Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe miejsce w sercu Karkonoszy. Na cmentarzu pod Śnieżką nie zostawia się zniczy!

Alina Gierak
Alina Gierak
KPN apeluje: Prosimy nie zostawiać zniczy w miejscach pamięci w Karkonoszach.
KPN apeluje: Prosimy nie zostawiać zniczy w miejscach pamięci w Karkonoszach. KPN
„Martwym na pamiątkę, żywym ku przestrodze” - takie motto widnieje na symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór w Kotle Łomniczki w Karkonoszach. Tabliczki z nazwiskami zmarłych przypominają o ludziach, którzy związani byli z górami. W tym miejscu wspominamy między innymi himalaistkę Wandę Rutkiewicz, Marcina Hansela, który zginął w lawinie, Ryszarda Jaśko, naczelnika GOPR i Tadeusza Stecia, przewodnika sudeckiego.

Spis treści

Jak powstał Cmentarz Ofiar Gór w Karkonoszach

Pomysł założenia symbolicznego cmentarza ofiar gór pojawiał się w Karkonoszach jeszcze w latach 50. XX wieku. Zastanawiano się wówczas nad różnymi lokalizacjami. Brano pod uwagę między innymi Kocioł Małego Stawu lub stworzenie specjalnej alei na cmentarzu w Karpaczu.

Czytaj także

Gdy w 1979 r. zginęło w Himalajach trzech jeleniogórzan Jerzy Pietkiewicz, Józef Koniar i Julian Ryznar, a rok później w Karkonoszach zginął himalaista Jerzy Woźnica, w jeleniogórskim PTTK idea znowu odżyła.

Cmentarz Ofiar Gór w Karkonoszach położony jest na wysokości ok. 1300 m n.p.m. w Kotle Łomniczki.
Cmentarz Ofiar Gór w Karkonoszach położony jest na wysokości ok. 1300 m n.p.m. w Kotle Łomniczki. FB SKI Arena Karpacz

Postanowiliśmy, że nie ma co zwlekać. Któregoś ranka pojechaliśmy w góry i w ciągu kilku godzin ustaliliśmy gdzie stanie krzyż i gdzie będziemy mocować pamiątkowe tablice – wspomina Jerzy Pokój realizator pomysłu, były naczelnik grupy karkonoskiej GOPR

Pracownicy jednego z przedsiębiorstw bezpłatnie wykonali stalowy krzyż. Po uzyskaniu pozwoleń władz Karkonoskiego Parku Narodowego i konspiracyjnym wręcz przemycaniu 130-kilogramowego krzyża w góry, udało się go w końcu ustawić. Pieniądze na ten cel przeznaczył wojewódzki zarząd PTTK.

Czytaj także

Cmentarzykiem szybko zainteresował się wydział do spraw wyznań Urzędu Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze pomylili jednak Kocioł Łomniczki z Łomnicą. Przyjechali do proboszcza podjeleniogórskiej wsi, ponieważ myśleli, że to on postawił krzyż bez ich wiedzy. Nieporozumienie szybko wyjaśniono.

Inicjatorów przed konsekwencjami nielegalnych działań uchronił prokurator i zapalony turysta, Wojciech Sobiech, który w jednej z gazet napisał, że przy ustawianiu krzyża pomagali żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza. UB dało nam wówczas spokój – wspomina Jerzy Pokój.

Znicze zabierz ze sobą

Otwarcie cmentarza w Kotle Łomniczki miało miejsce 10 sierpnia 1986 roku podczas corocznego święta przewodników, w dniu św. Wawrzyńca. Od tego czasu przy krzyżu 1 listopada i 10 sierpnia spotykają się goprowcy, przewodnicy, leśnicy, turyści, by wspominać, tych, którzy poświęcili swoje życie górom.

W takich miejscach uczymy się pokory wobec gór
W takich miejscach uczymy się pokory wobec gór FB SKI Arena Karpacz

Swoje tabliczki mają tu m.in. Waldemar Siemaszko, przewodnik i wieloletni szef schroniska Samotnia, Jerzy Woźnica, himalaista, który zginął w pobliżu Wodospadu Kamieńczyka, czescy ratownicy Jan Mesner i Stefan Spusta, którzy zginęli na zboczach Śnieżki, idąc na pomoc rannemu turyście, jak również zmarli w Himalajach Jerzy Pietkiewicz, Józef Koniar, Julian Ryznar i Wanda Rutkiewicz.

Cmentarze ludzi gór

Podobne do karkonoskiego symboliczne cmentarze ofiar gór znajdują się w Tatrach

  • Cmentarz Ofiar Gór pod Osterwą u stóp Słowackich Tatr Wysokich (Symbolický cintorín pri Popradskom plese). Zlokalizowany jest na wysokości 1523 m n.p.m. nie opodal Popradzkiego Stawu, na zboczach góry Osterwa. To tu znajdowała się na nim sygnaturka, która dziś stała się mottem przewodnim górskich nekropolii: „Martwym na pamiątkę, żywym ku przestrodze”. Łącznie znajdziemy tu ponad 270 tablic, upamiętniających 400 ludzi.
  • Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich. Zlokalizowano w Dolinie Żarskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska w Dolinie Żarskiej, przy zielonym szlaku wiodącym ze schroniska na Banówkę.
  • Cmentarz Ofiar Gór w Małej Fatrze, symboliczny cmentarz położony w Starej dolinie (odnoga Vrátnej doliny) w paśmie górskim Mała Fatra na Słowacji. Znajduje się w ośrodku turystycznym Vrátna.
  • Miejsce Pamięci przy Sanktuarium Maryjnym na Wiktorówkach. Umieszczono na niej ponad sto tablic upamiętniających ludzi gór, taterników, alpinistów, himalaistów, przewodników tatrzańskich – tych, którzy kochali góry, „zasnęli w cieniu gór i na lodowym szczycie”. Każdego roku, w pierwszą niedzielę listopada w sanktuarium na Wiktorówkach jest odprawiana msza. Sanktuarium znajduje się na wysokości około 1 200 m n.p.m., na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w górnej części Doliny Złotej.

Jak dojść do Kotła Łomniczki

Przeczytaj gdzie jesienią wędrować w Karkonoszach

Oglądaj także

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto