MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak usunąć mikroplastik z wody? Oto sposób potwierdzony naukowo. Metoda jest prosta i powszechnie dostępna

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nano- i mikroplastik można znaleźć wszędzie – w wodzie, glebie, powietrzu, a nawet w ludzkim łożysku. Chińscy naukowcy sprawdzili, czy gotowanie wody może pomóc pozbyć się z niej mikroplastiku. Metoda, która jest dostępna niemal dla każdego, może znacząco zmniejszyć ilość mikroplastiku w wodzie. Wyniki badań zostały opublikowane w „Environmental Science & Technology Letters”.

Spis treści

Czy w wodzie z kranu znajduje się mikroplastik?

Mikroplastik występuje w wodzie pitnej – zarówno w butelkowanej, jak i w wodzie z kranu. Zanieczyszczenie wody z sieci wodociągowej nano- i mikroplastikiem (NMP), które mogą mieć średnicę od jednej tysięcznej milimetra do 5 milimetrów, staje się coraz bardziej powszechne. Choć wpływ tych zanieczyszczeń na ludzki organizm nie został dokładnie zbadany, to dostępne wyniki badań sugerują, że ich spożycie może mieć wpływ na mikrobiom jelitowy.

Woda i mikroplastik
Efekt eliminacji mikroplastiku był wyraźnie bardziej widoczny w przypadku twardej wody – z próbki zawierającej 300 miligramów CaCO3 na litr wody po przegotowaniu udało się usunąć aż 90 proc. NMP. Khanchit Khirisutchalual/rbkomar/Getty Images

Nano- i mikroplastik można znaleźć właściwie wszędzie – w wodzie, glebie, powietrzu, ludzkim łożysku... Pozbycie się mikroplastiku może się wydawać niewykonalne, tymczasem – jak wynika z chińskich badań – gotując, a następnie filtrując wodę z kranu zawierającą wapń, można usunąć niemal 90 proc. obecnego w niej nano- i mikroplastiku.

– Gotowanie wody jest starą tradycją w wielu krajach azjatyckich, gdzie pije się przegotowaną wodę nawet bez herbaty. W przeszłości zwyczaj ten pomagał zapobiegać patogenom i niektórym chorobom epidemicznym. A teraz nasze badanie pokazuje, że gotowanie wody może pomóc w usuwaniu zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych – powiedział dla portalu Cosmo dr Zhanjun Li.

Ten napój ułatwi zrobienie kupy. Pij na czczo, a w pół godziny pozbędziesz się zaparcia. Oczyszcza i wspomaga odchudzanie. Zobacz przepis

Jak usunąć mikroplastik z wody? Prosta metoda chińskich naukowców

Zhanjun Li, Eddy Zeng i ich współpracownicy z chińskiego Jinan University chcieli sprawdzić, czy gotowanie może być skuteczną metodą usuwania mikroplastiku zarówno z twardej, jak i miękkiej wody z kranu. Jak się okazało, dzięki przegotowaniu wody można zmniejszyć ilość zawartego w niej mikroplastiku. Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „Environmental Science & Technology Letters”.

Próbki twardej wody z kranu zostały pobrane w Guangzhou w Chinach. Dodano do nich różne ilości mikroplastiku. Próbki były gotowane przez pięć minut, po czym pozostawiono je do ostygnięcia. Następnie naukowcy zmierzyli zawartość swobodnie unoszącego się plastiku.

Jak się okazało, w procesie wrzenia twardej wody, bogatej w substancje mineralne, na drobinach plastiku odkłada się węglan wapnia (CaCO3, czyli tzw. kamień). Warstwa inkrustowanego plastikiem węglanu wapnia odkłada się wewnątrz czajnika, skąd można ją usunąć. Drobne cząsteczki unoszące się w wodzie można odfiltrować, na przykład przelewając wodę z czajnika przez filtr do kawy.

Efekt eliminacji mikroplastiku był wyraźnie bardziej widoczny w przypadku twardej wody – z próbki zawierającej 300 miligramów CaCO3 na litr wody po przegotowaniu udało się usunąć aż 90 proc. NMP. W przypadku miękkiej wody (mniej niż 60 miligramów CaCO3 na litr) gotowanie nadal usuwało około 25 proc. NMP.

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak usunąć mikroplastik z wody? Oto sposób potwierdzony naukowo. Metoda jest prosta i powszechnie dostępna - Strona Zdrowia

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto