Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kto rządzi w polskim zdrowiu: lekarze, pacjenci, politycy czy organizacje międzynarodowe? Jak kreować polski system opieki medycznej?

Grzegorz Gajda
Grzegorz Gajda
freepik
Kto rządzi w polskim zdrowiu: lekarze, pacjenci, politycy czy organizacje międzynarodowe? Jak kreować polski system opieki medycznej i skąd czerpać wzory? Podczas Krynica Forum 2023, w studio Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego dyskutowano o największych wyzwaniach stojących przed polskim systemem zdrowia.

W dyskusji uczestniczyli:

  • poseł Barbara Dziuk, przedstawiciel sejmowej Komisji Zdrowia
  • prof. Andrzej Matyja, były prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
  • dr hab. Grzegorz Juszczyk, Zakład Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • dr Tomasz Smura, Fundacja im. K. Pułaskiego

Forum Krynica - debata - Kto rządzi w polskim zdrowiu? Lekarze, pacjenci, politycy czy organizacje międzynarodowe? from Polska Press Grupa on Vimeo.

Zdaniem ekspertów najważniejsze wyzwania stojące przed polską służbą zdrowia to przeciwdziałanie chorobom rzadkim i cywilizacyjnym, starzenie się społeczeństwa, rozpowszechnienie profilaktyki i walka z nałogami.

Poseł Barbara Dziuk zwraca uwagę na wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej i krajowej Sieci Kardiologicznej, które stały się filarem systemu.

Zdaniem profesora Matyi konieczna jest edukacja, która uzmysłowi pacjentom odpowiedzialność za profilaktykę i stan własnego zdrowia. System należy zreformować pod kątem profilaktyki i ograniczania skutków chorób spowodowanych uzależnieniami takimi jak palenie papierosów. Profesor Matyja zwraca uwagę na brak efektów dotychczasowych metod walki z uzależnieniami i podkreśla skuteczne przykłady ograniczenia liczby palaczy przy pomocy „strategii redukcji szkód”, czyli stopniowego wychodzenia z nałogu, na wzór Szwecji, Czechach i Wielkiej Brytanii.

Mamy już zawód medyczny Profilaktyka, czyli, jak zauważa dr hab. Grzegorz Juszczyk, istnieje grono wykształconych osób po kierunku Zdrowie Publiczne, gotowych do udziału w najtrudniejszym zadaniu jakim jest profilaktyka.

Czy o zdrowiu Polaków decyduje także rywalizacja między USA i Chinami o światową dominację?
Politolog, Dr Tomasz Smura zwraca na to jak chińskie problemy demograficzne „przesuwają priorytety” a gra interesów Chin wpływa na Światową Organizację Zdrowia.

W naszej debacie padają także odpowiedzi na pytania o to czy konieczna jest zmiana systemu zdrowia, jak zmniejszać czynniki ryzyka i jak działać powinno Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kto rządzi w polskim zdrowiu: lekarze, pacjenci, politycy czy organizacje międzynarodowe? Jak kreować polski system opieki medycznej? - Gazeta Krakowska

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto