Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wchłonięte przez kopalnię. Biedrzychowice Górne i Strzegomice to wsie widmo (ZDJĘCIA)

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Gościszów
Gościszów fotopolska.eu
Wigańcice Żytawskie, Strzegomice, Gościszów, Biedrzychowice Górne i Rybarzowice. Każda z tych wsi dziś już nie istnieje. Zniknęło w wyniku działalności kopalni Turów. Mieszkańców wysiedlono, a wioski albo zasypano albo wykopano. Strzegomice zostały przysypane zwałowiskiem, a wyrobisko zajęło całe Biedrzychowice Górne.

Spis treści

Wigańcice Żytawskie zostaną "przywrócone" po 25 latach nieistnienia

Wigancice Żytawskie to malownicza miejscowość położona w gminie Bogatynia. Po wojnie osiedliło się w niej wielu Polaków, którzy zajęli domy po autochtonach. W latach 90`, z inicjatywy Kopalni Turów, wysiedlono z niej wszystkich i zaoferowano w zamian mieszkania. Ludzie chętnie przystali na propozycję, również dlatego, że miasto wydawało się im wówczas dużo bardziej atrakcyjne niż wieś. Kopalnia miała zasypać Wigancice hałdą, ale koniec końców zrezygnowała z tego pomysłu i odsprzedała teren wsi gminie Bogatynia. Wyburzonych domów nie da się już uratować, ale niedawno powstał pomysł ponownego zagospodarowania działek.

W zeszłym roku do współpracy przy odbudowie zaproszono studentów Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Poznańskiej, którzy - jak informuje Elżbieta Lech-Gotthardt - będą pracować nad przywróceniem wsi dawnego charakteru. Studenci Politechniki Śląskiej stworzyli plan adaptacji zabytkowego budynku pod przyszłą agroturystykę. To jeden z niewielu budynków, który przetrwał próbę czasu.

Biedrzychowice, Strzegomice, Wigancice i Gościszów na archiwalnych fotografiach
Wigancice Żytawskiefotopolska.eu

Rybarzowice nie istnieją. Piękny pałac można oglądać wyłącznie na zdjęciach

Rybarzowice miały dwa pałace. "Stary Pałac" został wybudowany w 1690 roku przez hrabiego Leopolda von Nostitza w 1690 r. Na portalu znajdował się zegar słoneczny oraz herby rodzin von Nostitz oraz von Ruchmor. W 1694 r. pałac sprzedano Hansowi Hauboldowi von Einsiedel, który znał się dobrze z Augustem Mocnym. Na przełomie 1763–1776 zbudowano drugi, bardziej okazały pałac. Jego projektantem Andrzej Hunigen z pobliskiego Zittau. To tu przechowywano dzieła sztuki i otwarto bibliotekę, która liczyła ponad 4600 tytułów.

Do majątku należał także zabytkowy park oraz Świątynia Dumania, gdzie hodowano bydło, trzodę chlewną, owce oraz prowadzono browar wraz z gorzelnią.

W niemieckich Rybarzowicach znajdowała się szkoła, a także dom opieki nad zniedołężniałymi ludźmi. Wieś, jak na tamte czasy, była świetnie wyposażona i kwitł tu handel. W Rybarzowicach mieściły się: dwie masarnie, dwie piekarnie, trzy stacje paliwowe, a we wsi był krawiec, szewc, ślusarze i prężnie działały różne stowarzyszenia.

Po wojnie "Świątynię Dumania", czy też inaczej "dobro rycerskie" przekształcono w PGR, a jeden z najpiękniejszych pałaców na Dolnym Śląsku wysiedlono i pozwolono, żeby niszczał. Później kopalnia Turów rozpoczęła wydobycie węgla metodą odkrywkową, więc ze wsi zaczęto wysiedlać mieszkańców. Rybarzowice zniknęły z mapy pod koniec XX wieku, a ostatni dom zburzono w lipcu 2000 roku.

Elementy z pałacu wykorzystano do budowy zalewu w Bogatyni, m.in. kamienne figury i schody wejściowe. Ani figur, ani schodów nie ma dziś w miejscu dawnego kompleksu. Do dziś nie udało się ustalić ich dalszego losu.

Biedrzychowice, Strzegomice, Wigancice i Gościszów na archiwalnych fotografiach
Wigancice Żytawskiefotopolska.eu

Biedrzychowice Górne i Strzegomice. Te wioski były naprawdę piękne!

Na terenie powiatu zgorzeleckiego wciąż mieszkają ludzie, którzy pamiętają, jak wyglądały obie wioski. W Strzegomicach była gospoda, zadbane domy przysłupowe i szkoła. W Biedrzychowicach Górnych przed wojną znajdował się kościół oraz mechaniczna niciarnia i motalnia Hermanna Rosenkranza. W Gościszowie z kolei znajdował się przepiękny pałac "Dolny Dwór".

Zobaczcie, jak Strzegomice, Biedrzychowice Górne i wspomniany Gościszów wyglądają na starych fotografiach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto