.) we wsi Gozdno.

Z drewnianej wieży widokowej podziwiać można:

 • Karkonosze
 • Rudawy Janowickie
 • Góry Kaczawskie
 • Wygasły wulkan Wilkołak
 • Wzgórze Grodziec
 • Ostrzycę
 • Okole
 • Legnickie Pole
 • Muchowskie Wzgórze
 • Czartowską Skałę
 • Dłużek
 • Kamieniołom bazaltu

Wieża na Zawodnej

Wejście na szczyt, na którym stoi wieża widokowa, nie stanowi dużego wyzwania. Łatwo dojdziecie tu nawet z małymi dziećmi.
Wzgórze Zawodna znajduje się w środkowej części Pogórza Kaczawskiego. Jest zbudowane z permskich skał wulkanicznych. Jeszcze kilka lat temu nic tu nie przyciągało turystów. Sytuacja się zmieniła, gdy w 2018 r. postawiono drewnianą wieżę widokową o wysokości 20 m, z platformą widokową na wysokości 16 metrów.

Przy dobrej widoczności panorama, jaka się stąd roztacza, obejmuje Góry Kaczawskie, masyw Karkonoszy ze Śnieżką, Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie.

Wieś Gozdno w Krainie Wygasłych Wulkanów

Gozdno to najmniejsza wieś w gminie Świerzawa. Po raz pierwszy jej nazwa Hermswald pojawiła się w 1669 roku. Mogła powstać po wojnie trzydziestoletniej jako miejsce ucieczki ludności kryjącej się przed wojną. W XVIII wieku była własnością rodziny Zedlitzów z Nowego Kościoła, zamieszkiwało ją wtedy ok. 70 rodzin. Ludność pracowała głównie w pobliskich kopalniach. W połowie XIX wieku działał tu folwark. Po 1945 r. wieś nazwano Wilhelmów lub Leśna, a obecna nazwa – Gozdno – obowiązuje od 1947 r.

Na południowym skraju Gozdna, u stóp wzgórza Zawodna, stoi częściowo zrekonstruowany pomnik mieszkańców wsi, którzy polegli podczas I Wojny Światowej. Wojna ta pochłonęła bardzo wiele ofiar spośród okolicznej ludności – głównie młodych mężczyzn powołanych do wojska. Po 1945 roku pomnik został przewrócony i zapomniany. W 2015 roku, dzięki wysiłkom mieszkańców, udało się przywrócić pomnik na oryginalne miejsce. Otoczenie zostało odpowiednio oczyszczone, oznakowane i otoczone płotkiem.

Trasy rowerowe Gozdno 1 i Gozdno 2

W lasach na zboczach Zawodnej powstały jednokierunkowe ścieżki rowerowe – single tracki: Gozdno 1 i Gozdno 2. Jest to doskonały punkt dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z górską jazdą rowerową. Trasy są stosunkowo łatwe, ciągną się wśród lasów i dadzą rowerzystom wiele radości.

Łącznie w Krainie Wygasłych Wulkanów powstało 13 kilometrów oznaczonych szlaków rowerowych w pobliżu Gozdna oraz ponad 30 kilometrów utwardzonych tras rowerowych w gminie Świerzawa. Jest więc gdzie się wyszaleć na rowerze.
Listę szlaków rowerowych w gminie Świerzawa znajdziecie tutaj

Jak dojechać na parking pod wieżą widokową w Gozdnie?

Pod wieżą widokową w Gozdnie nie ma typowego wyznaczonego parkingu. Jest natomiast plac przy lesie, na którym można zostawić samochód. Z tego miejsca do wieży jest około 800 metrów piechotą. Samochód można także zostawić na parkingu przy placu zabaw we wsi. Jest tam zadaszona wiata i można sobie pod nią coś zjeść.

Zobacz dojazd tutaj

Inne wieże i punkty widokowe w Krainie Wygasłych Wulkanów

 • Wieża widokowa na Okole (714 m n.p.m.)
 • Wieża widokowa na Dłużku
 • Wieża widokowa na Bazaltowej Górze
 • Punkt widokowy na Ostrzycy
 • Punkt widokowy na Czartowskiej Skale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto