MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W tych miejscach na Dolnym Śląsku jest jak w filmie "Kraina Lodu". Zamarznięte wodospady, sople lodu i świerki przyprószone śniegiem

Alina Gierak
Alina Gierak
Zimą karkonoskie wodospady wyglądają jak w bajce. Kliknijcie galerię i poznajcie miejsca, gdzie poczujcie się, jak Elsa z "Krainy lodu".
Zimą karkonoskie wodospady wyglądają jak w bajce. Kliknijcie galerię i poznajcie miejsca, gdzie poczujcie się, jak Elsa z "Krainy lodu". Karkonoski Park Narodowy
Karkonoskie wodospady można podziwiać o każdej porze roku. Jednak zimą urzekają szczególnie swym bajkowym pięknem, gdy woda zamarznie i tworzy lodospad. Poznajcie miejsca, w których na Dolnym Śląsku poczujecie się jak w Krainie Lodu. Odwiedźcie je z dziećmi podczas ferii zimowych lub w zimowy weekend, by mogły zaznać takich samych wrażeń, jak Elsa, Anna, Ofaf, Kristoff, Hans i inni bohaterowie znanej animowanej bajki.

Spis treści

Wodospady w Karkonoszach

Karkonosze zimą zachwycają nie tylko niezapominanymi widokami ze szczytów Śnieżki czy Szrenicy. Przyciągają także fantastycznymi wodospadami. Gdy woda zamarznie, tworzą się na nich niepowtarzalne formy. Co koniecznie trzeba zobaczyć? Opisy wodospadów znajdziecie w galerii.

 • Wodospad Podgórnej w Przesiece
 • Wodospad Szklarki
 • Wodospad Myi
 • Wodospad Kamieńczyka
 • Wodospad Kwisy
Sztucznie spiętrzony wodospad, któremu sławę niosą miłośnicy morsowania. O tym wodospadzie przeczytacie TUTAJ
Sztucznie spiętrzony wodospad, któremu sławę niosą miłośnicy morsowania. O tym wodospadzie przeczytacie TUTAJPaweł Pawlak

Jak dzielimy wodospady?

Wodospady można podzielić na:

 • Zanikające, stopniowo obniżane przez erozję, co prowadzi do ich zaniku. Wodospady zanikające dzielą się na pierwotne (konsekwentne) i wtórne (subsekwentne). Pierwsze powstają na progach skalnych powstałych w miarę geologicznego rozwoju terenu jeszcze przed pojawieniem się cieku wodnego i bez jego udziału (wodospad wpasowuje się w uprzednio ukształtowany krajobraz). Drugie tworzą się dopiero w wyniku oddziaływania cieku wodnego (np. na kontakcie skał o różnej odporności i szybszej erozji tej mniej odpornej na podłoże). W Karkonoszach dominują wodospady wtórne
 • W Karkonoszach, a zwłaszcza w sąsiadujących z nimi Górach Izerskich można też zastosować podział na wodospady właściwe spadające po litym podłożu skalnym i pseudowodospady, spływające po luźno rozrzuconych dużych głazach i blokach skalnych (np. morenowych, czy takich, które stoczyły się ze stoków do koryta potoku).
 • Mamy jeszcze, niewystępujące w Karkonoszach, wodospady przyrastające, które powiększają się (np. na trawertynach).
Wodospad Kamieńczyka(846 m n.p.m.) to najwyższy wodospad w polskich Sudetach, położony jest na trasie ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkon
Wodospad Kamieńczyka(846 m n.p.m.) to najwyższy wodospad w polskich Sudetach, położony jest na trasie ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkonoszy. Karkonoski Park Narodowy

Kliknijcie w galerię, by poznać najpiękniejsze wodospady karkonoskie. Zimą jest tu przepięknie. Podczas wycieczek uważajcie, bowiem, przy wodospadach jest bardzo ślisko.
[galeria_przycisk]

Piękne wodospady są także po czeskiej stronie Karkonoszy i Gór Izerskich

 • Wodospad Panczawy, najwyższy wodospad Karkonoszy oraz Czech, jego wysokość to 148 m, a całkowita wysokość wszystkich kaskad to 250 m.
 • Duży Wodospad w Skalnym Mieście Adršpach. Jeśli warunki śniegowe pozwalają, można kontynuować wycieczkę do Teplickiego Miasta Skalnego, gdzie także znajdują się wodospady.
 • Romantyczny wodospad w Dolinie Teresy na rzeczce Stropnicy (45 km na wschód od Czeskiego Krumlova). Każdej zimy wodospad przyciąga tysiące spacerowiczów.
 • Wodospad Mumlavy w Harrachovie. Trasa z Harrachova do Wodospadu Mumlavy mierzy tylko około dwóch kilometrów, więc jest odpowiednia także dla rodzin z dziećmi. Do wodospadu można łatwo dotrzeć niebieskim szlakiem z dworca autobusowego.
 • W Karkonoszach warto zobaczyć również Wodospad Hutniczy nieopodal Rokytnicy nad Jizerou. Jego nazwa pochodzi od pierwszej huty szkła w Karkonoszach. Do wodospadu wiedzie niebieski szlak turystyczny z Górnej Rokytnicy.
 • Wodospady na Czernej Desnej w Górach Izerskich. Należą do pomników przyrody Gór Izerskich. Czerwony szlak prowadzi wzdłuż rzeczki Černá Desná. W jej korycie występują liczne bystrza, progi skalne, kaskady i mniejsze i większe wodospady.
Ostatni odcinek drogi do wodospadu Kamieńczyka jest zawsze oblodzony. Raki, raczki, łańcuszki mogą się okazać nieodzowne na tej trasie.
Ostatni odcinek drogi do wodospadu Kamieńczyka jest zawsze oblodzony. Raki, raczki, łańcuszki mogą się okazać nieodzowne na tej trasie. Marcin Ławicki

Czytaj także

Obejrzyj także

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto