Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Sosnówce, wsi koło Karpacza mają patent na miłość. Przy kaplicy św. Anny bije Dobre źródło. Kobiety wierzą, że ma cudowne właściwości

Alina Gierak
Alina Gierak
Ze wzgórza Grabowiec w Sosnówce roztacza się piękny widok. Czym jeszcze przyciąga dolnośląska wieś? Kliknicje w galerię, by się dowiedzieć
Ze wzgórza Grabowiec w Sosnówce roztacza się piękny widok. Czym jeszcze przyciąga dolnośląska wieś? Kliknicje w galerię, by się dowiedzieć FB Wojciech Balik
Okrążyć siedem razy kaplicę św. Anny z wodą w ustach i nie uronić ani kropli, wcale nie jest takie łatwe. To nie zraża jednak pań, które przyjeżdżają do Sosnówki i wędrują na wzgórze Grabowiec. Na zboczu Grabowca płynie Dobre Źródło. Ma ponoć cudowną moc. Nie zdziwcie się, jeśli przed Walentynkami spotkacie w Sosnówce na trasie do Dobrego źródła mnóstwo kobiet.

Spis treści

Moc Dobrego Źródła ważna dla kobiet

O źródle w Sosnówce i jego mocy opowiada wiele legend. Jedna mówi o pewnym rycerzu, który dotarł tu podczas polowania, tropiąc rannego jelenia. Gonił zwierzę aż do wzgórza Grabowiec. Zobaczył, jak ledwo trzymający się na nogach jeleń, wychodzi z wody na brzeg źródła i jest jak nowo narodzony. Zrozumiał, że woda ma cudowną moc.

Inne podania mówią o sabatach czarownic. Miały się spotykać na tzw. Patelni koło źródła. Jest to pięknie rzeźbiona skała, zwieńczona płaskim wierzchołkiem.

Do dzisiaj wzgórze Grabowiec uważane jest za miejsce mocy, w którym można nabrać energii i sił. Komu uda się okrążyć źródło i nie uronić ani kropli wody, znajdzie ukochanego i miłość na wieki.

Źródło w Sosnówce doceniali także Schaffgotsche. Ponoć w XIX wieku każdego dnia posłaniec dowoził wodę ze źródła wprost do pałacu hrabiów w Bad Warmbrunn (dzisiejszych Cieplicach).

Kaplica św. Anny na wzgórzu Grabowiec w Sosnówce

Do kaplicy św. Anny wędrują tu turyści, młode pary, pielgrzymi. Stoi na wzgórzu Grabowiec. Została zbudowana w miejscu Dobrego Źródła. Pierwsza, jeszcze drewniana, kaplica stanęła w tym miejscu już w XIII wieku z inicjatywy księcia Bolka II. Gdy uległa zniszczenie, hrabia Hans Anton von Schaffgotsch ufundował w 1718 roku kolejną budowlę. Głównym projektantem i budowniczym był Casper Anton Joseph Jentsch.

We wnętrzu świątyni znajduje się główny ołtarz z obrazem świętej Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem. Jest także figura Świętego Wawrzyńca, przeniesiona tutaj z kaplicy na Śnieżce w 1812 roku.

Dobre Źródło przy kaplicy św. Anny w Sosnówce

Dobre Źródło (zwane też Źródłem Miłości lub Świętym Źródłem) było czczone od wieków. Według legend, woda z niego ma niezwykłą moc uzdrawiającą. Przede wszystkim zapewnia szczęście w miłości. .

Może na to liczyć ten, kto nabierze w usta wody ze źródełka i siedem razy, okrąży kapliczkę, nie połykając ani kropli. Nie jest to wcale takie łatwe… - opisują przewodniki

Mimo to chętnych jest wielu, zwłaszcza w Walentynki (14 lutego) oraz 26 lipca w imieniny Anny. Można wtedy spotkać panie (bo to głównie one wierzą z moc Dobrego Źródła), które biegają dookoła kaplicy z zaciśniętymi ustami. Dla niewtajemniczonych jest to dość dziwny widok.

Jak dojechać do Sosnówki, zobaczcie tutaj

Inne atrakcje w Sosnówce

Sosnówka leży na pograniczu Pogórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej, na wysokości około 370–720 m n.p.m. Jej granice wyznaczają trzy granitowe szczyty: Kazalnica (630 m n.p.m.), Skiba (749 m n.p.m.) i najwyższy szczyt, Grabowiec (784 m n.p.m.).

Sosnówka początkowo była kolonią tkaczy. Wyrabiano tu adamaszek. W XIX wieku stała się wsią letniskowa po wybudowaniu krętej drogi, prowadzącej z Jeleniej Góry. Wzdłuż tej trasy pobudowano wille wczasowe. Kilkanaście z nich dotrwało do dzisiaj. Chętnych do wypoczynku w Sosnówce było tak wielu, że czasami brakowało miejsc noclegowych. Tak było do lat 90. minionego wieku. Potem ośrodki zaczęto likwidować. Dzisiaj Sosnówka nie jest aż tak popularna, ale nadal ma wiele atrakcji, które powinnyście docenić.

 • Położenie. Ta karkonoska wieś letniskowa blisko sąsiaduje z Karpaczem, a odległość od Jeleniej Góry – Cieplic to zaledwie 7 km.
 • Można tu poczuć górski klimat, bez gwaru i tłumów deptaków
 • Dojeżdżają tu autobusy MZK Jelenia Góra - linia nr 19. Komunikacja powiatowa linie nr 104,105, 106.
 • Zbiornik Sosnówka. To rezerwuar wody pitnej dla Jeleniej Góry i zbiornik retencyjny. Wprawdzie nie wolno tu się kąpać ani pływać łódkami, to można stąd podziwiać panoramę Karkonoszy
 • Lake Hill Resort. Nad zalewem Sosnówka powstał luksusowy ośrodek. Jest restauracja oraz jacuzzi z widokiem na Śnieżkę
 • Ścieżka spacerowa wokół zalewu Sosnówka
 • Domy tyrolskie z XVIII wieku
 • Lasy do romantycznych spacerów
 • Ruiny Zamku Henryka. Dojdziecie tu z Sosnówki żółtym szlakiem. Z zamku można podziwić okolicę.
 • Trasy rowerowe. Jest ich kilka o różnym stopniu trudności.
od 16 lat

Jak dojść do kaplicy św. Anny w Sosnówce?

Do kaplicy św. Anny wiedzie kilka szlaków.

 • Polecamy żółty w Sosnówce. Jest bardzo łatwy. Początek ma z ulicy Liczyrzepy (okolice Chaty Sosnówka). Początkowo prowadzi łagodnie leśną drogą, końcówka szlaku jest bardziej stroma. Czas dojścia to około 50 minut.
 • Szlakiem czerwonym dojdziecie szybciej, ale cały czas będzie pod górę. Początek z drogi jest między Sosnówką a Miłkowem (okolice Karczmy Polskiej). Końcówka trasy wiedzie szlakiem niebieskim i jest już łagodniejsza. Po drodze zatrzymajcie się na ładnym punkcie widokowym na Kotlinę Jeleniogórską.

Współpracował ze Spielbergiem. Ukochał Sosnówkę

Z Sosnówką związany był Ian Hickinbotham, filmowiec, który pracował przy powstawaniu takich arcydzieł filmowych, jak „Shining” (1980) Stanleya Kubricka, z którym zaprzyjaźnił się podczas prac nad filmem czy „Poszukiwacze zaginionej arki” (1981) Stevena Spielberga. Jego nazwisko pojawia się przy wielkich produkcjach filmowych, takich jak: „Gladiator” (2000) Ridleya Scotta, „Dowód Życia” (2000) Taylora Hackforda „Troya” (2004) Wolfganga Petersena czy choćby „Monachium” (2005) Stevena Spielberga.

Ian podczas kręcenia w Polsce filmu „Dowód Życia” poznał swoją przyszłą żonę Anetę Cebulę. Razem znaleźli do zamieszkania willę w Sosnówce. Kupili zrujnowaną wille „Sonenland”, zaprojektowaną przez Wilhelma Kiehnela. Razem remontowali budynek, zwiedzali Karkonosze. To było ich ukochane miejsce. Niestety, Ian zachorował na raka. Zmarł w 2006 roku. Został pochowany na cmentarzu w Sosnówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto