Czosnek i cebula do oprysków roślin. Zwalczą szkodniki i choroby kwiatów doniczkowych i roślin ogrodowych. Przepis na napar i wyciąg

Katarzyna Józefowicz
Czosnek i cebulę można wykorzystać do zrobienia oprysku przeciw szkodnikom i chorobom roślin.
Czosnek i cebulę można wykorzystać do zrobienia oprysku przeciw szkodnikom i chorobom roślin. Sascha Kim/pexels.com, Shutterbug75/pixabay.com
Czosnek i cebula mają wiele właściwości korzystnych nie tylko dla naszego zdrowia, ale również zdrowia roślin. Opryski z czosnku i cebuli pomogą pozbyć przędziorków i ziemiórek, które często atakują rośliny domowe zimą. Ale zwalczy też mszyce i inne choroby oraz szkodniki roślin ogrodowych. Radzimy, jak przygotować wywary i wyciągi oraz gnojówkę z czosnku, a także preparaty z cebuli.

Spis treści

Cebula i czosnek nie zachwycają wprawdzie swoim zapachem, ale zawarte w nich naturalne substancje chemiczne, kwasy organiczne, witaminy, minerały i olejki eteryczne, wykazują m.in. działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Dlatego rośliny te często wykorzystywane są do łagodzenia objawów infekcji i przeziębienia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Czosnek wykazuje ponadto działanie przeciwbakteryjne, antygrzybiczne i przeciwrobaczne, więc działa jak naturalny antybiotyk i może być przydatny w łagodzeniu objawów wielu chorób. Bogaty skład obu warzyw, pozwala też wykorzystać je w ogrodzie i przygotować z nich skuteczne preparaty naturalne, mające zastosowanie w ochronie roślin.

Polecamy poradniki z serwisu stronaZDROWIA.pl:

Wyciąg z czosnku dla roślin. Jak go zrobić?

Czosnek to znany i skuteczny środek przeciwko licznym chorobom grzybowym, ale także wielu szkodnikom. Można przygotować z niego zarówno gnojówkę, jak i wyciąg lub wywar, którymi w razie potrzeby będziemy mogli opryskiwać lub podlewać rośliny.
Najczęściej przygotowanym z czosnku naturalnym preparatem ochrony roślin jest wyciąg. Aby go uzyskać, miażdżymy lub mielimy ząbki czosnku, a następnie zalewamy je wodą i odstawiamy w chłodne, ciemne miejsce na ok. 2-4 dni. Proporcje to ok. 200 g czosnku na 10 litrów wody. Po tym czasie płyn odcedzamy i bez rozcieńczenia opryskujemy nim rośliny zaatakowane przez szkodniki lub choroby grzybowe.

Na co stosować wyciąg z czosnku jako oprysk?

Oprysk wyciągiem z czosnku pomaga zwalczać takie szkodniki jak:

  • mszyce,
  • przędziorki,
  • połyśnica marchwianka,
  • wielkopąkowiec porzeczkowy,
  • roztocze truskawkowe.

oraz między innymi następujące choroby:

  • mączniaki,
  • rdze,
  • plamistości liści,
  • szara pleśń.

Wywar z czosnku. Przepis i zastosowanie do oprysków roślin

W podobny sposób przygotowujemy wywar z czosnku, jednak wtedy zalany wodą czosnek (ok. 200 g czosnku na 10 l wody), odstawiamy na 24 godziny, a następnie gotujemy przez ok. 20 min. Po wystudzeniu płyn odcedzamy i bez rozcieńczenia stosujemy na takie same szkodniki i choroby jak wyciąg. Jest też skuteczny w walce z ziemiórkami, które atakują rośliny doniczkowe, szczególnie zimą.

Gotowe, naturalne preparaty z czosnku

Jeśli nie mamy czasu lub możliwości samodzielnie przygotować wywaru lub wyciągu z czosnku, możemy skorzystać z dostępnych na rynku gotowych preparatów na bazie czosnku jak np.: Himal – Bioczos płynny czy Ekodarpol – Biochron, które można użyć właściwie od razu.

Warto przeczytać:

Gnojówka z czosnku – jak ją zrobić?

Nie znajdziemy natomiast gotowej gnojówki z czosnku, dlatego jeśli chcemy z niej skorzystać, musimy sami zająć się jej przygotowaniem. Na gnojówkę z czosnku będą nam potrzebne rozdrobnione ząbki czosnku (ok. 75 g) lub świeże liście i łuski (ok. 200 g), które umieszczamy w plastikowym wiadrze lub beczce, zalewamy wodą (ok. 10 l) i odstawiamy w ciemne miejsce na ok. 2-4 tygodnie.

Do czego stosować gnojówkę z czosnku?

Po tym czasie gotową gnojówką po rozcieńczeniu wodą w proporcji 1:10, podlewamy rośliny, aby je wzmocnić i uodpornić na choroby grzybowe. Bez rozcieńczenia podlewamy natomiast marchew w celu jej ochrony przed połyśnicą marchwianką (należy podlewać warzywa blisko korzeni, w okresie lotów szkodnika).

Polecamy:

Przepis na wyciąg z cebuli

Pomimo iż czosnek jest liderem wśród roślinnych preparatów ochrony roślin, w razie jego braku podobne preparaty możemy uzyskać także z cebuli, z której najczęściej przygotowuje się wyciągi i wywary. Aby uzyskać wyciąg z cebuli, zalewamy jej łuski wodą (200 g łusek na 10 l wody) i odstawiamy w ciemne miejsce na ok. 3-4 dni.

Na co stosować oprysk z wyciągu z cebuli

Po tym czasie gotowym preparatem bez rozcieńczania opryskujemy rośliny trzykrotnie, co 5 dni, przeciwko mszycom, miodówkom, przędziorkom i skoczkom.

Przepis na wywar z cebuli

Z kolei wywar z cebuli otrzymamy, zalewając warzywo wodą (wystarczy 75 g cebuli lub 500 g łusek na 10 l wody) i gotując na małym ogniu przez ok. 15-30 minut.

Wywar z cebuli na pomidory i nie tylko

Wywar po ostudzeniu także stosujemy bez rozcieńczania, opryskując nim rośliny zapobiegawczo przed rozwojem chorób grzybowych (m.in. pomidory zapobiegawczo przed porażeniem zarazą ziemniaczaną) lub w przypadku wystąpienia mszyc.

Jak długo można przechowywać wyciąg i wywar z cebuli

Warto jednak pamiętać, że wyciąg to produkt nietrwały, dlatego należy go zużyć w ciągu doby od przygotowania, w przeciwnym razie sfermentuje i zmieni swoje właściwości. Z kolei wywar można użyć od razu po przygotowaniu i wystudzeniu lub można wlać gorący do szklanych słoików i szczelnie zamknąć pokrywką. Tak zabezpieczony będzie mógł być przechowywany nawet przez kilka miesięcy i wykorzystany w razie potrzeby.

Wypoczywaj w ogrodzie

kup najtaniej

Fieldmann

Fieldmann FDZN 4006-T

513,00 zł

kup najtaniej

ProGarden

Progarden Ławka ogrodowa ze skrzynią

663,70 zł

kup najtaniej

Gockowiak

Gockowiak Ławka Ogrodowa Parkowa Rombo

249,00 zł

kup najtaniej

Gockowiak

Ławka Ogrodowa Stalowo-Żeliwna Tito

293,00 zł

kup najtaniej

VidaXL

Ławka Ogrodowa, 125 Cm, Czarna, Stalowa

311,81 zł

kup najtaniej

VidaXL

Ławka Ogrodowa 125 Cm Lite Drewno Akacjowe

528,00 zł

kup najtaniej

Gockowiak

Gockowiak Ławka Ogrodowa Anna

275,47 zł

kup najtaniej

Baster

Ławka ogrodowa Baster 02003

929,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Materiał oryginalny: Czosnek i cebula do oprysków roślin. Zwalczą szkodniki i choroby kwiatów doniczkowych i roślin ogrodowych. Przepis na napar i wyciąg - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie