Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólna ciepłownia dla Zgorzelca i Goerlitz? Projekt wybrany przez Komisję Europejską ma szanse na realizację

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
W 2020 roku burmistrz Rafał Gronicz oraz nadburmistrz Octavian Ursu podpisali list intencyjny w sprawie wspólnej ciepłowni. Teraz projekt jest coraz bardziej realny.
W 2020 roku burmistrz Rafał Gronicz oraz nadburmistrz Octavian Ursu podpisali list intencyjny w sprawie wspólnej ciepłowni. Teraz projekt jest coraz bardziej realny. Renata Burdosz- UM Zgorzelec
O pomyśle wspólnej ciepłowni dla Zgorzelca i Goerlitz głośno było w 2020 roku. Wtedy też burmistrz Rafał Gronicz i nadburmistrz Octavian Ursu podpisali list intencyjny. Teraz projekt ma duże szanse na realizację. Komisja Europejska wskazała polsko- niemiecki projekt jako kwalifikujący się do dofinansowania.

Wspólna ciepłownia dla Zgorzelca i Goerlitz

Wspólny projekt Zgorzelca i Goerlitz znalazł się na liście trzech wskazanych przez Komisję Europejską do dofinansowania w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Oprócz naszego projektu, transgraniczna sieć ciepłownicza oparta na OZE między Niemcami a Polską, szanse mają również te dotyczące hybrydowego morskiego parku wiatrowego pomiędzy Estonią i Łotwą oraz projekt produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech w celu konwersji, transportu i wykorzystania zielonego wodoru przez Holandię i Niemcy.

- To świetna wiadomość. Wiele lat temu nasze miasta postawiły na współpracę, widząc w tym szansę na rozwój. Wspólny projekt, dzięki któremu mieszkańcy obu naszych miast będą mogli cieszyć się z neutralnego klimatycznie ciepła, wytwarzanego w Zgorzelcu i za pośrednictwem wspólnej infrastruktury dostarczanego do domów w Görlitz jest zgodny z unijną polityką klimatyczną, a przy tym korzystny dla obu miast, bo podzielimy się kosztami eksploatacji i utrzymania wspólnej sieci. Myślę, że to właśnie ten wielopoziomowy potencjał naszego projektu dostrzegła Komisja Europejska” – mówi burmistrz Rafał Gronicz,

Połączenie dwóch sieci ciepłowniczych to pomysł, który swoje początki ma 19 lat temu. Już w 2003 r. ukazało się opracowanie, w którym uznano i zarekomendowano takie połączenie jako dźwignię umożliwiającą efektywniejsze zarządzanie obiema sieciami. W tamtym czasie projekt nie doszedł do realizacji, ponieważ po stronie niemieckiej wykluczono wytwarzanie ciepła w oparciu o węgiel.

Analizy pokazują, że możliwe jest nie tylko znaczące zwiększenie wydajności, ale również emisja CO2 w obu miastach może zostać znacznie zredukowana: wstępne szacunki zakładają roczne oszczędności na poziomie około 57 000 ton. To byłby ważny krok do poprawy jakości życia w Europa-Mieście.

- Wybór naszego projektu, jako jednego z trzech w całej Europie, nie był rzeczą oczywistą. To bardzo pozytywny sygnał i ważny kamień milowy na drodze do pomyślnej realizacji naszej inicjatywy. Wraz z podaniem do publicznej wiadomości, projekt zamieszczono na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Dostaliśmy wiatr w żagle. Teraz partnerzy projektu mają otwartą drogę do pomyślnego udziału w przyszłych naborach programu CEF w okresie dofinansowania 2021-2027- dodaje nadburmistrz Goerlitz, Octavian Ursu.

Neutralny klimat w Europamieście

W ramach instrumentu CEF, w okresie finansowania 2021-2027, na projekty transgraniczne z obszaru energii odnawialnej Unia Europejska przeznaczy ze swojego budżetu łącznie 875 mln euro, przy czym – w razie potrzeby – kwota ta może w tym okresie zostać zwiększona o dodatkowe 44 mln euro. Pierwszy nabór wniosków projektowych w ramach CEF zapowiedziano na grudzień 2022 r.

Aby realizacja projektu „Neutralne klimatycznie ciepło dla Europa-Miasta” była możliwa konieczne jest zmodernizowanie ciepłowni przy ul. Groszowej w Zgorzelcu. W kolejnym etapie wybudowany zostanie rurociąg o długości 2,5 kilometra łączący obszary zaopatrzenia w Zgorzelcu i w Goerlitz- Koenigshufen, a także całkowite przejście ciepłowni w Zgorzelcu na biomasę. W końcowym etapie rozbudowy sieć ciepłownicza w Koenigshufen będzie pokrywać większość swojego zapotrzebowania na ciepło ze Zgorzelca. Ponieważ rurociąg przyłączeniowy biegnie przez teren oczyszczalni ścieków w Goerlitz, potencjał cieplny jest tu bezpośrednio włączany do sieci. Jest to na przykład energia cieplna ze ścieków lub energia słoneczna.

W tym okresie ma również nastąpić przejście pozostałych obszarów ciepłowniczych w Goerlitz na odnawialne źródła energii. Dzięki temu w 2030 roku wytwarzanie ciepła w obu miastach będzie całkowicie neutralne dla klimatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wspólna ciepłownia dla Zgorzelca i Goerlitz? Projekt wybrany przez Komisję Europejską ma szanse na realizację - Zgorzelec Nasze Miasto

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto