Wody Polskie zakończyły modernizację stopnia wodnego Rędzin

Materiał informacyjny Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Na dolnośląskim odcinku Odry Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zakończyły realizację kolejnego projektu przyczyniającego się do rozwoju i usprawnienia transportu wodnego. Mowa o stopniu wodnym Rędzin, który poddany został modernizacji, by mógł spełniać wymogi określone dla III klasy drogi wodnej.

Nie trzeba tłumaczyć, znaczenia tej inwestycji, dziś chyba już każdy zdaje sobie sprawę, że transport drogą wodną jest najbardziej ekologiczny.
Czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na wielkość przewozów ładunków w żegludze śródlądowej jest między innymi stan dróg wodnych.

Z unijnym dofinansowaniem

Stopień wodny Rędzin powstał w latach 1916-1926. Usytuowany na terenie Wrocławia, na 260,7 km Odry jest najniżej położonym stopniem Wrocławskiego Węzła Wodnego. Roboty budowlane związane z modernizacją prowadzono od lipca 2018 r. do kwietnia 2023 r.
Modernizacji tego stopnia kosztowała 59,4 mln zł. Projekt został dofinansowany kwotą 39,7 mln zł przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności 2014-2020, Priorytet: III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego, Działanie: Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych.

Prace modernizacyjne

Podstawowymi elementami stopnia Rędzin są: dwie śluzy żeglugowe wraz z awanportami (górnym i dolnym) zlokalizowane na prawym brzegu oraz trzyprzęsłowy jaz.
Skrajne przęsła jazu wyposażone są w zamknięcia segmentowe o wysokości 2,5m.
Przęsło środkowe jest wyposażone w 8 prowadnic z zamontowanymi na nich zasuwami o wysokości 4,6 m, służącymi do zamykania przepływu wody.
Przęsło zasuwowe obsługiwane jest z mostu kratowego o długości 51m. Konstrukcja mostu stanowi bazę oporową dla prowadnic zasuw, a pomost wyposażony jest w tor dla wind wózków do podnoszenia zasuw i prowadnic. Segmenty o długości ok. 30 m stanowią zamknięcia skrajnych przęseł, są chowane w obrys progu jazu.
Obie śluzy żeglugowe: Rędzin I – ceglana oraz Rędzin II – larsenowa w latach 2009-2016 poddane zostały gruntownej modernizacji.
W ramach zakończonego obecnie projektu wymieniono na nowe zasuwy wraz z prowadnicami zamknięcia przęsła środkowego jazu oraz segmenty zamknięć przęseł skrajnych jazu. Przeprowadzono remont zapędów segmentów, wózków do podnoszenia zasuw i prowadnic, suwnic filarowych, kładek komunikacyjnych oraz konstrukcji mostu, powstały tez nowe zamknięcia remontowe. Naprawy ogólnobudowlane obiektu, obejmowały pokrycia dachowe, stolarkę okienną i drzwiową, tynki, okładziny kamienne, betonowe na filarach i przyczółkach. Wymieniono wewnętrzną instalację elektryczną, zamontowano nowe systemy sterowania jazem oraz monitoringu.
Prace obejmowały także przebudowę ubezpieczeń; dna rzeki powyżej jazu na długości 20-30 m oraz poniżej jazu na długości 40-50 m oraz ubezpieczeń brzegowych w obrębie awanportu górnego śluz oraz języka rozdzielczego pomiędzy jazem i śluzami (prawostronnej skarpy brzegowej na długości 72 m, cypla rozdzielczego pomiędzy śluzami na długości ok. 200 m, cypla rozdzielczego pomiędzy jazem i śluzami na dł. ok. 550 m).

Efekty

Dzięki realizacji projektu zapewniony został stały i stabilny poziom piętrzenia wody, gwarantujący żeglugę oraz dostosowanie Odry do parametrów min. III klasy drogi wodnej na odcinku 6,49 km, do wyżej zlokalizowanego stopnia wodnego Różanka.

O projekcie

Nazwa:

„Modernizacja stopnia wodnego Rędzin na Odrze w km 260,7 - przystosowanie do III kl. drogi wodnej”

Ważne daty:

- realizacja robót budowlanych - lipiec 2018 r. - kwiecień 2023 r.
- podpisanie umowy o dofinansowanie projektu z POIS 2014-2020 - 18 grudzień 2018 r.
- data końcowego rozliczenia finansowego projektu w ramach umowy o dofinansowanie z POIS 2014-2020 – czerwiec 2023 r.

Inwestor:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ul. C. K. Norwida 34, 50-950 Wrocław.

tekst

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wody Polskie zakończyły modernizację stopnia wodnego Rędzin - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie